Bezpečnosť na futbale budú strážiť technici. Zatiaľ sú len na papieri

Rieši sa otázka bezpečnosti na štadiónoch.
Rieši sa otázka bezpečnosti na štadiónoch. (Autor: tasr)
Jozef Kotris|18. feb 2009 o 22:00

Futbalové kluby majú ľudí s novými funkciami zatiaľ iba na papieri. Nie je jasné, kedy absolvujú školenia.

BRATISLAVA. Dvanásť klubov Corgoň ligy, rovnaký počet prvoligových a tiež futbalový zväz už majú bezpečnostných technikov.

Tí budú zodpovední za bezpečnosť počas ligových a reprezentačných zápasov na Slovensku. Nikto z nich však ešte nemá certifikát UEFA ani iný doklad, ktorý by niečo znamenal v našom právnom systéme.

Snaha poučiť sa z chýb

„Netreba vymýšľať niečo nové, aj keď pre nás to novinka je," povedal zväzový manažér pre bezpečnosť na štadióne Peter Palenčík, ktorého predstavili na seminári o bezpečnosti na štadiónoch za účasti zástupcov UEFA a FIFA.

„Mali by sme sa poučiť z chýb, s ktorými sa stretali iné krajiny," naznačil. Zároveň upozornil, že Slovensku bude trvať dlho, kým sa dostane na úroveň špičkových klubov a zväzov.

Palenčík spomenul, že aj na Slovensku v poslednom čase uviedli do praxe viacero noviniek, ktoré mali zaistiť bezpečnosti pre aktérov zápasov aj pre divákov. „Teraz to treba všetko koordinovať. Čo sa týka ligových zápasov, organizátorom sú kluby. S nimi budem komunikovať, bezpečnostní technici budú mojimi najbližšími spolupracovníkmi."

Futbalový zväz bude deliť zápasy do troch kategórií podľa rizikovosti, Palenčík chce spolupracovať pri najrizikovejších.

Stále chýba licencia

Slovenský futbalový zväz ešte nemá licenciu na školenia technikov a usporiadateľov, nemá jasno ani v otázke, či ich bude školiť sám, alebo ich pošle na kurz do zahraničia.

„Skutočne je problém s akreditáciou, lebo ani zväz nemá ešte právo vydávať certifikát, ktorý by mal právnu silu. Čo sa týka školenia a získania licencie, je to problém. Ani ja z hľadiska nášho legislatívneho systému nemám nijaký certifikát," priznal Palenčík. Akreditácie na školenia bude vydávať ministerstvo školstva.

Vyškolenie technikov je podľa neho niekoľkoročná záležitosť, časom bude treba poučiť aj stewardov, čiže usporiadateľov s väčšími právami, ale aj povinnosťami. Tí budú musieť mať aj certifikát. V budúcnosti by mali ľudia v tejto funkcii úplne nahradiť usporiadateľov.

„Naďalej budeme využívať esbéesku, navyše bude fungovať skupina stewardov. Zabezpečiť, aby boli poučení, je dlhodobý proces," uzavrel zväzový technik a priznal, že ešte dlho budú ako usporiadatelia aj dôchodcovia či 18­roční chlapci, ktorí sa v prípade problémov radšej schovajú.

Stewardi

V zahraničí sú na štadiónoch bežní, čoskoro by sa mali objaviť na Slovensku. Sú to školení usporiadatelia, pracujú na živnosť a okrem pomoci s organizáciou by mali byť schopní zasiahnuť proti drobným výtržníkom. Počas sezóny sa neobmieňajú.

V Nemecku kluby za policajtov neplatia

Slováci sa musia naučiť organizovať športové podujatia podľa jednotného bezpečnostného konceptu. Odporúčajú to odborníci zo zahraničia.

„Futbal nie je šach," povedal nemecký policajný dôstojník Michael Kuchenbecker na bratislavskom seminári o bezpečnosti na štadiónoch. Odkrútil si už zhruba 350 zápasov na dortmundskom štadióne ako policajný veliteľ. „Futbal bez emócií je o ničom. Polícia by mala zasiahnuť až vo chvíli, keď sa vymykajú z normálu. Odhadnúť však správny moment nie je jednoduché," priznáva. Stavia na tíme skúsených odborníkov a na jednotnej stratégii.

Podľa neho by policajti nemali mlátiť hlava­-nehlava. „Keď fanúšik vidí, že mu bijú priateľa, rozzúri sa. Vzniká fanúšikovská solidarita." Podľa neho prítomnosť polície vnútri štadióna by mala byť menej početná a málo nápadná. Musí však vedieť zasiahnuť rýchlo. „Musí byť jasné, za čo sú zodpovední usporiadatelia, za čo polícia a nebreberať si úlohy. Komunikácia a koordinácia sú naozaj dôležité. Treba vedieť predvídať, zabezpečiť pri prehliadkach aj kontrolu žien. Fanúšikovia prostredníctvom nich pašujú na štadión nebezpečné predmety," povedal.

V Nemecku majú dobré skúsenosti aj s takzvanými spottermi, ktorí monitorujú fanúšikovské skupiny. Reprezentácia ich má pätnásť, kluby dvoch až štyroch a mapujú pohyb fanúšikov aj za hranicami štátu. Kým na Slovensku si kluby musia platiť policajtov, v Nemecku za nich nedajú ani euro. Sú platení z peňazí daňových poplatníkov.

V Škótsku museli zomrieť či zraniť stovky ľudí, aby problém začali riešiť systematicky. „Vláda vydala sprievodcu pod názvom Green Guide, ktorý sa stal návodom pre usporiadateľov," vraví Willie McDougall, ktorý robil dvanásť rokov bezpečnostného šéfa škótskej FA. Na štadiónoch je úplný zákaz predaja alkoholu.

„Kluby pochopili, že nesú zodpovednosť za organizáciu. Systém styčných dôstojníkov, vyškolenie dobrých usporiadateľov pomohol." V krajine na 150 divákov pripadá jeden usporiadateľ.

Manažér UEFA pre bezpečnosť a štadióny Thierry Favre: „Iniciatíva zorganizovať seminár vyšla od Františka Laurinca a ak ide o bezpečnosť, nemohli sme si ani my dovoliť čakať. Je cenné aj to, že po našom príchode sme si všetci sadli za jeden stôl vrátane polície."

Je informovaný o zlej infraštruktúre slovenských štadiónov. „Nie ste jediní, väčšina krajín s tým má problémy, chýba aj legislatíva. Chápeme to. Ak však človek vidí na štadióne trebárs špinavé toalety, necíti sa tam dobre. Bezpečnosť a komfort idú ruka v ruke. Pozrite, dnes aj škodovky majú klimatizáciu či airbagy. Musíte zachytiť trendy aj so štadiónmi, byť súťaživí," povedal pre SME.

Ladislav Harsányi

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov