Na úvod sklamanie. Futbalisti remizovali s Novým Zélandom 1:1

(Autor: tasr/ap)
Sportnet|15. jún 2010 o 15:00

Slovenskí futbalisti premiérový duel na MS nezvládli tak, ako chceli. Ani nie minútu pred koncom viedli nad outsiderom z Oceánie 1:0, napokon sa ale body delia.

Znamená to, že po prvom hracom dni majú všetky tímy F-skupiny na konte jeden bod a skóre 1:1.

SLOVENSKO V JAR

PROGRAM SVK v F-skupine

- 15.6. vs N. Zéland 1:1

- 20.6. o 13.30 vs Paraguaj

- 24.6. o 16.00 vs Taliansko

OHODNOŤTE VÝKON NAŠICH

Výber trénera Weissa nepotvrdil úlohu favorita a nad tímom z Oceánie nedokázal zvíťaziť.

O gól našich sa v 50. minúte postaral presnou hlavičkou Róbert Vittek, ktorý sa stal aj najlepším hráčom stretnutia.

Cenný bod pre súpera zariadil v nadstavenom čase Winston Reid.

Fotogalériu zo zápasu si pozrite na futbal.sme.sk

Najbližšie sa slovenskí futbalisti na turnaji predstavia v nedeľu 20. júna, keď opäť o 13.30 h nastúpia proti Paraguaju.

Aj tento duel môžete na SME.sk komentovať spolu s našimi redaktormi, tešíme sa na vaše názory a postrehy.

Televízny prenos ponúkajú dva programy STV - Jednotka a Trojka, takisto aj česká ČT2.

Len pripomeňme, že Juhoameričania remizovali (1:1) vo svojom úvodnom dueli s obhajcami majstrovského titulu spred štyroch rokov Talianmi, o ich jediný gól sa postaral Alcaraz.

F-skupina
Nový Zéland - Slovensko 1:1 (0:0)

Góly: 50. Vittek - 90. + 3 Reid

Nový Zéland: Paston - Reid, R. Nelsen, T. Smith - Vicelich (78., Christie), Elliott - Bertos, Lochhead - Killen (70. Wood), Fallon, Smeltz

Slovensko: J. Mucha ml. - Zabavník, Škrtel, J. Ďurica, M. Čech - Weiss ml. (90. Kucka), Štrba, Hamšík, Jendrišek - Šesták (81. Hološko), Vittek (84. Stoch)

Štatistiky zápasu Nový Zéland - Slovensk:

góly: 1 - 1, strely na bránku: 2 - 3, strely mimo bránky: 6 - 10, strely celkovo: 8 -13, držanie lopty: 52% - 48%, rohové kopy: 3 - 10, ofsajdy: 0 - 1, fauly: 17 - 15, žlté karty: 2 - 1 červené karty: 0 - 0.

Vzdialenosť, ktorú nabehali hráči:

Nový Zéland: Simon Elliot 11 106 m, Leo Bertos 10 701, Rory Fallon 10 546, Tony Lochhead 10 199, Tommy Smith 10 097, Shane Smeltz 9084, Ryan Nelsen 9563, Ivan Vicelich 9282, Winston Reid 9161, Chris Killen 8545, Mark Paston 4169, Chris Wood 2403, celkovo: 107 502 m, priemerne: 8269 m

Slovensko: Marek Hamšík 11 475 m, Erik Jendrišek 10 846, Marek Čech 10 461, Zdeno Štrba 10 189, Radoslav Zabavník 10 078, Vladimír Weiss ml. 9689, Ján Ďurica 9341, Martin Škrtel 9249, Róbert Vittek 9170, Stanislav Šesták 8242, Ján Mucha ml. 3911, Filip Hološko 1600, celkovo 105 761 m, priemerne: 7554 m.

V chladnom počasí, keď teplomer na rustenburskom štadióne ukazoval len 6 stupňov Celzia, sa ako prvý Slovák na MS v JAR dotkol lopty Stanislav Šesták pri úvodnej rozohrávke zo stredového kruhu. Zverenci trénera Vladimíra Weissa, ktorí nastúpili na ouvertúru v modrom, vyzerali v prvých fázach zápasu nervózne. Nový Zéland zoskupil obranné bloky a v zárodku likvidoval úsilie weissovcov.

V prvej desaťminútovke bol oveľa nebezpečnejší. Ako prvý vystrelil jeho útočník Killen, v 3. minúte ale mieril nad. O dve minútky už pohrozili All Whites oveľa nebezpečnejšie, opäť Killen hlavičkoval cez obrancu, Mucha na dvakrát zlikvidoval. Koniec prvej desaťminútovky, ktorá patrila Novozélanďanom ohraničilo Ďuricovo odhlavičkovanie lopty pred Fallonom.

Ďalšiu desaťminútovú hluchú fázu uzavrel nepresný pokus Hamšíka po krídelnej akcii Weissa. Práve synovi reprezentačného trénera ešte predtým pripísali strieľaný center ako prvý strelecký pokus SR na turnaji. Slováci mohli ísť do vedenia v 26. minúte, keď prvú ucelenú akciu zakončil strelou vedľa Šesták, ktorý si narazil s Weissom. O pár sekúnd po prvom rohu Slovákov netrafil hlavou prudký kop Weissa opäť Šesták.

V 33. minúte urobil hrubku pri rozohrávke brankár Paston, k lopte sa dostal Vittek, ale nepretlačil sa z uhla do gólu. Potom opäť zahrozil aj Zéland, písaný ako domáci tím, v 38. minúte prišla kombinácia a Smeltz z uhla trafil len bočnú sieť.

Dve minúty pred polčasom krásne vystrelil kapitán Hamšík, no Paston si napravil renomé dobrým zákrokom. V prvom polčase Slováci zaostali za povesťou, kazili často rozohrávky a nedokázali si vynútiť sústavný tlak na dobre organizovaného súpera.

Tréner Weiss zrejme v šatni prehovoril hráčom do duše, lebo zaznamenali výborný vstup do druhého dejstva.

Pozrite si gól Vitteka

V 50. minúte začala akcia u Weissa ml., ktorý poslal loptu Šestákovi a po jeho centri strelil hlavičkou historicky prvý gól Slovenska na MS Vittek, pre bývalého kapitána SR to bol jubilejný 20. reprezentačný zásah.

Gól Slovákov upokojil, naopak, ich súpera zaskočil. V ďalších fázach sa hral medzišestnástkový futbal bez šancí. Hamšík a spol. čakali na chybu súpera a hrozili z protiútoku, tak ako v 64. minúte, keď Šesták priťukol Hamšíkovi, no strela išla nad.

Podobne v 68. minúte sa po rýchlom brejku trojice Slovákov a výmene lopty na osi Štrba-Šesták dostal do zakončenia Vittek, v poslednej chvíli obrana jeho pokus zlikvidovala.

V závere sa o vyrovnanie mohol postarať Smeltz, ten ale hlavičkoval po centri vedľa Muchovej brány. To sa ale podarilo v tretej minúte nadstaveného času Winstonovi Reidovi, ktorý sa tiež hlavou postaral o deľbu bodov.

1:1

Foto - TASR

Dvadsaťosemročný odchovanec ŠK Slovan Bratislava Róbert Vittek je iba piatym Slovákom v histórii, ktorý sa na MS vo futbale zapísal medzi autorov gólov.

Hráč OSC Lille, ktorý v 50. minúte otváral skóre zápasu základnej F-skupiny Nový Zéland - Slovensko (1:1) na XIX. futbalových majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike, sa pridal k Jozefovi Štibrányimu a Adolfovi Schererovi, ktorí sa strelecky presadili na MS 1962 v Čile, Ladislavovi Petrášovi, autorovi dvoch gólov na MS 1970 v Mexiku (skóroval v zápasoch s Brazíliou a Rumunskom) a Milanovi Luhovému, ktorý dal piaty gól do siete USA (5:1) na MS 1990 v Taliansku.

Slovenskí strelci v histórii MS - prehľad:

• Jozef Štibrányi - MS 1962 v Čile (gól Španielsku - 1:0)
  • Adolf Scherer - MS 1962 v Čile (gól Maďarsku -1:0 a dva góly Juhoslávii - 3:1)
  • Ladislav Petráš - MS 1970 v Mexiku (gól Brazílii - 1:4 a Rumunsku - 1:2)
  • Milan Luhový - MS 1990 v Taliansku (gól USA - 5:1)
  • Róbert Vittek - MS 2010 v JAR (gól Novému Zélandu - 1:1)

Po zápase:

Vladimír Weiss st. (tréner Slovenska): "Tento zápas sme mali jednoznačne vyhrať, rozhodla jedna chyba v obrane. Ak v posledných sekundách dostanete gól, to nikdy nikoho nepoteší. Mali sme si dávať pozor, Novozélanďania totiž nie sú nijakí pionieri."

Róbert Vittek (SR): "Nemôžme takého zápasy stratiť v samotnom závere, tieto tri body sme veľmi potrebovali. Jeden bod je málo a prakticky sme si tento zápas prehrali."

Pohľad experta

Prišlo bum

„Keby sme nedostali vyrovnávajúci gól, nastala by všeobecná zhoda. Že je rozhodujúce ako sme zvládli prvý krok. A na chyby by sa zabudlo.

Hlavnou bolo, že prvých dvadsať minút sme sa prispôsobili hre futbalovo slabšieho súpera. Až potom Weiss ukázal, že v súbojoch jeden na jedného sme lepší a treba to využívať.

To hrozné bum v podobe vyrovnávajúceho gólu bola možno trénerská daň Weissa staršieho. Jeho striedanie Hološka a potom Stocha malo byť kontrou na hroziaceho súpera. Nevyšlo.

Dôležitejšie by pre nás bolo, keby sme udržali loptu na svojich kopačkách. Vyrovnávajúci gól bola reťaz nedôsledností Hamšíka, Škrtela, Štrbu i Ďuricu. Ideme ďalej, iné nám neostáva."

Ladislav Hudec, futbalový tréner

Ricki Herbert, tréner Nového Zélandu: "Získali sme prvý bod na MS. Pre nás je toto dobrý výsledok, ktorý sme vybojovali v úplnom závere. Snažili sme až do konca a šli sme za výsledkom. Máme teraz rovnaké šance na postup ako ostatní. Taliani budú chcieť tri body zo zápasu s nami, ale pokúsime sa im to sproblematizovať tak, ako to len bude možné."

Vladimír Weiss ml. (stredopoliar Slovenska): "Bohužiaľ, je to futbal a občas sa stávajú aj takéto veci. Dnes sa to stalo nám, musíme si z toho zobrať iba pozitíva a hrať tak, aby sa to už nezopakovalo. Všetci máme jeden bod, skupina je teda naďalej otvorená. Boli sme lepší, vytvorili sme si viac šancí ako Novozélanďania. Strelili sme krásny gól po akcii a centri Stana Šestáka. Žiaľ, náskok sme neubránili, posledná sekundička patrila súperovi a zmenilo sa veľmi veľa. Musíme mať hlavy hore a ísť so cťou ďalej. Hanbu sme si nespravili, postupové dvere máme stále otvorené a budeme sa snažiť v ďalších zápasoch. Nemali sme v premiére čo stratiť. Mohlo to byť možno lepšie, ale stále to nie je najhoršie. Takýto gól však vždy bolí, asi sa nám bude ťažko zaspávať."

Ján Mucha, brankár SR: "Dostať gól v 93. minúte - také niečo by sme nemali dopustiť. Ja osobne si nepamätám, že by som dostal takýto gól v úplnom závere zápasu. Sklamanie z výsledku je teda obrovské. V obrane sme nehrali zle, vedeli sme, že súper bude hrať dlhé lopty a nakoniec sme po jednej z nich aj dostali gól. Máme však pred sebou ďalší zápas, v ktorom budeme bojovať o dobrý výsledok."

Marek Čech, obranca SR: "Sme nešťastní, lebo sme viedli 1:0 a neudržali sme to. Skupina by sa odvíjala ináč, keby sme tento zápas vyhrali. V závere zápasu sme hru nechceli veľmi otvárať, ale až príliš sme sa zatiahli. Pred gólom sme mohli viac podržať loptu, zdržať hru, namiesto toho sme urobili chybu a zaplatili sme nováčikovskú daň. Zbytočné je teraz plakať za niečím, čo sa stalo. Myslím si, že tri body, ktoré sme mali na dosah, by pre nás mali obrovskú hodnotu. Pred ďalšími zápasmi by sme mali v rukách dva mečbaly, ale aj napriek remíze ideme ďalej."

Stanislav Šesták, útočník SR: "Dali sme pekný gól a mali sme aj ďalšie šance, ktoré sme však nevyužili. Súper mal v podstate len jednu a našu chybu potrestal. Pred gólom spravili chybu Marek Hamšík, to je môj názor, ktorý sa možno niekomu nebude páčiť. Marek prehral súboj a mohol loptu pokojne odkopnúť do bezpečia, no súper mu ju vzal a po následnom centri sa zrodil vyrovnávajúci gól. Hrali sme proti mužstvu, ktoré bolo po celý čas zatvorené vzadu, preto proti Paraguaju vidím naše šance na úspech, lebo tam to bude viac otvorené."

Erik Jendrišek (stredopoliar Slovenska): "Samozrejme, že nás to veľmi mrzí. Nemali sme si nechať ujsť takýto zápas. Mohlo to byť naše historické víťazstvo. Teraz mám taký pocit, akoby sme prehrali a nie získali prvý bod na svetovom šampionáte. Myslím si, že počas celého riadneho hracieho času sme neurobili ani jednu chybu. Žiaľ, hrúbku sme vyrobili v tom nadstavenom. Možno ak by sme ju urobili skôr a inkasovali už predtým, mali by sme ešte čas zareagovať. Takto nám nezostal už žiadny. Ťažko sa mi o tom rozpráva. Mali by sme sa na to pozerať aj z druhej strany. Sme nováčikom na majstrovstvách sveta. Hneď v úvodnom zápase sa nám podarilo remizovať. Niektoré krajiny na prvý bod z MS čakajú oveľa dlhšie. V skupine je stále všetko otvorené. Všetci máme rovnaký počet bodov. Dúfam, že v zostávajúcich zápasoch sa ešte zlepšíme a získame nejaké ďalšie."

Martin Škrtel (stopér Slovenska): "Viedli sme celý druhý polčas, do ničoho sme ich nepustili. Mali možno dve šance a jednu využili. Ťažko povedať, kde nastal v osudnom momente chyba, všetko je ešte veľmi čerstvé. Stratili sme loptu, prišiel center a gól. Situáciu si na analýze zápasu určite ešte dôkladne rozoberieme a potom uvidíme... Náš výkon nebol excelentný, ale sú to majstrovstvá sveta a hrá sa najmä na výsledky. Ak by sme dnes vyhrali, bol by to veľký krok k postupu. Nič však stále nie je stratené. Dnes to ešte bude bolieť, ale od zajtra sa musíme naplno sústrediť na ďalší duel s Paraguajom."

Radoslav Zabavník (pravý obranca Slovenska): "Škoda toho gólu, takticky sme to nezvládli. V druhom polčase sme boli lepší, najmä po góle sme si potom vytvorili ešte niekoľko šancí. Novozélanďania boli fyzicky zdatní, pri centroch nepríjemní, rovnako v osobných súbojoch. Mali sme asi loptu podržať vpredu a hrať taktickejšie. Máme pred sebou ďalšie zápasy, treba zdvihnúť hlavu a ideme ďalej."

Zdeno Štrba (defenzívny stredopoliar Slovenska): "Taký je futbal. Dávali sme si pozor na centre, na vysokých hráčov, ale na konci sa nakopili chybičky a nezvládli sme to. Čo sme dnes stratili, môžeme však ešte získať späť. Ťažko sa mi rozpráva... Mohli sme vyhrať, zaslúžili sme si to. Škoda, že sme nedali na 2:0, Robovi Vittekovi tam trochu odskočila lopta. Keď mužstvo vedie len 1:0, musí sa veľmi sústrediť na obranu. Gól v 93. minúte každého mrzí, ale musíme sa z toho čo najskôr dostať. Na robustných Novozélanďanov sme boli dobre pripravení, myslím si, že nás neuskákali, dobre sme ich strážili a nepúšťali do šancí - s výnimkou poslednej, ktorá nás stála dva body. Na ihrisku sa ťažko dorozumievalo, hukot vuvuzel bol markantný. Stáli sme od seba na päť metrov a nič sme nepočuli. Teší ma, že prišli aj naši fanúšikovia, povzbudzovali nás a ja im za to veľmi ďakujem."

Jozef Adamec, dvojnásobný účastník MS (1962, 1970) a bývalý tréner A-tímu SR: "Z vyrovnania v posledných sekundách zápasu som veľmi sklamaný, pretože chlapcom v našich dresoch som veľmi prial víťazstvo v prvom zápase na MS v Juhoafrickej republike. Držal som im palce a veril som, že tri body z tohto merania síl budú naozaj ich. Škoda toho záveru, lebo výhru sme vtedy mali prakticky už vo vrecku. Tak strašne málo chýbalo k tomu, aby sme si urobili dobrú východiskovú pozíciu do ďalších zápasov. Páčilo sa mi, že Slováci počas väčšiny zápasu nepustili Nový Zéland do ničoho. Súper sa nepresadil v osobných súbojoch. Nemal proti nám prakticky žiadnu väčšiu šancu. Preto ma veľmi škrie, že z ničoho nič sme dostali gól. Podľa mňa záver zápasu nezvládla v prvom rade lavička, lebo tréner nemôže vo chvíli, keď sa súper sústreďuje na záverečný nápor, vystriedať dobrého hlavičkára Vitteka a namiesto neho poslať Stocha. To isté platí aj o mladom Vladovi. Ten mal byť na ihrisku až úplne do záveru, lebo počas zápasu vedel podržať loptu a presadiť sa v súboji jeden na jedného. Radšej mal ísť dolu Jendrišek. Neviem si tiež vysvetliť, prečo sa v druhom polčase z ihriska vytratil Hamšík, ktorý po prestávke nenadviazal na svoj výkon z prvej časti duelu."

Ján Čapkovič, účastník MS 1970 v Mexiku: "Zaplatili sme nováčikovskú daň. Inkasovať v posledných sekundách nadstaveného času vyrovnajúci gól je veľmi trpké. Nemali sme ho dostať. Tréner Weiss dobre striedal, ale v posledných desiatich minútach sme sa nechali zatlačiť a to bola chyba. Doplatili sme na to, že sme nechali Novozélanďanov odcentrovať a potom nepokryli hlavičkujúceho hráča. Myslím si, že v našej obrane nie sú takí neskúsení hráči, ktorí by mali takto zaváhať. Zisk troch bodov bol blízko, teraz bude cesta za postupom náročnejšia. Škoda, stáva sa to však aj väčším mužstvám. Ľutujem chalanov, ale aj to je futbal. Na psychiku je to zlé, ale teraz musia zdvihnúť hlavy. Pred nami sú ešte dva zápasy, prečo by sme nemohli zdolať napríklad Paraguaj? Myslím si, že slovenské mužstvo podalo pri svojej premiére solídny výkon, predviedlo dobrý futbal, na ktorý sa dalo pozerať. Prekvapil ma mladý Weiss, ktorý sa nebál hrať, dovolil si spraviť kľučku, išiel do súbojov a podľa mňa bol naším najlepším hráčom.

Dušan Radolský, bývalý úspešný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov, v súčasnosti kormidelník FC Spartak Trnava: "Z pohľadu záveru zápasu je to pre Slovensko malá tragédia... Keď však dáme iba jeden gól, musíme rátať aj s tým, že inkasujeme. Aj preto škoda ďalších šancí, ktoré sme nevyužili za bezgólového i za priaznivého stavu 1:0. Veľkým plusom bolo, že sa Vittekovi podarilo streliť hneď po zmene strán gól. Aj potom sme ešte boli aktívni, ale iba takých 20 minút. Postupne sa však chlapci nechali zatlačiť. V závere nám súper dal najskôr výstrahu a potom v samom závere bohužiaľ aj vyrovnal. Inak malo toto stretnutie obdobný priebeh ako doterajšie vystúpenia mužstiev na šampionáte, s výnimkou duelu Nemecko - Austrália. Jednotlivé tímy preferujú zodpovednú hru v defenzíve, v zápasoch býva málo šancí, padá menej gólov. V dueli proti Novému Zélandu sa mi páčil mladý Weiss, ktorý sa nebál urobiť kľučku a obísť protihráča. Do nejakých prognóz sa nechcem púšťať. Skupina je zaujímavá, všetci majú jeden bod a skóre 1:1. Pravdepodobnosť, že Taliansko i Paraguaj nezvíťazia nad Novým Zélandom, je však podľa môjho názoru veľmi malá..."

Jozef Barmoš, futbalový tréner, bývalý československý reprezentant a bronzový z ME 1980: "Začali sme kŕčovito, zozadu nefungovala rozohrávka, prispôsobili sme sa hre súpera a začali sme nakopávať dlhé lopty. V prvom polčase sme mali jednu šancu, ale až po zmene strán sme dali loptu na zem a začali sme hrať po zemi. Odmenou nám bol vedúci gól. Potom sme však hrali opäť pasívne, pričom to vyvrcholilo zbytočným záverečným tlakom súpera. Prehrávali sme osobné súboje, nezískavali sme odrazené lopty a tak sme sa dostali pod tlak. Napokon sme kruto zaplatili za chybu v závere, keď sme v početnej prevahe neubránili hráča súpera. Je to škoda, pretože hra Nového Zélandu bola predvídateľná. Nič však ešte nie je stratené, verím, že naše výkony sa budú stupňovať."

Ján Kocian, účastník MS 1990 v Taliansku a bývalý tréner A-tímu Slovenska: "Myslím si, že dnešný duel odohrali chlapci v nervóznom tempe, bez výraznejšieho tlaku. Novozélanďania nás nepúšťali do vyložených príležitostí. Z našej strany to bolo akési kŕčovité. Na druhej strane je ťažké, keď súper bráni s ôsmimi - deviatimi hráčmi. Išli sme peknou Vittekovou hlavičkou do vedenia a tento duel s Novým Zélandom sme mali doviesť do víťazného konca. Škoda, že to napokon nevyšlo a v závere sme inkasovali. Z hráčov podali najmä Šesták a mladý Weiss dobré výkony. Aj Taliani si pred zápasom s Paraguajom mysleli, že vstúpia do turnaja úspešne, rovnako ako my s Novým Zélandom. V oboch prípadoch sa tak nestalo. Podľa môjho názoru sú však postupové šance v našej skupine naďalej otvorené. V hre je ešte šesť bodov, stále je o čo hrať. My však už máme za sebou duel s Novým Zélandom, kým Taliani a Paraguajčania ešte proti nim nastúpia..."

ŽIVÝ KOMENTÁR

((lacovideo))

Domov»Futbal»Reprezentácie»Na úvod sklamanie. Futbalisti remizovali s Novým Zélandom 1:1