Petržalka prehrala s Bragou aj v odvete

Domáci Karim Guede (v bielom) bojuje o loptu s hráčom SC Braga Paulom Cesarom
Domáci Karim Guede (v bielom) bojuje o loptu s hráčom SC Braga Paulom Cesarom (Autor: reuters)
TASR|2. okt 2008 o 22:08

Zverenci Michala Hippa sa s pohárovou Európou lúčia.

BRATISLAVA. Futbalisti úradujúceho slovenského majstra Artmedie Petržalka prehrali v domácej odvete 1. kola Pohára UEFA so Sportingom Braga 0:2 (0:2). Slovenský futbal tak bude mať zastúpenie v skupinovej fáze súťaže len vďaka MŠK Žilina, ktorý postúpil cez Levski Sofia.

((video))

Tím trénera Jorgeho Jesusa totiž vyhral nad Artmediou aj pred dvoma týždňami hladko 4:0. "Arcibiskupi" sa tak po roku opäť bez problémov prebojovali do skupín európskej pohárovej súťaže číslo dva. Naopak, zverenci kouča Michala Hippa sa pre túto sezónu po vypadnutí v 3. predkole Ligy majstrov lúčia aj s Pohárom UEFA.

Sporting viedol po polhodine hry 2:0

Obe mužstvá začali ospalo, hre chýbalo tempo a na prázdnych tribúnach kolosálneho štadióna čo i len minimálna podpora hlasiviek divákov. Brage tento priebeh vyhovoval a v 11. minúte hosťom pomohol aj chorvátsky rozhodca Strahonja, ktorý prísne posúdil zákrok obrancov Artmedie na Sousu vo vlastnej šestnástke ako faul. Burgos z nariadenej jedenástky poslal Kamenára k opačnej žrdi - 0:1.

O desať minút sa po chybe stopérov Artmedie rútil Sousa sám na Kamenára, petržalský brankár však nohami zázračne loptu vykopol. Artmedii viazla medzihra a čo bolo kľúčové, k lopte sa ako za starých časov nevedel dostať kapitán Kozák. Z krídelného priestoru sa tak v prvom polčase zrodila len šanca Guédého, lenže jeho strelu obrancovia hostí zblokovali.

V 31. minúte sa potvrdilo staré známe pravidlo nedáš-dostaneš. Kozák stratil na polovici súpera loptu, Burgos ju potiahol až k šestnástke a strelou po zemi presne k pravej žrdi druhýkrát prekonal Kamenára - 0:2. Na konci prvého dejstva sa ešte dostal k zakončeniu Piroska, jeho tečovaná strela sa však skončila iba rohovým kopom.

Domáci zvýšili aktivitu, gól to ale neprinieslo

V 48. minúte mala Artmedia šťastie, keď Sousa tvrdo napálil len do dobre pozične stojaceho Szabóa, inak by jeho pokus musel riešiť Kamenár. Hráči Artmedie boli pri lopte častejšie ako v prvom polčase, stále sa však nevedeli dostať na dostrel Eduarda.

Podarilo sa to až Salátovi, lopte z jeho hlavy však chýbala razancia. Hostia prepli na šetriaci režim a nechali hrať Artmediu, jej hráči si však nevedeli vytvoriť tlak. V 67. minúte vytvorila domáca obrana uličku pre Rosu, ktorému však lopta ideálne nesadla. Na druhej strane sa odhodlal k strele z 25 m Czinege a hoci lopta pred Eduardom nepríjemne skočila, gólman Bragy ju skrotil v náručí.

Najväčšiu šancu domáceho mužstva mal v 76. minúte po Pedrovej prihrávke Guédé, z uhla mu však dobre vykryl palebnú pozíciu Eduardo. V poslednej minúte ešte striedajúci Cleber pálil tvrdo, no jeho pokus hosťujúci brankár vyboxoval. Artmedia bola po zmene strán Brage vyrovnaným partnerom, dojem z predošlých troch zbabraných polčasov však vylepšila iba minimálne a v konečnom zúčtovaní ťahala výrazne za kratší koniec povrazu.

Artmedia Petržalka - SC Braga 0:2 (0:2)

Góly: 11., 31. Burgos (prvý z 11 m). Rozhodovali: Strahonja - Grgec, Krmar (všetci Chorv.), ŽK: Velický - Evaldo, 1120 divákov.

/prvý zápas: 0:4, do skupinovej fázy Pohára UEFA postúpila Braga/

Artmedia: Kamenár - Velický, Saláta, Dosoudil, Szabó - Guédé - Czinege, Kozák (70. Pedro), Fodrek (66. Ďurica) - Piroska (54. Cleber), Oravec

Braga: Eduardo - Pererira (73. Barreto), Moisés, Valdeolomar, Evaldo - Sousa, Almeida (67. Cruz), Burgos, Matheus - Rosa, Wason (60. Zé)

Povedali po zápase

Michal Hipp, tréner Artmedie Petržalka: "Najmä v druhom polčas sme sa snažili, žiaľ nestačilo to. Videl som dnes dva výrazné rozdiely v našej hre a hre Bragy. Prvý bol najmä v efektivite premieňania šancí a druhý bol v pevnosti defenzívy. Kozák mal svalové problémy, on spolu s Fodrekom či Piroškom hrali veľa zápasov, aj preto sme ho striedali. Už je pred nami len liga, musíme sa sústrediť na ňu."

Jorge Jesus, tréner Sportingu Braga: "Prišli sme do Bratislavy vyhrať, ale prioritne sme sa sústredili na postup. Chceli sme hrať tak, akoby sa prvý zápas skončil 0:0, čo sa nám podarilo. Prvú štvrťhodinu s nami Artmedia držala krok, ale dvoma gólmi sme domácich zrazili na kolená. Výsledok z Bragy nám umožnil, aby som dnes videl v akcii viacerých nových hráčov a tento fakt určite využijem v ďalších zápasoch. Terén bol náročný, na taký nie sme doma zvyknutí. V druhom polčase som musel striedať, pretože niektorí hráči sa sťažovali na únavu a bolesti."

Juraj Piroska, útočník Artmedie Petržalka: "Nezaslúžili sme si prehrať, pretože v druhom polčase sme sa zlepšili a mali sme aj nejaké šance. Rozhodil nás rýchly prvý gól, vzápätí po ňom prišiel ďalší. Cez prestávku sme si povedali, že to skúsime viac otvoriť, súper v podstate už iba hral na brejky a to mu stačilo na víťazstvo. Teraz sa už sústredíme iba na ligu, ja som stále hráčom Artmedie a verím, že toto mužstvo minimálne na stred tabuľky má."