Inter v Manchestri neuspel, Barcelona rozstrieľala Lyon

Barcelona porazila Lyon 5:2 a je vo štvrťfinále.
Barcelona porazila Lyon 5:2 a je vo štvrťfinále. (Autor: ap)
SITA|11. mar 2009 o 22:41

V stredajších odvetných osemfinálových zápasoch futbalovej Ligy majstrov si postup do štvrťfinále zabezpečili Manchester United, FC Barcelona, FC Porto a po penaltovej dráme aj Arsenal FC.

BRATISLAVA. Stredajšie odvetné stretnutia osemfinále futbalovej Ligy majstrov 2008/09 dali definitívnu odpoveď na zloženie osmičky najlepších tímov starého kontinentu v aktuálnej sezóne.

K utorkovému kvartetu FC Liverpool, FC Chelsea, Bayern Mníchov a FC Villarreal sa v stredu večer pridali aj Manchester United, FC Barcelona, FC Porto a Arsenal Londýn. Všetky štyri tímy má "v hre" Anglicko, dve mužstvá sú zo Španielska, v najlepšom oktete majú zastúpenie aj Nemecko a Portugalsko. Štvrťfinálové dvojice európskeho pohára č. 1 zatiaľ nie sú známe, keďže žreb tejto fázy (ako aj semifinále a finále) je na programe až v piatok 20. marca o 12.00 h v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

Inter obhajcu nevyradil

V najsledovanejšom osemfinálovom dvojzápase medzi úradujúcim držiteľom trofeje LM Manchestrom United a talianskym veľkoklubom Inter Miláno, navyše okorenenom aj trénerským súbojom Alex Ferguson - José Mourinho na lavičkách spomenutých tímov, sa napokon tešilo anglické mužstvo.

Po bezgólovej remíze na San Sire sa v odvete na štadióne Old Trafford stali pre "nerazzurri" osudné štvrté minúty obidvoch polčasov, v ktorých inkasovali a ManU zvíťazil 2:0. V prvom dejstve sa hlavou presadil srbský stopér Nemanja Vidič, keď mu loptu z rohu posadil na hlavu waleský veterán Ryan Giggs (za Manchester nastúpil po 793. raz). V 49. min sa presadil aj portugalský loptový kúzelník Cristiano Ronaldo, ktorý svojím premiérovým úspešným zásahom v tohtosezónnej edícii LM (spolu však už dal v Lige majstrov tucet gólov) definitívne upokojil fanúšikov vo vypredanom hľadisku.

Milánsky Inter však rozhodne nesklamal, vypracoval si oveľa viac šancí ako v prvom meraní síl na domácej pôde, ale Ibrahimovičov i Adrianov pokus skončil "iba" na konštrukcii bránky Van der Sara a Stankovič svoje dve príležitosti tiež zahodil. "Môj tím hral fantasticky, no jednoducho sme nemali šťastie," skonštatoval kouč Interu José Mourinho.

Manchester zvýšil svoj rekord v počte stretnutí bez prehry v Lige majstrov - v 21-tich po sebe idúcich dueloch si United pripísali na svoje konto 13 víťazstiev a 8 remíz. Vynikajúcu bilanciu má Fergusonovo mužstvo aj na štadióne Old Trafford, kde ťahá sériu 19-tich súbojov bez nezdaru.

Päť gólov Barcelony do siete Lyonu

Pozíciu favorita splnila na Nou Campe aj domáca Barcelona, ktorá po remíze 1:1 vo Francúzsku zdolala na domácom trávniku Olympique Lyon 5:2. Katalánsky gigant rozhodol o postupe už v prvom polčase, keď v 43. min viedol 4:0. Dvakrát sa v domácom drese presadil Henry, k francúzskemu kanonierovi sa v drese "Barcy" pridali aj Argentínčan Messi a Kamerunčan Eto'o. Hoci sa Lyončanom podarilo zásluhou Makouna ešte do polčasovej prestávky a brazílskeho špílmachra Juninha Pernambucana krátko po zmene strán znížiť na 2:4, posledné slovo mal v nadstavenom čase striedajúci Seydou Keita.

"Po inkasovaní druhého gólu na začiatku druhého polčasu sme sa začali trochu obávať o výsledok, napokon sme si však náš náskok, víťazstvo a postup s prehľadom ustrážili," uviedol tréner Barcy Pep Guardiola. Jeho zverenci potvrdili svoju obrovskú ofenzívnu silu a najlepšiu bilanciu v počte úspešných zásahov zo všetkých osemfinalistov. Futbalisti FC Barcelona aktuálne nastrieľali už 24 gólov.

FC Porto stačila na postup aj bezgólová remíza

Do štvrťfinále LM postúpil aj portugalský tím FC Porto. "Drakom" na to stačili dva nerozhodné výsledky s Atléticom Madrid. Španielsky klub doma iba remizoval 2:2, v Porte musel streliť na postup aspoň jeden gól (v prípade víťazstva), menej slávnemu madridskému tímu sa to však napokon nepodarilo.

"Snažili sme sa zamerať najmä na defenzívnu činnosť, keďže dobre poznáme útočnú silu Porta. V druhom polčase som potom nasadil Forlána, ktorý mal rozhýbať našu hru vpredu a postarať sa o víťazný gól. V závere nám však už chýbali fyzické sily na to, aby sme dokázali strhnúť postup na našu stranu," povedal lodivod menej slávneho madridského klubu Abel Resino.

V Ríme penaltová radosť Arsenalu

Najdramatickejší stredajší odvetný osemfinálový duel sa odohral v Ríme. Po prehre 0:1 na Emirates Stadium v Londýne dokázal tím z "Večného mesta" proti Arsenalu zmazať manko zo spomenutého prvého vzájomného súboja už v 9. min gólom Juana. Keďže v riadnom hracom čase ani po predĺžení už ďalší gól nepadol, o postupujúcom z tejto dvojice rozhodovali až strely zo značky pokutového kopu. Úspešnejší boli z "bieleho bodu" futbalisti Arsenalu (7:6), keď o ich postupe do štvrťfinále "rozhodol" zahodenou jedenástkou "do nebies" až v ôsmej sérii Riman Max Tonetto.

"Najskôr sme v zápase stratili jednogólový náskok a potom sme hneď v prvej sérii penaltového rozstrelu zlyhali. Vtedy som si pomyslel, že na postup budeme potrebovať niečo špeciálne. Som veľmi hrdý na svoje mužstvo, ktoré ukázalo obrovskú mentálnu silu. Takýto výsledok nám môže dodať sebadôveru na celý zvyšok sezóny," skonštatoval kormidelník "kanonierov" Arséne Wenger a dodal:

"Anglicko môže byť hrdé na to, že má vo štvrťfinále až štyri kluby." Spokojný s výkonom svojich zverencov bol po stretnutí aj kouč domácich "giallorossi" Luciano Spalletti, ktorý sa musel vyrovnať s neúčasťou viacerých zranených či suspendovaných opôr: "Musíme byť hrdí na to, čo sme dokázali. Presvedčili sme sa, že aj bez niektorých kľúčových hráčov sa môžeme zlepšovať a napredovať."

Výsledky

Manchester United - Inter Miláno 2:0 (1:0)

Góly: 4. Vidič, 49. C. Ronaldo

rozhodca: Stark (Nem.), ŽK: Rooney - Samuel

Manchester: van der Sar - O'Shea, Ferdinand, Vidič, Evra - C. Ronaldo, Carrick, Scholes (70. Anderson), Giggs - Berbatov, Rooney (84. Park)

Inter: Julio César - Maicon, Cordoba, Samuel, Santon - J. Zanetti, Cambiasso, Vieira (46. Muntari) - Stankovič (58. Adriano) - Ibrahimovič, Balotelli (70. Figo)

Prvý zápas: 0:0, Manchester United postúpil do štvrťfinále

Ronaldov gól

FC Porto - Atlético Madrid 0:0

rozhodca: Vink (Hol.), ŽK: Rodriguez, Hulk - Perea, Ujfaluši

Porto: Helton - Sapunaru (83. Tomas Costa), Rolando, Alves, Cissokho - Gonzalez, Fernando, Meireles - L. Lopez (90.+3 Farias), Hulk (89. Mariano), Rodriguez

Atlético: Franco - Perea, Ibanez, Ujfaluši, A. Lopez - Maxi (54. Forlán), Assuncao, Raúl Garcia (73. Maniche), Sabrosa - Sinama Pongolle (79. de Las Cuevas), Agüero

Prvý zápas: 2:2, Porto postupuje do štvrťfinále

FC Barcelona - Olympique Lyon 5:2 (4:1)

Góly: 25. a 27. Henry, 40. Messi, 43. Eto'o, 90.+5. Keita - 44. Makoun, 48. Juninho

rozhodca: Ovrebo (Nór.), ŽK: Henry - Cris, Juninho, Delgado, Makoun, Toulalan, Grosso, ČK: 90. Juninho po 2 ŽK

Barcelona: Valdes - Alves, Piqué, Marquez, Silvinho - Xavi, Y. Touré, Iniesta (90.+2 Hleb) - Messi, Eto'o (87. Krkič), Henry (75. Keita)

Lyon: Lloris - Clerc (46. Bodmer), Cris, Boumsong, Grosso - Juninho, Toulalan, Makoun - Delgado (61. Kallström), Benzema, Ederson (85. Keita)

Prvý zápas: 1:1, Barcelona postúpila do štvrťfinále

Messiho presný zásah

AS Rím - Arsenal FC 1:0 (1:0, 1:0), 6:7 po jedenástkovom rozstrele

Gól: 9. Juan, jedenástkový rozstrel: Eduardo nedal, Pizarro 1:0, van Persie 1:1, Vučinič nedal, Walcott 1:2, Baptista 2:2, Nasri 2:3, Montella 3:3, Denilson 3:4, Totti 4:4, K. Toure 4:5, Aquilani 5:5, Sagna 5:6, Riise 6:6, Diaby 6:7, Tonetto nedal

rozhodca: Mejuto (Šp.), ŽK: Pizarro, Motta - Diaby

AS Rím: Doni - Motta, Diamoutene, Juan (28. Baptista), Riise - Taddei (90.+5 Aquilani), Pizarro, Brighi (120. Montella), Tonetto, Vučinič - Totti Arsenal: Almunia - Sagna, K. Touré, Gallas, Clichy - Eboué (75. Walcott), Diaby, Denilson, Nasri - Bendtner (85. Eduardo), van Persie

Prvý zápas: 0:1, Arsenal postúpil do štvrťfinále

Domov»Futbal»Liga majstrov»Inter v Manchestri neuspel, Barcelona rozstrieľala Lyon