Neto strelil dva góly za osem minút

V Ružomberku videli diváci aj takéto súboje.
V Ružomberku videli diváci aj takéto súboje. (Autor: sita)
TASR|12. sep 2009 o 21:41

Senica zvíťazila na Liptove, Nitra zdolala Duklu na jej pôde hladko 3:0. Trnavčan Neto strelil oba góly hostí v Prešove.

9. kolo Corgoň ligy - súhrn.

Nováčik zvíťazil v Ružomberku

Prvý polčas bol slabý, vzruch pred bránkami takmer neexistoval. Za zmienku stáli iba tri momenty. V 19. minúte priamy kop Ďubek z 18 m skončil iba na seneckom múre, k odrazenej lopte sa dostal Lačný a jeho tečovaná strela zaplachtila na pravej žrdi Kameschovej svätyne. Pri brankárovi hostí stálo naozaj šťastie.

V 38. minúte Lačný pred seneckou bránkou nedosiahol na Sivou center tak, akoby chcel, preto Kamescha neohrozil. V 42. minúte z Piroškovej kopačky spoza šestnástky letela prvá strela na domácu bránu a popri ľavej žrdi skončila v sieti. Ani po zmene strán neprišiel domáci tlak.

Ružomberské trápenie, s množstvom nepresností, pokračovalo. V 60. minúte mohlo byť 0:2. Exružomberčan Števko presne "položil" loptu na Faldynovu hlavu. Nikým nekrytý český futbalista, ale mieril mimo. V 74. minúte Belákov center obtrel brvno domácej brány. Ružomberčania za celý druhý polčas ani raz neohrozili Kamescha.

Senica si s prehľadom jednogólový rozdiel udržala až do konca. Bezzubý a bezradný Ružomberok ju ani len nevystrašil.

MFK Ružomberok - FK Senica 0:1 (0:1)

Gól: 42. Piroška. Rozhodoval: Eperješi, ŽK: Peter Majerník Čáp, Belák, 2813 divákov.

Ružomberok: Penksa Siva, J. Maslo, Peter Majerník, Jurč Zošák (77. Kotora), A. Sloboda, Sivčevič, Božok (46. Pilár) Lačný (66. Kukoľ), Ďubek.

Senica: Kamesch Laurinc, Homola, Gajdošík, Čáp Velický Belák, Faldyna Vukajlovič (42. Samb), Piroška (80. Juhász) Števko.

Po zápase:

František Straka, tréner Ružomberka: Pre mňa je to obrovské sklamanie. Predstavoval som si to úplne inak. V prvom polčase sme sa snažili hrať priamočiaro, jednoducho. Boli tam náznaky šancí, ale hrali sme neskutočne zbrklo nepresne. Bolo tam veľa zlých prihrávok, zle sme riešili herné situácie. Bolo vidno, že hostia majú skúsenejší tím. V druhom polčase sme sa snažili ešte oživiť našu hru, urobiť nejaké zmeny. Holý fakt je, že to dnes bola otázka kvality.

Ladislav Hudec, tréner Senice: Vedeli sme, v akej situácii je momentálne Ružomberok. My, aj napriek poslednej remíze doma s Banskou Bystricou, sme boli v pohode. Aj ten zápas sme mali rozohratý na víťazstvo. Určite nám pomohlo aj sústredenie tu hore, v Hrabove. Myslím si, že rozhodli skúsenosti. Ružomberské mužstvo je mladšie, navyše je v určitej kríze. Kvalita sa prejavila. Zápas nebol až taký, ako sme si predstavovali. Keby sa ujala Faldynova šanca na 2:0, to by bola taká čerešnička.

Nitra úradovala v Banskej Bystrici

Necelú hodinu pred úvodným hvizdom sa na banskobystrických Štiavničkách strhla silná búrka, ktorá rozmočila terén. V prvých minútach sa mužstvá zoznamovali s novými podmienkami, aktívnejšie začala domáca Dukla. Seye vybojoval roh, prvá strelu Kuzmu išla meter od brány hostí.

Udreli však hostia. Po nahrávke Kóňu natiahol z 18 metrov po zemi Hodúr a lopta skončila pri pravej žrdi Borošovej brány. Nitra povzbudená vedením sa snažila pridať ďalší gól, Glenda mieril vedľa.

V 23. minúte Pečovský rázne vnikol do pokutového územia hostí, Seye loptu netrafil a Pančíkovu delovku z 23 metrov Hroššo vyrazil. V 26. minúte dostal Rák loptu do voľného priestoru na ľavej strane, brániaci Pečovský nebol na vode taký istý a Rák pohodlne trafil ľavý vinkel domácej brány.

V 32. minúte Poljovka fauloval Ráka, dostal žltú kartu, čo sa asi málilo trénerovi Nitry Galádovi a rozhodca ho vykázal na tribúnu. V predposlednej minúte polčasu bolo horúco pred bránou hostí. Šancu mal Seye, nahral lepšie postavenému Kuzmovi, ktorého strelu vyrazil hruďou Kóňa a po následnom rohu Adámik hlavičkoval vedľa. Po prestávke sa dlho nič podstatné nedialo.

Nitra sa snažil udržať domácich ďaleko od vlastnej brány, Dukla nevedela nič vymyslieť. Až v 59. minúte sa Uškovič ocitol pred brankárom hostí, Hroššo pádom zachránil. Následné strely Plevu a Pančíka išli vedľa ľavej žrde. Domáci vystupňovali tlak, Pichovu strelu vykopol z brankovej čiary Štetina a o pár sekúnd Seyeho hlavičku Hroššo reflexívne vyrazil.

Dukla krúžila okolo brány hostí, ale buď chýbala finálna prihrávka alebo presné zakončenie. Naopak, Poljovka stratil loptu pred šestnástkou a Kolár to využil na strelenie tretieho gólu, čím definitívne rozhodol o víťazovi stretnutia. Domáci sa snažili streliť aspoň čestný úspech, to im však nebolo súdené.

Dukla Banská Bystrica - FC Nitra 0:3

Góly: 15. Hodúr, 26. Rák, 75. Kolár. Rozhodoval: Hriňák, ŽK: Poljovka, Pleva - Áč, 2500 divákov.

Dukla: Boroš - Pleva (81. V. Gajdoš), Adámik, Poljovka, Savič - Pich, Bruško (46. Uškovič), Pečovský, M. Pančík - Seye, M. Kuzma (59. Hučko).

Nitra: Hroššo - Kaspřák, Štetina, Mar. Tóth, Áč - Glenda (88. Valenta), Šimončič, Hodúr, Kóňa - Šimonek (67. Kolár), Rák (90. Sloboda).

Po zápase:

Jozef Jankech, tréner Dukly: "Skóre hovorí za všetko. Na začiatok sme viac z hry, hrali sme uvoľnene, ale bez šancí. Mysleli sme si, že tak to bude pokračovať ďalej, ale prišiel prvý gól a znervózneli sme. Rýchlo sme chceli vyrovnať, ale dostali sme druhý gól. Po polčase sme sa snažili niečo urobiť, ale spálili sme množstvo šancí a z jedného vážnejšieho útoku sme dostali tretí gól. Podcenili sme začiatok, mysleli sme, že to pôjde ľahšie. Nitra však vyhrala zaslúžene."

Ivan Galád, Nitra: "Na dnešný zápas sme sa pripravovali super, súpera sme preštudovali dokonale. Nakoniec sme boli efektívni, je umenie vyhrať von o tri góly. Mali sme aj šťastie, na druhej strane hráč splnili taktické pokyny. Víťazstvo nepreceňujeme. Na moje vylúčenie na tribúnu len toľko. Po faule som sa snažil chrániť zdravie hráča, bol to hrubý faul, z mojej strany nepadali žiadne hrubé slová. Emócie tam boli a viem, za čo som bol vylúčený."

Neto vystrieľal Spartaku tri body

Trnavčania si spravili poriadok na ihrisku už po necelej polhodine. Hoci si vážnejšie šance v tom čase nevypracovali, viedli rozdielom dvoch gólov, ktorých autorom bol Michel Neto.

V 15. min trnavskému strelcovi zbytočným faulom pred šestnástkou pozíciu pripravil Hanek a Neto zo štandardnej situácie vymietol pavučinu v pravom hornom rohu Divišovej svätyne - 0:1. V 23. min sa zopakovala takmer identická situácia, Hanek opäť fauloval na hranici pokutového územia, Neto si postavil loptu a ľavačkou ju tentoraz zakrútil do ľavého horného kúta - 0:2.

Od tohto momentu Spartak ešte viac prehustil stred poľa a v podstate sa už len spoliehal na občasné protiútoky. Tatran zjavne znervóznený po dvoch inkasovaných góloch nebol schopný hostí vážnejšie ohroziť. Prešovské trápenie sa prenieslo aj do druhého dejstva. Až v 69. min vyslal strelu do priestoru Rybánskeho brány Papaj, v 81. min čosi podobné vyskúšal aj Pribula. S oboma pokusmi si však gólman Spartaka bez väčších problémov poradil.

Rovnako vyriešil aj zopár kritických situácii po nakopávaných loptách. V závere Tatran súpera trochu pritlačil, ale stačilo to len na čestný úspech. Katona zblízka po Belejíkovom centri znížil na konečných 1:2.

Tatran Prešov - Spartak Trnava 1:2 (0:2)

Góly: 90.+ P. Katona - 15. a 23. Michel Neto, ŽK: 14. Hanek (Prešov), rozhodovali: Trutz - Balko, Brendza, 4190 divákov.

Prešov: J. Diviš - Ščasný, Farbák, Hanek, Josl (46. Drakul) - Piter-Bučko, M. Poliaček (76. M. Penksa) - Papaj, P. Katona, Pribula - Mariano Bernardo (46. Belejík).

Trnava: Rybánsky - Jakubička, Tiago Bernardini, Doležaj, Schmidt - Kopúnek - P. Ďuriš, Michel Neto (74. Súkenník), Železník, Hruška - Ľ. Bernáth (88. Kone Koro).

Po zápase:

Roman Pivarník, tréner Prešova: "Rešpektovali sme silu Trnavy. Upozorňoval som, že to môže byť zápas o jednom - dvoch góloch. Nakoniec nás na lopatky položili dva inkasované góly po zbytočných fauloch, ale po utešených strelách trnavského hráča. Za stavu 0:2 sa to ťažko otáča proti každému súperovi, tobôž proti, v dobrej forme hrajúcej Trnave. Škoda, že kontaktný gól neprišiel skôr."

Karol Pecze, tréner Spartaka: "Chceli sme potvrdiť vzostupnú formu aj na ihrisku súpera. Nakoniec sme v Prešove získali prvé tri body vonku. Myslím, že celkom zaslúžene. Prehustili sme stred poľa, Tatran do vážnejších šancí nepustili."

Dubničania potrápili Žilinu

V 7. min rozhodnutie domáceho Šuleka hrať dozadu nahralo súperovi na prvú šancu. Ďurča postupne vyskúšali Lietava a po ňom aj Jež. Hlavička M. Fila ml. v 12. min bola výsledkom prvej súvislej akcie domácich. Na jej začiatku bol Ľupták, ktorý dostal miesto v základnej zostave MFK po tom, čo do majstrovského Slovana Bratislava prestúpil Erik Grendel.

V 18. min utiekol po pravej strane Obert, odignoroval Fila aj Porázika, zakončil sám, ale neúspešne. Od 20. min sa prejavovala sila favorizovanej Žiliny čoraz viac. Postupne si hosťujúci MŠK vytváral tlak, na ktorý domáci často reagovali chybami v obrane. Žilinské zakončenie však nebolo o nič lepšie ako domáca koncovka a prvý polčas sa skončil bez gólov.

V domácej zostave prišlo na začiatku druhého polčasu k vynútenej výmene. Ľuptáka pre bolesť v členku nahradil L. Zápotoka. Priebeh zápasu potvrdil ambície Žiliny získať na trávniku Dubnice tri body. Na Ďurča sa valila jedna akcia za druhou. Brankár Dubnice však kapituloval iba raz v 78. min, keď po chybe Jánošíka skóroval Lietava - 0:1.

Vzápätí Ďurčo zlikvidoval šancu Lietavu, Žilinčania však boli s jednogólovým náskokom spokojní. Dubnica prekvapila snahou, vynikal Šulek, veľa dobrej roboty odviedol Porázik, dobrou náhradou za Zajaca v bránke MFK bol Ďurčo.

MFK Dubnica - MŠK Žilina 0:1 (0:0)

Gól: 78. Lietava, ŽK: 31. Pečalka (Žilina), rozhodovali: Pavlík - E. Weiss, Košecký.

Dubnica: Ďurčo - I. Obert, Jánošík, Nosek, Duga (88. Gorelka) - Držík - T. Zápotoka, Šulek, E. Ľupták (50. L. Zápotoka) - M. Filo ml. (69. Kiška), Porázik.

Žilina: Dúbravka - Adauto, Pečalka, Šourek, Leitner - Ľ. Guldan - Jež, Patrik Mráz (60. Babatounde Bello) - Rilke (65. D. Kobylík), Vyskočil (77. Zlatkovič) - Lietava.

Po zápase:

Peter Gergely, tréner Dubnice: "Bol to dobrý zápas v ktorom bola Žilina futbalovejšia. Priebeh nám povedal, že to bude o jednom góle. Žiaľ, Filo svoju velkú šancu nepremenil a hostia v rozhodujúcom momente nezaváhali. Nahrali sme im na to zlým odkopom. Viac by sedela remíza. Bod sme si za výkon zaslúžili."

Pavel Hapal, tréner Žiliny: "Spokojný som s víťazstvom, aj keď sa rodilo ťažko. Dominovali sme celých 90 minút. Mali sme veľkú územnú prevahu, nepodarilo sa nám vypracovať viac gólových príležitostí. Mužstvo bolo trpezlivé, koncentrované a to sa vyplatilo."