Futbal sa zmenil na masakru

Už pred zápasom museli po zásahu ťažkoodencov ošetrovať fanúšikov Slovana.
Už pred zápasom museli po zásahu ťažkoodencov ošetrovať fanúšikov Slovana. (Autor: PRE SME - TIBOR SOMOGYI)
Jozef Kotris|3. nov 2008 o 00:00

Po zápase medzi Dunajskou Stredou a Slovanom Bratislava policajti predviedli 31 osôb. Z nich bolo šestnásť z Maďarska, z pätnástich Slovákov až trinásť bolo fanúšikov Slovana.

DUNAJSKÁ STREDA. Dlhoočakávaný futbal sa zmenil na krvavé besnenie, diváci mohli mať miestami pocit, že neboli na štadióne, ale na vojnovom poli. Výsledkom duelu medzi Dunajskou Stredou a Slovanom Bratislava (0:4) bolo šestnásť zadržaných občanov Maďarskej republiky, z pätnástich zadržaných Slovákov až trinásť bolo fanúšikov Slovana.

((video))

Tisícku priaznivcov z Bratislavy sprevádzali cestou zo železničnej stanice viac ako tri stovky ťažkoodencov a členov poriadkovej polície. Návštevníci zápasu, ktorí prišli z Budapešti, taký sprievod nemali.

Policajti sa už pred začiatkom samotného zápasu k slovanistom správali arogantne. Akoby v sprievode ani neboli ľudia. Dôkazom bola aj reakcia policajného príslušníka, ktorý fanúšika belasých počas krátkeho rozhovoru s novinárom chytil za hlavu tak, že mu mohol ublížiť.

((video3))

Pred štadiónom bola otvorená iba jedna brána do sektora hostí, iná možnosť dostať sa do vnútra pre Bratislavčanov nebola.

Krvaví mladíci

Po chvíli prevažne pokojného čakania na vstup sa strhla potýčka medzi ťažkoodencami a priaznivcami Slovana. Po pár sekundách už iba vychádzali mladí chalani s rozbitými hlavami, zakrvavenými rukami a vetrovkami. „Bolo počuť akcia, padol som a viac si nepamätám,“ hovoril jeden. Doplnil ho kamarát: „Udierali nás obuškami, nič sme nerobili. Iba v tom dave asi niekto postrčil do policajta a všetci začali mlátiť dookola.“ Z vysielačiek už iba záchranári nahlasovali ich údaje. Obaja boli z Petržalky, jeden mal dvadsať rokov, druhý o dva viac.

Pri nástupe mužstiev na trávnik predviedli domáci krásnu choreografiu. Už sa zdalo, že očakávané problémy na priebeh stretnutia vplyv mať nebudú, keď v 16. min zápasu vyleteli zo sektora hostí svetlice a dymovnice. Ťažkoodenci však na prekvapenie zasahovali v sektore domácich, proti návštevníkom duelu z Maďarska. Dôvodom malo byť, že zaútočili na policajtov.

Rozhodca Mário Vlk stretnutie prerušil, hráčov poslal na takmer dvadsať minút do šatní. Atmosféru upokojoval hlásateľ, upozorňoval fanúšikov Slovana, že za nevhodné správanie môže byť zápas kontumovaný v prospech Dunajskej Stredy. Paradoxom je, že rôzne predmety lietali zo sektora domácich.

Zodpovedný je organizátor

„Ja som usporiadateľ, hovoriť k tomu musia organizátori zápasu,“ povedal hlavný usporiadateľ zápasu Ján Bott. S vedením klubu sa nám napriek opakovanej snahe celú nedeľu nepodarilo skontaktovať.

„Môžem vám však priblížiť situáciu. Zo sektorov bolo na trávnik šesť núdzových bránok. Na základe žiadosti futbalového zväzu sme jednu dorobili. Kľúče od nich mali jednotliví usporiadatelia na ploche. Stačilo si ich vypýtať, taká bola dohoda,“ hovoril Bott z Dunajskej Stredy. „Generálny sekretár zväzu Miloš Tomáš povedal, že bránky musia byť počas stretnutia uzavreté a odchod zo štadióna je zakázaný. Bolo to nešťastné riešenie, pán Tomáš iste nič podobné doteraz neorganizoval. Viac sa k zápasu nebudem vyjadrovať, ani na polícii, ani na futbalovom zväze. Zodpovední za to sú organizátori,“ uzavrel hlavný usporiadateľ sobotňajšieho zápasu.

((video2))

Futbalový zväz sa ani dvadsaťštyri hodín po zápase k problémom vyjadriť nevedel. Jeho hovorkyňa Jana Peráčková včera uviedla, že vyhlásenie pošlú buď v neskorých večerných hodinách, alebo v pondelok okolo obeda. „Najprv sa musíme oboznámiť s tým, čo do zápisu uviedol delegát,“ povedala.

Polícia vyšetruje tri prípady trestného činu, jeden súvisí s drogovou trestnou činnosťou, ďalší zadržaní mali pri sebe zástavu Hlinkovej gardy a odznak so symbolom fašizmu. Záchranári ošetrili asi 50 ľudí, tínedžera z Dunajskej Stredy previezol vrtuľník na bratislavské Kramáre. Utrpel zranenia hlavy po tom, ako ho udupal dav.

Maixner: Radšej nech dávajú milióny inde

Bývalý futbalista Dunajskej Stredy i bratislavského Slovana ŠTEFAN MAIXNER (40 r.) pred zápasom vyslovil nádej, že doň nepreniknú žiadne politické angažovanosti zvonku.

Prenikli. A čo vlastne?

„Ťažko pomenovať, ale výsledok je smutný. Dôkaz, že u nás sa slušní ľudia naozaj musia báť chodiť na futbal.“

Sám ste mali pri futbale rád rušno. V Dunajskej to prekročilo hranice ?

„Určite. Na celom svete býva okolo futbalu správny rachot. Ale keď v Anglicku z desiatich metrov na chuligána zrúkne policajt, ten ostane stáť a nie aby ešte vyskakoval do uniformy. Tam má inú vážnosť, rešpekt.“

Čo hovoríte na futbal?

„Slovan dal najavo, že vážne mieri na titul. Bol lepší vo všetkých formáciách. Domáci mali dosť časté herné výpadky, ale iné mužstvá to na ich ihrisku nebudú mať ľahké. DAC vie hrať lepšie.“

Prišliste doDunajskej Stredy autom s bratislavskou značkou ?

„Áno, ale predvídavo som zaparkoval u kamaráta vo dvore rodinného domu.“

Kto nesie zodpovednosť za to, čo sa stalo mimo ihriska?

„Každý svoju, no futbalový zväz by mal konečne konať. Tvrdo a konkrétne.“

Proklamácie vedenia futbalového zväzu Spojme sa pre futbal, verejnosť už skôr dráždia. Čo si myslíte vy?

„Ľudia naozaj nie sú slepí a majú pamäť. Všeobecne futbal stráca dôveru. Kluby majú mnohomiliónové rozpočty, všetko nalievajú do hráčov. Radšej by ich asi mohli investovať inde. Normálnejšie.“

Brána za sektorom fanúšikov domácich ostala zavretá.

„V časoch, keď som hrával v Dunajskej ja, vôbec nebola, lopty prelietavali na tréningové ihrisko. Potom dlho DAC nehral v najvyššej súťaži, bola nevyužitá. V každom prípade je trapas, že v takomto momente ostala zavretá. Nenormálne. Hlavne, ak je štadión vypredaný, musí každý súdny človek myslieť, ako sa ľudia dostanú rýchlo von v prípade požiaru či podobne. “

(ju)
Boli to gladiátori, nie fanúšikovia

Policajný viceprezident STANISLAV JANKOVIČ tvrdí, že zásah ťažkoodencovbol primeraný.

Neboli bezpečnostné opatrenia pred zápasom so Slovanom prehnané?

„Prečo by mali byť prehnané? Viete si predstaviť, čo by sa stalo, keby sme fanúšikov Slovana nesprevádzali k štadiónu a stretli by sa s domácimi? Pobili by sa ešte v meste.“

Priaznivci Slovana však vyzerali pokojne.

„Hádzali delobuchy a svetlice – to určite nebolo pokojné. Predstavte si, že idete na futbal. Keď vlak zastane, asi nezačnete podobné veci hádzať po policajtoch. Takto sa správajú gladiátori, keď idú do arény, a nie futbaloví fanúšikovia. Ako k tomu príde slušný občan, ktorý čaká, keď je uzavretá cesta. Hádžu po ľuďoch svetlice, takmer im podpália autá. Skúste sa na to pozrieť z tejto strany.“

Čo sa stalo pred zápasom, keď zrazu ťažkoodenci zasahovali proti slovanistom?

„Hodili proti našim dve svetlice, skoro policajtov podpálili. Usporiadateľ na štadióne pred zápasom zabudol otvoriť brány. Nemôžu sa začať organizovať, až keď prídu fanúšikovia.“

Nielen to. V sektore domácich nerobili ani osobné prehliadky.

„Upozorňovali sme ich na to niekoľkokrát. Navyše, okrem Silvestra, a aj to vo vymedzenom čase, nie je povolené používať zábavnú pyrotechniku. Je to minimálne priestupok. Fanúšikovia to navyše hádzali pod nohy, pod zaparkované autá, počas zápasu na plochu.“

Počas stretnutia, keď zasahovali policajti proti domácim, sa však nič vážne nestalo.

„Iba to nebolo vidieť. Prestriedavali sme jednotky, a keď sa naši vracali, skupina radikálov ich napadla, začala udierať po prilbách a boxovať do nich. Máme z toho zábery. Iba sme zakročili, aby sme upokojili situáciu.“

Traja diváci sa tam však zranili, jeden bojuje o život.

„Usporiadateľ zabudol otvoriť bránky zo sektora. Tak sme ich iba zatlačili, bohužiaľ, traja sa zranili. Iné problémy neboli.“

To znamená, že aj zásah ťažkoodencov bol v súlade s pravidlami?

„Samozrejme, stál som nad nimi a celé som to videl. Aj zákrok, aj incident, na základe ktorého sa to stalo. Ťažko mi bude niekto niečo iné tvrdiť.“

Na televíznych záberoch vidieť, ako policajt spacifikovaného výtržníka opakovane udieral obuškom.

„Takéto informácie nemám, Na základe podnetu by sme to prešetrili.“

Jozef Kotris
V Budapešti po bitke pálili slovenskú zástavu

Násilie v Dunajskej Strede pokračovalo v noci pálením slovenskej zástavy a aj politickými prestrelkami.

Pálenie slovenskej zástavy pred naším veľvyslanectvom v Budapešti musela chrániť pred rozvášnenými maďarskými výtržníkmi polícia.

To je dohra násilností v Dunajskej Strede, ktoré sa skončili policajným zásahom a zraneniami fanúšikov. Pred slovenskú ambasádu prišli protestovať hlavne fanúšikovia klubu Ferencváros Budapešť, ktorí boli na zápase v Dunajskej Strede. Ako posilu si ich zavolali domáci priaznivci proti slovanistom. Na mieste pokrikovali protislovenské heslá.

„V tomto prípade boli spoluorganizátormi provokácie radikálne nacionalistické strany a hnutia, akými sú strana Jobbik a Maďarská garda,“ komentovalo situáciu v Budapešti slovenské ministerstvo zahraničia. Podľa hovorcu Jána Škodu považujú pálenie zástavy za jej hanobenie.


Podľa podpredsedu vlády a Smeru Dušana Čaploviča bol zásah polície adekvátny.

„Polícia zabránila ešte väščiemu konfliktu,“ povedal. Osobne bol na zápase. „Fanúšikovia Ferencvárosu sú vyslovene extrémisti.“ Opatrnejší názor má ďalší priamy svedok incidentu – podpredseda SMK József Berényi. „V tom okamihu som nezaregistroval žiadnu provokáciu od fanúšikov z tohto sektora. Ale nemusel som vidieť všetko.“

Podľa Berényiho by bolo dobré, keby polícia zvolala tlačovú besedu, aby udalosti úplne ozrejmila. Polícia sa tak vraj chystá urobiť.

(knm)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbalnet»Futbal sa zmenil na masakru