Trnava rozdrvila Košice 4:0, Slovan opäť zaváhal

Petržalka získala v dueli so Slovanom dôležitý bod.
Petržalka získala v dueli so Slovanom dôležitý bod. (Autor: tasr)
Sportnet|17. apr 2010 o 19:55

Ďalšie zaváhanie bratislavského Slovana dáva Žiline zvýšiť svoj náskok na čele Corgoň ligy na päť bodov. Na opačnom konci to vyzerá zle s Košicami, ktoré majú po 28. kole rovnako 5-bodové manko na záchranu.

BRATISLAVA. Corgoň liga priniesla zápasy 28. kola a v ňom hladké víťazstvo trnavského Spartaka nad Košicami (4:0), štyri góly do siete hostí padli aj v Nitre, kde domáci tím porazil Prešov 4:2.

Slovan si zasa skomplikoval cestu za obhajobou majstrovského titulu remízou na vlastnom trávniku s Petržalkou. Bratislavské derby skončilo nerozhodne 1:1. Rovnakým výsledkom sa skončil aj duel Banskej Bystrice s Dubnicou.

Sobotňajší program ukončol duel Senica - Dunajská Streda, ktorý sa skončil 2:2, kolo zasa uzavrie nedeľný súboj lídra zo Žiliny, ktorý pred kamerami Trojky hostí o 14.30 h Ružomberok.

Trnava nedala Košiciam šancu

Niekoľko najvernejších priaznivcov v hľadisku videlo zápas plný bojovnosti, ale s dlho absentujúcou futbalovou kvalitou.

V 10. minúte nastrelil Novák z uhla ľavú žrď trnavskej brány. Trnavčania sa proti zhustenej obrane hostí dlho nevedeli dostať do koncovky, naopak, hostia hrozili rýchlymi kontrami zásluhou Nováka a Viazanka. V 18. minúte brankár Lopez bravúrne vyrazil strelu Koneho.

O 4 minúty neskôr mal gól na kopačke Guldan, ale jeho prvú strelu Lopez vyrazil a opakovanú poslal Guldan do pravej spojnice. V 30. minúte odstúpil pre zranenie Hanzel. V záverečnej štvrťhodine polčasu prišli aj góly. V 33. minúte po rohu Juhásza sa v skrumáži najlepšie zorientoval Banovič a svojím prvým gólom v Corgoň lige otvoril skóre stretnutia.

V 36. minúte videl červenú kartu hosťujúci Čonka po faule na unikajúceho Koneho. V 40. minúte sa vyznamenal brankár Lopez, keď reflexívne vyrazil strelu Guldana a z následného rohu Juhásza zvýšil Doležaj hlavou na 2:0. V závere polčasu ešte Slovenčiak zlikvidoval hlavičku Milinkoviča. V 50. minúte mohol Milinkovič znížiť, ale sám pred Slovenčiakom neuspel.

A platilo "nedáš-dostaneš", lebo v protiútoku našiel Kone ideálne nabiehajúceho Guldana a ten tretím gólom v treťom zápase za sebou upravil na 3:0. V 58. minúte vyhral súboj o loptu s brankárom Lopezom Nascimento a do prázdnej brány uzavrel skóre zápsu.

Trnavčania sa uspokojili a začali viac hrať na množstvo prihrávok, naopak, hostia akoby rezignovali a okrem Nováka prestali byť nebezpeční. V 80. minúte vyboxoval Slovenčiak bombu košického kanoniera a po následnom rohu skončila hlavička Dokoviča na trnavskom brvne.

V závere na seba negatívne upozornil striedajúci Škutka, keď najskôr za faul videl žltú a o minútu neskôr po zakopnutí lopty mu rozhodca Olšiak ukázal aj červenú kartu. Košičania v Trnave sklamali, potvrdili posledné miesto v tabuľke, čo umožnilo domácim získať očakávané 3 body po troch prehrách v predchádzajúcich kolách.

Spartak Trnava - MFK Košice 4:0 (2:0)

Góly: 33. Banovič, 41. Doležaj, 51. Guldan, 58. Nascimento. Rozhodoval: Olšiak, ŽK: Doležaj - Cicman, Škutka, ČK: 36. Čonka, 83. Škutka za 2.ŽK, 2243 divákov.

Spartak Trnava: Slovenčiak - Kožuch (61. Mikinič), Banovič, Doležaj, Ľ. Hanzel (30. Železník) - Kone, Kopúnek, Procházka, Juhász - Guldan, Bernáth (38. Nascimento)

MFK Košice: Lopez - Kolbas, Dokovič, Cicman, Čonka - Vaščák - Viazanko (46. Škutka), K. Kuzma, Megias (46. Stoeten), Milinkovič (77. Janič) - Novák

Po zápase:

Milan Malatinský, tréner Spartaka: "Dnes sme sa rehabilitovali za posledné výsledky a vytvorili sme si dobrú atmosféru pred odvetou semifinále Slovenského pohára. Naša hra bola zo začiatku kŕčovitá, ale postupne sme si vytvárali šance a dali sme i góly. V druhom polčase sme hrali presilovku, z čoho som mal trošku obavu. Zápas sme zvládli a môžeme sa koncentrovať na utorňajší pohár."

Goran Milojevič, tréner Košíc: "Prehrali sme druhý zápas 0:4. Do 30. minúty sme hrali dobre, ale po góle a vylúčení hráča bol duel rozhodnutý."

Petržalka obrala Slovan o body

Už v piatej minúte musel opustiť ihrisko pre zranenie obranca hostí Staško a slovanisti mali od začiatku územnú prevahu. Streleckým pokusom však chýbala presnosť a dôraz hráčom zasa v zakončení.

V 22. minúte sa po chybnej rozohrávke domácej obrany dostal nečakane do gólovej šance Augustín, loptu však nedokázal spracovať. Po pol hodine hry sa útočná aktivita domácich vyplatila. Sylvestr po prihrávke Kuzmu a aj za pomoci Jenča po prvý raz rozvlnil sieť.

V 66. minúte prienik Kuzmu zneškodnil v páde Jenča. V 81. minúte sa gólovo po prvý raz v Corgoň lige presadil Brazílčan Dos Santos. Perfektne si spracoval center Šedivého a z otočky nechytateľne pod brvno prekonal Putnockého. Víťazný gól mal na kopačke Sylvestr, ale vyznamenal sa Jenča. Už v nadstavenom čase v zúfalom nápore trafil brvno Štefanovský.

Slovan Bratislava - MFK Petržalka 1:1 (1:0)

Góly: 31. Sylvestr - 81. Dos Santos. Rozhodoval: Kružliak, ŽK: Ďurica - Božič, 2198 divákov.

zostavy a striedania:

Slovan Bratislava: Putnocký - Dobrotka, Saláta, Dosoudil, Had - Ivana (58. Štepanovský), Guéde, Božič (85. Bagin), Breznaník - Sylvestr, Kuzma (52. Masaryk)

MFK Petržalka: Jenčo - Čikoš, Šedivý , Nachtman, Staško (6. Dos Santos) - Ďurica (82. Stranianek), Kiss, Sedlák, Fieber (56. Kuráň) - Augustín, Machovec

Po zápase:

Štefan Horný, tréner Slovana: "Futbal sa hrá na góly a my sme dali iba jeden. Cez polčas som to v kabíne prízvukoval. Pri vyrovnávajúcom góle Petržalky sme urobili veľkú chybu. Posledných 10 minút už bolo málo času na to, aby sme výsledok zvrátili. Aj keď sme mali 3-4 možnosti na strelenie gólu, dnes nám nebolo súdené zvíťaziť. Petržalka za hru a gól si remízu zaslúžila."

Peter Fieber, tréner Petržalky: "Chlapci bojovali, hrali s nasadením. Už v 1. polčase sme prišli o dvoch hráčov, ale striedajúci dobre zapadli do mužstva. Som rád, že Dos Santos dal exportný gól, ale v závere sme mali aj šťastie, keď Slovan nevyužil niekoľko vyložených šancí."

Dukla doma zaváhala

V prvom polčase sa zrodilo len málo pohľadných akcií a striel. Jedna si však zaslúžila uznanie, v 29. min po faule na Fila stočil loptu z priameho kopu z 20 metrov ľavačkou k ľavej žrdi Ľupták tak parádne, že Boroš bol prikrátky. Dubničania si tento gól zaslúžili hlavne za ochotu útočiť a nie iba murovať.

Každú jednu možnosť využili na rýchle kontry, Filo na hrote rozrážal obranu Dukly a neustále znamenal hrozbu pre domácich. Hostia v prvom polčase len dvakrát trafili medzi žrde, okrem gólu ešte Filo v 10. min prinútil Boroša k zákroku, no stačilo im to na polčasové vedenie. Dukla začala dosť ľahkovážne, jej bezstarostnosť pri nedotiahnutých akciách i nepresných strelách bila do očí.

Aj keď pôsobila rýchlejšie a občas aj priamočiarejšie, všetky jej snahy sa končili v bezpečnej vzdialenosti od brankára Bajzu. V 9. min po priamom kope Pančíka nastal vzruch bez zakončenia, v 12. min vonkajším priehlavkom natočil loptu Gajdoš ponad a v 21. min Hučkov center bol na nohu Picha pridlhý.

Na Štiavničkách sa občas ozval aj piskot i výkriky nespokojnosti a čakalo sa len, či 'vyumývané' hlavy v polčase niečo dôstojnejšie, ako sa patrilo na favorita, vymyslia.

Oživenie naznačil v 49. min Ďuriš strelou do bočnej siete, o osem minút neskôr však už trafil presne. Pred šestnástkou sa ukážkovo uvoľnil, aj vďaka nedôraznej obrane, a na prízemnú strelu k pravej žrdi brankár Bajza len čiastočne reagoval.

V 61. min Pleva z diaľky bombou len tesne minul bránku, vzápätí Gajdoš v šanci prekopol a Dubničania sa čoraz viac dostávali pod tlak. Opäť však nevydržal dlho, hra sa vyrovnala a vyústila v spravodlivú remízu.

Dukla B. Bystrica - MFK Dubnica 1:1 (0:1)

Góly: 57. Ďuriš - 29. Ľupták. Rozhodca Valášek, ŽK: Turňa - Obert, Bajza, 1815 divákov.

Dukla B. Bystrica: Boroš - Turňa, Hlinka, Vajda, Brašeň - Pančík, Pleva, Gajdoš (70. Uškovič), Hučko - Ďuriš, Pich (56. Seye)

MFK Dubnica: Bajza - Obert, Chupáč, Ondráš, Duga - Vavrík, Porázik (85. Matejov), Bruško, Lupták (52. Gorelka), Šulek (68. Augustini) - Filo

Po zápase:

Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): "Dubnica ukázala, že vie hrať futbal. Nevydaril sa nám prvý polčas, najmä úvodných 25 minút. Hra nebola podľa mojich predstáv. Nestalo sa nám prvýkrát, že sa nevieme v chytiť. Až v druhom polčase bolo prvých 20 minút z našej strany veľmi dobrých, vyrovnali sme, no ani striedania nepomohli k tomu, aby sme zápas dotiahli do víťazného konca. Takže berieme remízu a musíme ísť ďalej."

Peter Gergely (tréner Dubnice): "V situácii, v ktorej sme, je každý bod dobrý. Súper bol lepší, hra nám nevyšla podľa našich predstáv, na vyložené šance to bolo 2:2. Vždy hráme toľko, koľko nám súper dovolí. Výsledok je spravodlivý, pretože dnes to nebol z našej strany bohvieaký výkon. Bod sme určite získali, nemôžem tvrdiť, že sme stratili dva."

Rák si hetrikom upevnil prvé miesto medzi kanoniermi

Svoje herné umenie predviedol už v 11. min Katona, ktorému prenechal loptu Guba. Prešovský útočník si poľahky poradil s domácou obranou a brankárovi Hroššovi nedal šancu - 0:1. O pár sekúnd neskôr bol v dobrej príležitosti Guba, no hlavičkoval len nad nitriansku bránku.

Na opačnej strane mohol vyrovnať Valenta po rohovom kope Hodúra, ale loptu do siete nedostal. Ani nie o minútu neskôr znova spolupracoval Guba s Katonom, ktorý sa opäť šikovne zbavil obrany, no tento krát sa nepresadil.

Nitriansky kapitán Rák ukázal svoje kvality v 30. min, keď si na prsiach spracoval Hodúrovu prihrávku a z voleja vymietol Muchovi pavučinu v bráne -1:1. Ďalším presným zásahom sa hneď nato v 31. min blysol Glenda. V 42. min Rák predviedol samostatný nájazd z 30 metrov a sám proti Muchovi sa nemýlil.

V druhom polčase mol hosťujúci Prešov prvú vážnejšiu šancu až v 70. min, keď Tesák vysunul Katonu, no Hroššo situáciu kontroloval. V 74. min vybojoval loptu v strede poľa Šimončič, poslal ju na hranicu šestnástky kapitánovi Nitry, ale Rákova delovka minula Muchovu svätyňu.

V 78. min centroval Tesák na Bernarda, no ani tomu sa znížiť nepodarilo. Nitriansky kanonier Rák zavŕšil svoj hetrik po brejku v 81. min, do ktorého ho poslal Leško, keď bez problémov preloboval brankára Muchu.

Na odpoveď nebolo treba dlho čakať, dve minúty na to Jurčo posunul loptu Bernardovi a tentoraz už recept na domáceho brankára našiel. Autorom tretieho prešovského gólu mohol byť Guba, no šancu, ktorú mu ponúkol Jurčo, nevyužil.

FC Nitra - 1. FC Tatran Prešov 4:2 (3:1)

Góly: 30., 42. a 81. Rák, 31. Glenda - 11. Katona, 83. Bernardo, ŽK: 41. T. Kóňa, 48. Hodúr (Nitra), rozhodovali: P. Hrčka - Kubica, Petríček, 1220 divákov

Nitra: Hroššo - Kotora (72. Štetina), Martin Tóth, M. Kolmokov, Burák (90.+ Šimonek) - Šimončič, T. Kóňa - Valenta, I. Hodúr, Glenda (77. Leško) - Rák

Prešov: Mucha - Ščasný (62. Farbák), Hanek, Piter-Bučko, Tesák - Prekop (74. Jurčo), Lipták - Vršajevič, P. Katona, Ižvolt (62. Bernardo) - Guba

Po zápase:

Ivan Galád, tréner Nitry: "Po poslednom zápase sme spravili päť zmien v zostave, čo bolo v úvode zápasu vidieť. Obe mužstvá prispeli ku kvalite duelu. Chlapci hrali krásne a tešili divákov, ktorých žiaľ dnes nebolo veľa. Zvlášť sa teším Rákovmu ďalšiemu hetriku."

Roman Pivarník, tréner Prešova: "Ťažko sa mi hodnotí dnešný zápas. Sú to také dva protipóly - prehrali sme nezaslúžene aj zaslúžene. Nezaslúžene preto, že sme mali veľmi dobrý vstup do zápasu a po úvodnom góle sme mali pridať aj druhý. Zaslúžene sme prehrali preto, lebo také hrubé chyby, aké sme spravili bez tlaku, by sa stávať nemali."

Senica s DAC zmierlivo

Záhoráci chceli v sobotu potvrdiť víťazstvo z Trnavy. Mali silnú úvodnú desaťminútovku, v ktorej si vypracovali tri gólové príležitosti.

Prvé dve po akcii Pirosku, ktorý vnikol do pokutového územia hneď v úvodnej minúte, prihral voľnému Hesekovi, jeho strelu z päťky Novota vyrazil a následná dorážka osamoteného Bajana sa skončila len nad bránou.

O dve minúty mali Seničania ďalšiu veľkú gólovú príležitosť, no po centri Bajana však prestrelil Sodje. Potom hra upadla. Aj keď domáci mali loptu v moci, do šancí sa dostávali ťažko cez prehustenú obranu hostí. V 20. min po centri Pavloviča hlavičkoval Hesek, Novota však bol na svojom mieste.

Peknú strelu vyslal v 23. min Vlasko, no Novota sa opäť vyznamenal a bol z toho rohový kop. V nadstavenom čase prvého polčasu ešte hlavičkoval Homola po priamom kope Vlaska vedľa brány. Dunajská Streda medzi tri žrde Senice netrafila v 1. polčase ani raz.

Úvod druhého polčasu vyšiel lepšie hosťom zo Žitného ostrova. V 49. min vystrelili konečne prvý krát do priestoru brány, keď Yavarzadeh po individuálnej akcii nastrelil ľavú žrď. O minútu sa už presadil gólovo hlavičkou z päťky k pravej žrdi. Domáci sa potom zobudili a vyvinuli úsilie zvrátiť nepriaznivý stav.

V 56. min bol vo vyloženej gólovej príležitosti Laurinc, ale mieril vedľa. Vyrovnanie priniesla až 64. minúta. Po faule Majusa na striedajúceho Števka, ktorý bol na ihrisku dve minúty, nariadený pokutový kop premenil Piroska. Hostia neustále v druhom polčase zdržovali hru, čo im rozhodca toleroval.

V 70. min prišiel prekvapujúco druhý gól Dunajskej Stredy po rohovom kope Haliniho a v trme-vrme v pokutovom území sa lopta odrazila k Bajevskému, ktorý nekompromisne vsietil. Seničania sa nechceli poddať. V 74. min hlavičkoval osamotený Hesek z ťažkej pozície vedľa.

Vyrovnať sa podarilo Záhorákom o päť minút neskôr krásnou strelou Pavloviča z priameho kopu. Na druhej strane skúšal strelecké šťastie Nikolič, jeho strelu však brankár Bolek vyrazil. Seničania sa v závere ešte snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale gól už nepadol.

FK Senica - DAC 1904 Dunajská Streda 2:2 (0:0)

Góly: 64. Piroska (z 11 m), 79. Pavlovič - 50. Yavarzadeh, 70. Bajevski, ŽK: 48. Piroska, 65. Števko, 66. Laurinc, 69. Merzič - 54. Yavarzadeh, 58. Michellini, 60. Varga, 63. Majus, rozhodovali: Kráľovič - Slyško, Kubačka, 1464 divákov

Senica: Bolek - Merzič, Homola, Pavlovič, Gajdošík - Bajan (62. Števko) - Laurinc, Vlasko, Piroska - Hesek, Sodje

Dunajská Streda: Ján Novota - Helísek, Majus, Varga, Palla - Michellini, Halini - Nikolič, Bajevski (90+. Lénárth), Yavarzadeh (87. Z. Németh) - Koejoe

Po zápase:

Radim Nečas (tréner Senice): "Pre nás to bolo v zápase zložité, keďže sme museli dvakrát doťahovať. Zomreli sme na nepremieňanie šancí, zahodili sme ich v zápase až príliš mnoho. Súper nás z prvej vážnejšej trestal. Na góly sme dokázali odpovedať, ale víťazný sa nám už streliť nepodarilo. V dnešnom zápase sme jednoznačne doplatili na zahodené šance."

Kurt Garger (tréner Dunajskej Stredy): "V prvom polčase bola Senica lepšia, vytvorila si tlak a šance, no našťastie sme to ustáli. V druhom polčase sme hrali lepšie, dobre sme kombinovali. Dvakrát sme v zápase viedli, a preto si myslím, že remíza je spravodlivá."