Pohár UEFA: Žilina zvíťazila v Liberci 2:1

Róbert Jež z MŠK Žilina sa raduje z gólu.
Róbert Jež z MŠK Žilina sa raduje z gólu. (Autor: SITA, AP)
SITA|14. aug 2008 o 21:53

Futbalisti MŠK Žilina zvíťazili vo štvrtkovom prvom stretnutí 2. predkola Pohára UEFA 2008/09 na Štadióne U Nisy v Liberci nad domácim českým tímom FC Slovan 2:1 a vytvorili si pred odvetou sľubnú východiskovú pozíciu.

LIBEREC 14. augusta (SITA) - Futbalisti MŠK Žilina zvíťazili vo štvrtkovom prvom stretnutí 2. predkola Pohára UEFA 2008/09 na Štadióne U Nisy v Liberci nad domácim českým tímom FC Slovan 2:1 (1:0). Slovenský vicemajster tak pred odvetou pod Dubňom (je na programe o dva týždne - 28. 8. o 19.30 h, pozn.) urobil dôležitý krok na postup do 1. kola hlavnej fázy tejto európskej pohárovej klubovej súťaže č. 2.

((video))

Žilinčania sa pod Ještědom ujali vedenia tesne pred odchodom do kabín na polčasovú prestávku. Po peknej kombinácii a hlavičkovom priťuknutí Štyvarom skončil presný volej brazílskeho legionára Adauta v Zlámalovej sieti. V druhom polčase nechala v 59. min obrana domácich vystreliť približne z 22 metrov Ježa a ten nádherne ľavačkou strelil druhý gól tímu MŠK. Päť minút pred koncom stretnutia skorigoval na konečných 1:2 striedajúci Frejlach, keď predtým Perniš zázračne vyrazil loptu po strele Keriča.

FC Slovan Liberec - MŠK Žilina 1:2 (0:1)

Góly: 85. Frejlach - 45. Adauto, 59. Jež, ŽK: 44. Holeňák, 54. Nezmar, 80. Smetana, 90.+ Dočkal - 54. Pečálka, 57. Adauto, rozhodovali: Selcuk Dereli - Cem Satman, Ertinc Sezertam (všetci Turecko), 7562 divákov

Liberec: Zlámal - Radzinevičius, Holeňák, Košťál, Janů - Dočkal, Dort (62. Frejlach), J. Bílek, Papoušek (58. Dittrich) - Kerič, Nezmar (74. Smetana)

Žilina: D. Perniš - Pekarík, Vomáčka, Pečálka, Tesák - Zd. Štrba - Rilke (75. Belák), Jež, Vladavič - Adauto (85. M. Ďurica), Štyvar (77. Lietava)

Prvý polčas ukončil gól Žiliny

Hoci sa v úvodnej dvadsaťminútovke hralo viac na polovici domáceho tímu, prvú vážnejšiu šancu mal práve Liberec. Po kolmej prihrávke sa dostal do sóla chorvátsky legionár Kerič, ale stopér Pečálka v poslednej chvíli zachránil, vypichol mu loptu a Perniš zostal bez práce.

Viac námahy musel žilinský brankár vynaložiť v 30. min, keď sa z diaľky pokúšali o presný zásah Papoušek a vzápätí aj Dočkal. Zo strany MŠK dal o sebe vedieť kapitán Štrba, jeho pokus z 30 metrov do horného rohu kryl Zlámal. Keď sa už zdalo, že mužstvá odídu do kabín na polčasovú prestávku za bezgólového stavu, prišiel po peknej kombinácii prvý gólový úder slovenského vicemajstra.

V 45. min odcentroval z pravej strany Jež, po vyhratom súboji s Holeňákom priťukol hlavou Štyvar dobre postavenému Adautovi a brazílsky legionár v žilinskom drese svoj prudký volej zakončil presne - 0:1.

Po zmene strán dva góly

Aj po zmene strán začali aktívnejšie hostia z Považia, no Jež a Rilke nenamierili presne. Druhý menovaný v 52. min obišiel dvoch protihráčov, brankár Zlámal však jeho pokus reflexívne vyrazil na roh. O sedem minút neskôr však liberecký gólman musel vyťahovať loptu po druhý raz zo siete. Domáca obrana nechala manévrovať Róberta Ježa a ten z 22 metrov parádne ľavačkou do horného rohu poslal Žilinu do dvojgólového vedenia - 0:2.

Štyvar mohol následne pridať aj tretí gól, jeho hlavička však smerovala tesne vedľa. V týchto chvíľach mali zverenci trénera Pavla Vrbu jednoznačne navrch a kontrolovali hru. Domáci kormidelník Ladislav Škorpil vystriedal troch hráčov s cieľom posilniť ofenzívu, zahryznúť sa do súpera a pokúsiť sa o zvrat. Vyložené šance však dlho neprichádzali, Žilinčania sa nenechávali prekvapiť a Perniš bol pozorný. Vyznamenal sa najmä po Nezmarovej hlavičke zblízka. Napokon sa domáci dočkali aspoň zníženia nepriaznivého stavu.

V 85. min odcentroval Dittrich, prvý pokus Keriča ešte brankár Perniš zázračne vyrazil, ale na dorážku striedajúceho Frejlacha už nemal nárok - 1:2. Futbalisti Liberca v samom závere ožili, na vyrovnanie im však už nezostal čas.

Domov»Futbal»Európska liga»Pohár UEFA: Žilina zvíťazila v Liberci 2:1