Pohár UEFA: Nemecko-anglická kanonáda, Krajčík s gólom

Getafe si v domácom prostredí poradílo aténskym AEK hladko 3:0 a postupuje do štvrťfinále. (Autor: AP)
Sportnet|21. feb 2008 o 23:02

Bratislava 21. februára (SITA/SME.sk) - Odvetné zápasy 1/16 finále Pohára UEFA priniesli niekoľko zaujímavých výsledkov. Z ních treba okrem gólu Mateja Krajčíka na White Hart Lane, ktorým zapezpečil ...

Bratislava 21. februára (SITA/SME.sk) - Odvetné zápasy 1/16 finále Pohára UEFA priniesli niekoľko zaujímavých výsledkov. Z ních treba okrem gólu Mateja Krajčíka na White Hart Lane, ktorým zapezpečil pražskej Slavii v súboji s Tottenhamom remízu, vybrať aj gólové hody v Liverpoole, Mníchove a Leverkusene.

Slovenský reprezentant Matej Krajčík sa o vyrovnanie v dueli s "kohútmi" postaral v 51. minúte. Jeho gól však v konečnom dôsledku nič nerieši, keďže český zástupca cestoval do Londýna s jednogólovým mankom, ktorý sa mu remízou 1:1 nepodarilo zmazať. Obranca Slavie strávil na ihrisku 87. minút, videl aj žltú kartu, aby na záverečné momenty prepustil miesto ofenzívnejšiemu Belaidovi.

V Bay Arene sa predstavil istanbulský Galatasaray a domáci Leverkusen jeho postupové ambície schladil za úvodných 22 minút. 2 góly Barbareza, medzi ktoré sa vtesnal ešte ten Kiesslingov dali stretnutiu ráz. Turecký zástupca napokon odišiel s potupnou prehrou 1:5 a so súťažou sa rozlúčil.

Rovnakým výsledkom sa skončila konfrontácia Bayern Mníchov - FC Aberdeen. Škóti neprichádzali do Nemecka s veľkými očami, naopak domáci brali odvetu len ako potvrdenie sľubnej východiskovej pozície, ktorá sa im naskytla po remíze 2:2 na Pittodrie Stadium. O tom, kto sa pozrie do štvrťfinále európskej pohárovej súťaže číslo 2 sa rozhodlo už do prestávky, keď sa presadili Lucio a van Buyten. Po zmene strán pridal 2 presné zásahy Podolski.

Najvyšší počet gólov padol v Goodison Parku, kde domáci Everton potvrdil formu z posledných zápasov a uštedril nórskemu Brann poriadny výprask. Brankár Opdal musel loviť loptu zo svojej siete až šesť krát, pričom sa hrdinom stretnutia stal nigérijský útočník Yakubu. Ten zaznamenal v rozmedzí 36. až 72. minúty hetrik. Strelecky sa darilo aj jeho partnerovi z útoku Johnsonovi, ktorý má na konte o jeden presný zásah menej.

Jednoznačné víťazstvo sa zrodilo aj v St. Jakob-Parku, kde domáci Bazilej nestačil na kompaktný tím lisabonského Sportingu. Hladké víťazstvo 3:0 a celkový súčet 5:0 v prospech portugalského tímu hovorí za všetko. Do osemfinále postupuje aj mestský rival Sportingu. Benfica pripravila svojim priaznivcom priam infarktový stav, veď ešte v 89. minúte prehrávala na Frankenstadione 0:2, čo v tej chvíli posúvalo ďalej futbalistov 1. FC Norimberg. Nemecko-portugalský súboj ale nakoniec vyznel lepšie pre zverencov trénera Vieiru, ktorí dokázali zásluhou Cardoza a Di Maria vyrovnať. Marek Mintál sledoval tento duel len z lavičky náhradníkov, jeho spoluhráč Róbert Vittek sa do zápasovej nominácie nedostal.

Druhý súboj nemeckého tímu s portugalským videli diváci v Brage, kde sa domáci Sporting snažil zmazať 3-gólové manko, ktoré mu minulý týždeň pripravil brémsky Werder. Ten si postup medzi 16 najlepších zabezpečil víťazstvom 1:0, o ktoré sa postaral Klasnič.

Španielsky Getafe hostil aténsky AEK a nedal Grékom žiadnu šancu. Misky váh na stranu domácich naklonil v závere 1. polčasu Granero, aby to bola v druhej časti už jasná záležitosť "azulones". Tí zvíťazili presvedčivo 3:0 a keďže sa prvý zápas skončil zmierlivo 1:1, je zrejmé, kto ide ďalej.

Getafe je zároveň jediným španielskym zástupcom, ktorý sa predstaví v osemfinále Pohára UEFA, keďže Atleticu Madrid, ani Villarealu sa ambície naplniť nepodarilo. Madridský tím musel v odvete s anglickým Boltonom doťahovať jednogólové manko z prvého duelu. Tento zámer sa mu však napokon dosiahnuť nepodarilo a po bezgólovej remíze slávia Wanderers.

Villareal privítal posledného ruského majstra Zenit Petrohrad, v ktorého drese pôsobia aj Kamil Čontofalský (sedel na lavičke náhradníkov) a Tomáš Hubočan (po zimnom prestupe zo Žiliny hrať európske poháre nemôže). Mužstvo z Pyrenejského polostrova síce dotiahlo duel do víťazného konca (2:1), pri pohľade na fakt, že  prvý zápas prehralo 0:1, bol gól Dána Tomassona zo samého záveru len slabou náplasťou na ubolené rany hráčov "žltej ponorky".

Druhý ruský tím v tejto fáze Pohára UEFA Spartak Moskva si pred vlastným obecenstvom síce poradil s Marseille 2:0, Francúzom ale tento výsledok na postup stačil, keďže si z prvého vzájomného súboja odniesli víťazstvo 3:0. Dramatický zápas videli diváci v Aténach. Panathinakos poslal do vedenia už v 12. minúte Goumas, Novo ale v 81. vyrovnal a nasmeroval tak glasgowský Rangers do ďalšieho kola.

Marek Sapara odohral vo farbách Rosenborgu celý zápas na trávniku Fiorentiny a po zápase nemal veľa dôvodov na radosť. Taliansky klub si positil jednogólový náskok z úvodného duelu v 38. minúte zásluhou Liveraniho. V 81. minúte potom poistil vedenie Cacia, Koného gól na 2:1 z 88. minúty už nič nerieši.

Z prestížnym pohárom sa lúči aj FC Zürich, ktorý síce uhral na pôde Hamburgu remízu 0:0, doma ale s bundesligistom prehral 1:3 a tak si v osemfinále nezahrá. Ďalej nejde ani francúzsky Bordeaux, ktorý nedokázal na Stade Chaban Gelmas zmazať náskok Anderlechtu z prvého duelu (2:1). Cavenaghi síce v 71. minúte odpovedal na presný zásah Chatelleho, potom sa ale nechal vylúčiť Tremoulinas (72.) a keď sa, takisto predčasne pod sprchy porúčal v 87. minúte aj Chalme, nemali domáci nárok.

Prvé osemfinálové zápasy sú na programe 6. marca, odvety potom 12. a 13. marca 2008.

1/16-finále Pohára UEFA - 2. zápasy:

• Hamburger SV (Nem.) - FC Zürich (Švajč.) 0:0 - prvý zápas: 3:1, postupuje Hamburger SV (Nem.)

rozhodoval: Kristinn Jakobsson (Isl.)

• Bayer Leverkusen (Nem.) - Galatasaray Istanbul (Tur.) 5:1 (3:0) - prvý zápas: 0:0, postupuje Bayer Leverkusen (Nem.)

Góly: 12. a 22. Barbarez, 13. Kiessling, 55. Haggui, 61. Schneider (z 11 m) - 87. Apimah Barusso (z 11 m), rozhodoval: Damir Skomina (Slovin.)

Gól Hagguia

• Spartak Moskva (Rus.) - Olympique Marseille (Fr.) 2:0 (1:0) - prvý zápas: 0:3, postupuje Olympique Marseille (Fr.)

Góly: 39. Pavlenko, 85. Pavľučenko, rozhodoval: Thomas Einwaller (Rak.)

Gól Pavľušenka

• Panathinaikos Atény (Gréc.) - Glasgow Rangers (Škót.) 1:1 (1:0) - prvý zápas: 0:0, postupuje Glasgow Rangers

Góly: 12. Goumas - 81. Novo, rozhodoval: Felix Brych (Nem.)

• Bayern Mníchov (Nem.) - FC Aberdeen (Škót.) 5:1 (2:0) - prvý zápas: 2:2, postupuje Bayern Mníchov

Góly: 13. Lucio, 36. van Buyten, 71. a 77. Podolski, 86. van Bommel - 84. Lovell, rozhodoval: Robert Malek (Poľ.)

Góly

• AC Fiorentina (Tal.) - Rosenborg Trondheim (Nór.) 2:1 (1:0) - prvý zápas: 1:0, postupuje Fiorentina

Góly: 38. Liverani, 81. Cacia - 88. Koné, rozhodoval: Darko Čeferin (Slovin.), Marek Sapara (Trondheim) odohral celý zápas

• Tottenham Hotspur (Angl.) - Slavia Praha (ČR) 1:1 (1:0) - prvý zápas: 2:1, postupuje Tottenham Hotspur

Góly: 7. O'Hara - 51. KRAJČÍK, rozhodoval: Jonas Eriksson (Švéd.)

• Atlético Madrid (Šp.) - Bolton Wanderers (Angl.) 0:0 - prvý zápas: 0:1, postupuje Bolton Wanderers

Rozhodoval: Jacek Granat (Poľ.)

• FC Villarreal (Šp.) - Zenit Petrohrad (Rus.) 2:1 (0:1) - prvý zápas: 0:1, postupuje Petrohrad

Góly: 75. Farcuason Franco, 90. Tomasson - 31. Pogrebnjak, ČK: 47. Širokov, 82. Širl (obaja Petrohrad), rozhodoval: Stefan Messner (Rak.), Čontofalský (Zenit) sedel na lavičke

• Getafe CF (Šp.) - AEK Atény (Gréc.) 3:0 (1:0) - prvý zápas: 1:1, postupuje Getafe CF

Góly: 45. Molina Granero, 82. Cosmin Marius Contra (z 11 m), 84. Rodriguez Braulio, rozhodoval: Martin Atkinson (Angl.)

• Helsingborgs IF (Švéd.) - PSV Eindhoven (Hol.) 1:2 (0:0) - prvý zápas: 0:2, postupuje PSV Eindhoven

Góly: 81. Leandro Castan - 47. Zonneveld, 65. Lazovič, rozhodoval: Zsolt Szabó (Maď.)

• Girondins Bordeaux (Fr.) - Anderlecht Brusel (Belg.) 1:1 (0:1) - prvý zápas: 1:2, postupuje Anderlecht Brusel

Góly: 71. Ezequiel Cavenaghi - 34. Chatelle, ČK: 72. Tremoulinas, 87. Chalme (obaja Bordeaux), rozhodoval: Selcuk Dereli (Tur.)

• FC Bazilej (Švajč.) - Sporting Lisabon (Portug.) 0:3 (0:2) - prvý zápas: 0:2, postupuje Sporting Lisabon

Góly: 2. Pereirinha, 41. a 51. Liedson , rozhodoval: Tommy Skjerven (Nór.)

• FC Everton (Angl.) - SK Brann Bergen (Nór.) 6:1 (2:0) - prvý zápas: 2:0, postupuje FC Everton

Góly: 36., 54. a 72. Yakubu, 42. a 90. Johnson, 70. Arteta - 60. Vaagan Moen, rozhodoval: Nikolaj Ivanov (Rus.)

• 1. FC Norimberg (Nem.) - Benfica Lisabon (Portug.) 2:2 (0:0) - prvý zápas: 0:1, postupuje Benfica Lisabon

Góly: 59. Charisteas, 66. Sajenko - 89. Cardozo, 90. Di Maria, rozhodoval: Ivan Bebek (Chorv.)

Marek Mintál (Norimberg) sedel iba na lavičke

• Sporting Braga - Werder Brémy 0:1 (0:0) - prvý zápas, 0:3, postupuje Brémy

Gól: 78. Klasnič, rozhodoval: Serge Gumienny (Belg.)

Domov»Futbal»Európska liga»Pohár UEFA: Nemecko-anglická kanonáda, Krajčík s gólom