Slovák Čambal bol najlepším tvorcom hry na MS 1934

(Autor: Archív - ČTK)
Peter Fukatsch|2. máj 2010 o 22:30

Československo cestovalo na MS 1934 s narýchlo poskladaným tímom. Z Ríma si však prinieslo strieborné medaily.

Slovák Čambal bol najlepším tvorcom hry na turnaji.

BRATISLAVA. Šampionát 1934 je najspornejším v histórii. Medzinárodná asociácia futbalových historikov a štatistikov ho dokonca žiadala zrušiť. „To je najhlúpejšia požiadavka, o akej som počul. Talianov tlačil rozhodca, ale boli to skvelí futbalisti. A to by nám zobrali strieborné medaily?

História sa nemá meniť, hoci má aj tienisté stránky," citujú viaceré české i slovenské publikácie slovenského záložníka Štefana Čambala, vtedy už hráča pražskej Slavie. Podobné výroky si možno nalistovať od legendárneho brankára Františka Pláničku.

Rozhodca u Mussoliniho

Československo prehralo po predĺžení 1:2 s Talianskom. Podrazil ho bohapustým nadržiavaním švédsky arbiter Eklind. Toho si pred stretnutím pozval do čestnej lóže na súkromný rozhovor diktátor Mussolini. Do najlepšej jedenástky šampionátu novinári zaradili famózneho brankára Františka Pláničku, obrancu Ladislava Ženíška, tvorcu Štefana Čambala a najlepšieho strelca šampionátu Oldřicha Nejedlého. Reprezentáciu Československa tvorili výlučne hráči pražských „S" - Sparty a Slavie. Iba náhradník Patzel bol z Teplíc. Praha privítala o dva dni zlatých chlapcov (všetci im tak hovorili podľa legendárnej rozhlasovej reprtáže Josefa Laufera) ako Brazílčania svojich šampiónov v súčasnosti. Cestu otvorených áut lemovalo v uliciach hlavného mesta pol milióna priaznivcov.

Čambal začínal v strede útoku. V roku 1929 dosiahol neznámy klub z Bratislavy I. ČsŠK výsledok, ktorým ohúril Európu. Zdolal Newcastle United v plnej paráde 8:1! Ostrovní hostia boli víťazmi slávneho FA Cupu 1924 a majstrami Anglicka 1927. Čambal im strelil tri góly. Osud mal spečatený: Sparta alebo Slavia?

Bratislavčan musel na vojenčinu. Mal si ju odkrútiť v Litoměřiciach, ale hral za popredný Teplitzer FK. Tam sa stal záložníkom.

Súboj o talentovaného mladíka vyhrala v roku 1930 Slavia. Čambalove dirigentské schopnosti ocenili talianske noviny. „Mal schopnosť urobiť na ihrisku z chaosu poriadok," napísali. Bol neúnavny, menil miesto, bol vždy tam, kde bolo treba, a pritom vynikal loptovou technikou - futbalový mysliteľ a elegán.

Patril k smotánke

Bratislavčan patril k pražskej spoločenskej smotánke, jedným z jeho najlepších priateľov bol herec Vlasta Burian. Po zraneniach hral ešte za ŠK Židenice a SK Baťa Zlín. Usadil sa v Prahe, ale za nemeckého Protektorátu Čechy a Morava odišiel späť do Bratislavy.

V rokoch 1939 - 1945 trénoval slovenskú reprezentáciu. Po vojne kratší čas aj československú. Najúspešnejší slovenský tréner histórie Jozef Vengloš ho charakterizoval: „Bol to vzdelaný a spoločenský človek, ktorý si vedel získať hráčov. Nikdy nenadával, bol to muž noblesy."

Čambal bol prvým Slovákom na svetovom šampionáte. Druhým bol obranca Ferdinand Daučík, neskôr slávny tréner. Tiež hral najprv za I. ČsŠK, potom za pražskú Slaviu.

Hral na MS 1938, ktoré opäť vyhrali, tentoraz zaslúžene Taliani. ČSR vypadla po veľkom boji vo štvrťfinále s Brazíliou. Prvý zápas sa skončil aj po predĺžení 1:1, druhý vyhrali Juhoameričania 2:1, hoci naši dlho viedli.

Prekonal ho až Guardiola

Pred pár mesiacmi oznamovali Španieli, že tréner FC Barcelona Pepe Guardiola zdolal najlepšiu bilanciu klubu z prvých sto zápasov od príchodu do funkcie. Prekonal 60 rokov starý Daučíkov rekord.

Slovák so španielskym občianstvom je jednou zo vzácnych výnimiek, keď sa veľký hráč stal ešte väčším trénerom. Už v Slavii ako aktívny hráč trénoval dorastencov.

V roku 1942 sa vrátil do Bratislavy. Staval nový tím z mladých slovenských chlapcov. Po vojne k nim začal, už so svojím kamarátom a niekdajším spoluhráčom Leopoldom Šťastným, brať hráčov z Česka, Maďarska i Bulharska.

Obaja mali výborné medzinárodné kontakty. Už nie I. ČsŠK, ale premenovaný Sokol NV (dnes ŠK Slovan) začal prvý v Československu hrať nový VM systém, so stiahnutými spojkami a vysunutým stredným obrancom. To bol základ trojnásobného triumfu Bratislavčanov v československej lige (1949 - 1951).

Slávni švagrovia

Daučík už bol na dobrodružnej ceste emigranta do Španielska, ktorá sa začala v roku 1948. Ak píšeme o tomto skvelom človeku, musíme spomenúť ďalšiu slávnu postavu FC Barcelona, dokonca jeho hráča storočia - Ladislava Kubalu. V Katalánsku modly, u nás, žiaľ, neznáme osoby. Daučík a Kubala boli švagrovia. Do Barcelony utekali cez Budapešť a Viedeň.

V rušných povojnových rokoch sa zameral Daučík na posily z Maďarska. Fígľom sa mu podarilo zlákať Kubalu.

Potom zistil, že slávny hráč má slovenských predkov, tak ho repatriovali. Hral v belasom drese i za Československo. Je jedným z mála futbalistov, ktorí nastúpili za tri reprezentácie - maďarskú, československú a španielsku. Kubala si ešte na Slovensku zobral za manželku Daučíkovu sestru Annu Violu.

Daučík hneď po príchode do FC Barcelona získal dva tituly (1950, 1951). Ten druhý už v zostave so švagrom Kubalom. Dojemnú chvíľu spomínajú aj na stránke FC Barcelona. Daučík trénoval v roku 1968 Toronto Falcons. Za tento klub hrali spolu synovia oboch velikánov Branko Kubala a Yanko Daučík. Krstné mená oboch nasvedčujú, ku ktorým koreňom sa hlásili.

Na začiatku bol futbalový chaos

Prvý slovenský futbalista na majstrovstvách sveta (1934) Štefan Čambal boli v najlepšej jedenástke šampionátu. Na MS 1938 hral Ferdinand Daučík, neskôr slávny tréner FC Barcelona. Najskôr mali problémy s národnosťou.

BRATISLAVA. Futbalová história na našom území prináša mnoho otáznikov. Do vzniku prvej republiky ju tvorili zväčša Maďari, ale nik nenaráta, koľko bolo medzi nimi ľudí so slovenskými koreňmi.

Po vzniku Československej republiky vládol administratívny chaos, dvojkoľajnosť v riadení.

Celoštátna liga sa hrala až od roku 1934. A hneď sa možno pýtať: rátať tituly pražskej Slavie a Sparty pred týmto dátumom, lebo Stredočeská liga sa hrala? Neskôr vznikne dilema, počítať tituly (niektoré publikácie ich registrujú, iné nie) ŠK Slovan Bratislava aj z obdobia slovenského štátu. V prvom prípade sa štatistické nejasnosti týkajú Štefana Čambala, v druhom Ferdinanda Daučíka.

Z Budapešti a Viedne

Futbal sa k nám dostal cez Budapešť do Prešova a cez Viedeň do Bratislavy. V knihe Svet deväťdesiatich minút sa spomínajú rôzne súboje predtým, najmä medzi študentmi. Azda to boli už kluby. Do vzniku ČSR nejestvovala možnosť založiť si slovenský klub, boli pod maďarským názvom. Aj prešporský Pozsonyi Torna Egyesület, ktorého línia sa od roku 1898 plynulo tiahne až k súčasnému MFK Petržalka, bol na papieri maďarský.

Prvú skutočnú loptu vraj prinesol do Budapešti z Lausanne maďarský študent a hodil ju medzi cvičiacich v spolku Budapesti Torna Club (BTC). Po bitke o ňu vysvetlil futbalové pravidlá. Z nejasností vyskakuje 25. máj 1898. V rámci telovýchovných slávností v Prešove sa hral exhibične pvý regulárny zápas na našom území. BTC si pozval na východ mestského konkurenta Óbudai TE.

Zlom nastal v marci 1919, keď vznikol v Bratislave I. československý športový klub (I. ČsŠK, dnes ŠK Slovan), ktorý založili predovšetkým českí úradníci novej štátnej správy. Slováci boli vtedy v meste menšinou (45 percent obyvateľov sa hlásilo k nemeckej národnosti, 40 percent k maďarskej, zvyšok k slovenskej či slovanskej).

Chaos v športovom dianí v novom štáte pretrval až do roku 1938. Českú futbalovú asociáciu registrujeme už v roku 1901. Svetová federácia ju provizórne prijala do svojich radov (namietali Rakúšania). Stálym členom sa stala až Československá futbalová asociácia (ČSFA v roku 1923).

U nás vznikol v roku 1918 Zväz futbalistov Slovenska s maďarským názvom Szlovákai Labdarúgok Szövetsege, ktorý združoval kluby bez rozdielu národností. Neskôr chceli maďarské kluby zo Slovenska podzväz v rámci ČSFA. Keď to neprešlo, zriadili si vlastnú národnú organizáciu na Slovensku.

Túto nezmyselnú schému podporovala ČSFA hrajúca sa na českom piesočku. Tam bola príčina, prečo musel napríklad I. ČsŠK pátrať po slovenských predkoch hráčov. Bratislavčan Čambal, chlapec s nemeckými, maďarskými i slovenskými predkami, začínal mladý v nemeckom SC Donaustadt, 15-ročný prestúpil do maďarského SC Ligeti, v osemnástich ho získali belasí. Podobné problémy mal Daučík, rodák zo Šiah, ktorý začínal v Komárne.

Základom boli župy

V rámci československej asociácie sa hrali župné šampionáty, na ne nadväzovali boje o amatérskeho majstra ČSR. I. ČsŠK ho vyhral v rokoch 1927 a 1930. Celoštátna súťaž vznikla v roku 1934. O rok do nej postúpil I. ČsŠK, rok v nej hral Užhorod. Roztrieštenosť náš futbal poznačila. Na Slovensku sa veľmi často hrali stretnutia výberov miest, kde bolo jedno, či hrajú spolu Nemec, Maďar, Slovák. Najlepší hráči zo Slovenska chodili do pražských tímov.

Predmníchovskú republiku reprezentovali Slováci: Pavol Šoral, 1929 - 1931 (2-krát), Ferdinand Daučík, 1931 -1938 (15), Ľudovít Rado, 1934 - 1938 (2), Štefan Čambal, 1932 - 1935 (22), Ferdinand Faczinek, 1934 - 1937 (8), Leopold Šťastný, 1937 - 1938 (2), Ervín Kováč, 1947 (1), Jozef Luknár, 1937 (1).

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Slovák Čambal bol najlepším tvorcom hry na MS 1934