Česko má na konte prvú prehru.
Česko má na konte prvú prehru. (Autor: ap)
SITA|11. okt 2008 o 23:05

Prekvapenie an úkor Rakúšanov, Brücknerovi zverenci remizovali s Faerskými ostrovmi.

BRATISLAVA. Európska kvalifikácia vo futbale na majstrovstvá sveta 2010 v Juhoafrickej republike pokračovala v sobotu ďalšími zápasmi, ktoré opäť priniesli niekoľko prekvapení.

Faerské ostrovy zaskočili Rakúsko

Vicemajstri sveta Francúzi dokázali v Rumunska síce len remizovať, no najväčším šokom bola remíza 1:1 Rakúska na Faerských ostrovoch. Mužstvo, ktoré vedie český lodivod Karel Brückner a jeho asistentom je Slovák Ján Kocian, dokonca prehrávalo, keď v 47. minúte otvoril skóre stretnutia Lökin. Rakúšania však už o chvíľu odpovedali gólom Stranzla. Tréner Karel Brückner:

"Samozrejme, som veľmi sklamaný. Mali sme veľké množstvo šancí, viac sme už asi ani nemohli mať. Naša produktivita bola veľmi zlá. Nedať takémuto súperovi v I. polčase gól, to je nepredstaviteľné. V druhom sme preto museli viac riskovať. Je to obrovská strata, prišli sme o dva body."

Sklamanie dával najavo aj rakúsky asistent Andreas Herzog: "Proti súperom takého rangu musí ísť mužstvo rýchlo do vedenia. Pokiaľ neskóruje v úvode, súper hryzie čoraz viac. To bol aj náš prípad. Faerské ostrovy boli z minúty na minútu nepríjemnejšie, nám sa nedarilo dostávať sa do šancí. Ak nedáte góly, nemôžete vyhrať. Nebola to z našej strany skutočne žiadna sláva.“

Faerské ostrovy sú pre Rakúšanov traumou, pred 18 rokmi s nimi senzačne prehrali 0:1. Na rozdiel od svojho kolegu bol kormidelník ostrovného miništátu Jogvan Martin Olsen spokojný:

"Chlapci odviedli skvelú prácu. Zápas sa pre nás vyvíjal od začiatklu veľmi dobre. Zachytal nám brankár a nám sa darili protiútoky. Keby sme mali trochu viac šťastia, mohli sme mať aj tri body, ale aj s jedným som veľmi spokojný."

Taliani s bodom z Bulharska spokojní

Fanúšikov prekvapila aj bezgólová remíza úradujúcich majstrov sveta Talianov v Sofii s Bulharskom. "Squadra azzurra“ si však aj tak udržala vedúce postavenie v tabuľke 8. skupiny. Tréner Marcello Lippi bol navyše s výsledkom spokojný, lebo šancu dal niekoľkým mladíkom. Simone Pepe a Giuseppe Rossi zažili debut v seniorskej reprezentácii, z dvadsaťjednotky povolal aj Riccarda Montolivu.

"Súhra medzi staršími a mladšími hráčmi bola veľmi dobrá. Som spokojný s výkonom mladíkov, celkovo to bolo veľmi dobré predstavenie,“ komentoval remízový výsledok Lippi a ďalej dodal: "Nesklamali ani starší futbalisti. Gianluca Zambrotta dobre pokryl Petrova a zaujal ma aj Andrea Dossena. Mali sme síce niekoľko dobrých šancí, no Rossi ani Gilardino ich, žiaľ nevyriešili správne.“

Angličania aj naďalej produktívni

Vo výborných výkonoch pokračuje aj Anglicko. Po impozantnom víťazstve na ihrisku Chorvátska, keď zažiaril predovšetkým Theo Walcott, sa Albion predviedol v pozitívnom svetle aj vo Wembley, kde zdolal Kazachstan 5:1.

Hoci zverenci talianskeho lodivoda Fabia Capella vchádzali po I. polčase do šatní za stavu 0:0, napokon však duel s nepríjemným súperom zvládli. Do útoku ako prvý zavelil stopér a dočasný kapitán Rio Ferdinand. Ďalšie dva góly pridal Wayne Rooney a favorit napokon nadelil Kazachstanu päťku.

"Cez prestávku sme si povedali, že musíme zostať trpezliví, nespanikáriť a stále hrať svoju hru,“ vysvetľoval recept na úspech dvojgólový strelec Rooney.

"V takýchto stretnutiach je to vždy o prvom góle. Sklamaný som však z toho, že Kazachstan vyrovnal. Našťastie, my sme potom pridali ešte štyri presné zásahy.“ Šťastný bol aj Rio Ferdinand, ktorý si ako náhradník za Johna Terryho odkrútil debut s kapitánskou páskou na ramene. "Som veľmi hrdý, že som viedol Anglicko vo Webmley,“ povedal stopér Manchestru United.

Slovinci zlomili Severné Írsko až v závere

V "slovenskej“ 3. skupine Slovinci opäť potvrdili, že sú na štadióne v Maribore len ťažko zdolateľní. Po góloch Novakoviča a Ljubijankiča zvíťazili nad Severným Írskom 2:0 a spoločne s Poľskom vedú tabuľku.

"Najprv by som sa chcel poďakovať našim fanúšikom,“ vyzdvihol tréner domácich Matjaž Kek výborné publikum a následne prešiel k hodnoteniu hry svojich zverencov. "Naše víťazstvo je zaslúžené, ukázali sme sa ako vyspelý tím. Sedem bodov v doterajšom priebehu kvalifikácie je dobrým výsledkom. Severní Íri neboli ľahkým protivníkom, zlomili sme ich až v závere.“

Poliaci na problémy nemysleli

Podobne dobrá nálada však v žiadnom prípade nie je v českej kabíne. Zverenci trénera Petra Radu nedokázali prelomiť poľské úspechy na štadióne Ruchu Chorzów a prehrali 1:2. Česi tak z prvých dvoch zápasov získali jediný bod, pričom sa nachádzajú až na štvrtom mieste tabuľky.

"Nezvládli sme to,“ priznal pre internetový portál www.idnes.cz tréner a pokračoval: "Je to pre nás nepríjemná strata. Nechceli sme odtiaľto odchádzať bez bodu. Ale máme pred sebou ďalších osem stretnutí, z ktorých musíme vydolovať, čo sa dá, aby sme ostali hore.“ K samotnému stretnutiu tréner Rada dodal:

"Myslím si, že sme začali slušne. Chceli sme udržať súpera čo najďalej od bránky. Mali sme aj šancu, no tú sme nepremenili. Potom sme sa stiahli, strácali sme zbytočne lopty, nevychádzali nám kolmice za obranu. Keď sme sa konečne zdvíhali, dostali sme gól...".

1. skupina:

BUDAPEŠŤ

• Maďarsko - Albánsko 2:0 (0:0)

Góly: 49. Torghelle, 82. Juhász, rozhodoval: Circhetta (Švajč.)

KODAŇ

• Dánsko - Malta 3:0 (2:0)

Góly: 10. a 47. S. Larsen, 29. Agger (11 m), rozhodoval: Paniašvili (Gruz.)

• Švajčiarsko - Lotyšsko 2:1 (0:0)

Góly: 63. Frei, 73. N'Kufo - 71. Ivanovs, ČK: 69. Laizans (Lotyšsko), rozhodoval: Cortez Batista (Portug.)

ATÉNY

• Grécko - Moldavsko 3:0 (2:0)

Góly: 32. a 51. Charisteas, 39. Katsouranis, rozhodoval: Berntsen (Nór.)

LUXEMBURG

• Luxembursko - Izrael 1:3 (1:1)

Góly: 14. Peters - 2. Benayoun (11 m), 52. Golan, 82. Toema, rozhodoval: Jegorov (Rus.)

3. skupina:

V 3. kvalifikačnej skupine o postup na futbalové majstrovstvá sveta 2010 v Juhoafrickej republike, v ktorej účinkujú aj slovenskí reprezentanti, zvíťazili v Chorzówe domáci Poliaci nad Českom 2:1 (1:0). Pre Poliakov je to už druhé víťazstvo v kvalifikácii (predtým zdolali San Maríno 2:0), Česi naopak majú po dvoch zápasoch na svojom konte len jediný bod za bezgólovú remízu v Belfaste so Severným Írskom.

• Poľsko - Česko 2:1 (1:0)

Góly: 27. Brožek, 53. Blaszczykowski - 87. Fenin, ŽK: 59. Dudka - 80. Kováč, rozhodovali: Stark - Salver, Wezel (všetci Nem.)

Poľsko: Boruc - Wasilewski, Žewlakow, Dudka, Wawrzyniak (43. Krzynówek) - Blaszczykowski, Lewandowski, Murawski (Jodlowiec), Smolarek - Roger Guerreiro - Brožek (69. Lewandowski)

Česko: Čech - Grygera (58. Sionko), Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Pospěch, Kováč, Plašil, Šírl - Baroš (82. Fenin), Slepička (58. Svěrkoš)

Bielo-červení vybehli na súpera nebojácne a od začiatku to boli oni, kto na ihrisku diktoval tempo. V 27. min sa pohral s trojicou zadákov súpera Blaszczykowski, potom pristrčil loptu Brožekovi a ten spoza šestnástky po zemi od pravej žrde poslal loptu za Čechov chrbát - 1:0.

Poliaci boli aj naďalej lepším mužstvom a predvádzali futbal, ktorý sa zaplneným tribúnam musel páčiť. Po prestávke v 53. min dostal perfektnú prihrávku do behu Blaszczykowski, po pravej strane sa vrútil do pokutového územia a chladnokrvne prehodil vybiehajúceho gólmana hostí - 2:0.

Ďalšiu príležitosť zmeniť skóre mal necelých 20 min pred koncom Žewlakow, radosť po jeho prudkej hlavičke mu pokazil jedným zo svojich bravúrnych zákrokov Petr Čech. Tri minúty pred koncom vykresal iskierku nádeje pre Čechov striedajúci Fenin, ktorý prišiel na ihrisko iba 5 minút predtým. Z ľavej strany presne odcentroval Svěrkoš a loptu z Feninovej hlavy zastavila až sieť. Na dokončenie obratu však Čechom už zostalo málo času a tak sa tešili z cenných troch bodov domáci.

SERRAVALLE

MARIBOR

• Slovinsko - Severné Írsko 2:0 (0:0)

Góly: 84. M. Novakovič, 85. Ljubijankič, ŽK: 27. Cesar, 66. Šišič, 72. Komac, 79. Kirm - 24. Davis, 27. Lafferty, 66. Baird, 81. McCartney, 90. Evans, rozhodoval: Eduardo Iturralde González (Šp.), 10 000 divákov

Slovinsko: S. Handanovič - Ilič, Šuler, Cesar, Brečko - Šisič (81. Birsa), Komac, Koren, Kirm (90. D. Matič) - Dedič (69. Ljubijankič), Novakovič

Severné Írsko: M. Taylor - A. Hughes, McAuley, Evans, McCartney - Baird - Gillespie, Davis, McCann (73. McGivern) - Healy, Lafferty

Futbalisti Slovinska naďalej pokračujú vo výbornom účinkovaní v “slovenskej” 3. skupine európskej časti kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta v roku 2010 do JAR.

Zverenci trénera Matjaža Keka po septembrovej remíze na pôde Poľska (1:1) a následnom domácom víťazstve práve nad reprezentáciou SR (2:1) zdolali v sobotu večer opäť v Maribore aj Severné Írsko (2:0). Na štadióne Ljudski vrt bolo dlho 0:0, o zisku troch bodov pre domácich rozhodli až tesne pred koncom duelu dvoma “zlepenými” gólmi v rozpätí jednej minúty Milivoje Novakovič (84.) a Zlatan Ljubijankič (85.).

Mužstvo kouča Nigela Worthingtona predviedlo v Maribore veľmi sympatický výkon, no napokon to nestačilo na zisk čo i len bodu. Najnebezpečnejším hráčom hostí bol najlepší strelec uplynulého kvalifikačného cyklu o postup na ME 2008 David Healy, no ani on a ani jeho útočný partner Kyle Lafferty nedokázali prekonať dobre chytajúceho gólmana Handanoviča.

Domácemu kormidelníkovi Kekovi sa vydaril ťah so striedajúcim útočníkom francúzskeho Sochaux Valterom Birsom, ktorý v 84. min našiel z pravej strany Novakoviča a kanonier nemeckého bundesligistu z Kolína nadviazal na dva presné zásahy do siete Slovenska spred mesiaca.

Už o niekoľko desiatok sekúnd urobil pred vlastným gólmanom hrubú chybu stopér Manchestru United Jonathan Evans a ďalší striedajúci hráč Zlatan Ljubijankič potvrdil zisk troch bodov pre domácich. Slovinci, ktorí už v treťom dueli v rade nastúpili v navlas rovnakej základnej zostave, majú po troch zápasoch na konte sedem bodov a delia sa o prvú priečku s favoritom 3. skupiny Poľskom, keďže oba tímy majú aj navlas rovnaké skóre.

"Červeno-bieli” si v sobotu večer v Chrozówe poradili s Českom po výsledku 2:1. Na tretej priečke figuruje so ziskom šiestich bodov Slovensko, ktoré zvíťazilo na pôde outsidera zo San Marína 3:1.

Slovinci sa najbližšie predstavia v stredu 15. 10. v Tepliciach proti domácemu Česku, Severní Íri v ten istý deň privítajú v Belfaste San Maríno.

4. skupina:

HELSINKI

• Fínsko - Azerbajdžan 1:0 (0:0)

Gól: 62. Forssell (11 m), rozhodoval: Collum (Škót.)

CARDIFF

• Wales - Lichtenštajnsko 2:0 (1:0)

Gól: 42. Edwards, 80. Frick (vlastný), rozhodoval: Vejlgaard (Dán.)

DORTMUND

• Nemecko - Rusko 2:1 (2:0)

Góly: 9. Podolski, 28. Ballack - 51. Aršavin, rozhodoval: Fröjdfeldt (Švéd.)

ISTANBUL

• Turecko - Bosna a Hercegovina 2:1 (0:1)

Góly: 51. Turan, 66. Erdinc - 26. Džeko, rozhodoval: Baškakov (Rus.)

TALLINN

• Estónsko - Španielsko 0:3 (0:2)

Góly: 34. Juanito, 38. Villa, 69. Puyol, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

BRUSEL

• Belgicko - Arménsko 2:0 (2:0)

Góly: 21. W. Sonck, 38. Fellaini, rozhodoval: Rasmussen (Dán.)

• Anglicko - Kazachstan 5:1 (0:0)

Góly: 76. a 86. Rooney, 52. R. Ferdinand, 64. Kučma (vlastný), 90. Defoe - 68. Kukejev, rozhodoval: Allaerts (Belg.)

• Faerské ostrovy - Rakúsko 1:1 (0:0)

Góly: 47. Lokin - 49. Stranzl, rozhodoval: Ceferin (Slovin.)

BELEHRAD

• Srbsko - Litva 3:0 (2:0)

Góly: 6. Ivanovič, 34. Krasič, 82. Žigič, ČK: 74. Klimavičius (Litva), rozhodoval: Gonzáles (Šp.)

KONSTANCA

• Rumunsko - Francúzsko 2:2 (2:1)

Góly: 5. Petre, 17. Goian - 37. Ribéry, 69. Gourcuff, rozhodoval: De Bleeckere (Belg.)