Žreb prispel na majstrovstvách Európy aj k titulu

Talianski futbalisti môžu postúpiť aj zásluhou žrebu.
Talianski futbalisti môžu postúpiť aj zásluhou žrebu. (Autor: SME - Vladimír Šimíček)
Peter Fukatsch|23. jún 2010 o 14:38

V našej skupine môže prísť ku kuriozite. Za istých okolností rozhodne žreb.

BRATISLAVA. Po druhom kole majú Taliansko a Nový Zéland všetko rovnaké - 2 body, skóre 2:2, vzájomný zápas 1:1. Sú svorne na druhom mieste.

Ak dosiahnu tieto tímy vo štvrtok rovnaké remízové výsledky (jedno či 0:0 alebo 6:6) dôjde ku kuriozite, bude sa žrebovať o postupujúcom.

V histórii MS sa žrebovalo iba raz a nešlo o postup, ale o umiestnenie postupujúcich. "Minca" žičila Írsku, ktoré skončilo druhé pred tretím Holandskom. Ich body, skóre, vzájomný zápas boli: 3 - 2:2 - 1:1. Bolo to v roku 1990, na šampionáte hralo 24 mužstiev, niektoré mohli postúpiť aj z tretieho miesta. Írsko potom postúpilo z osemfinále, nad Rumnskom vyhralo na penalty, Holandsko prehralo s Nemeckom (1:2).

Žreb však významne rozhodol o majstroch Európy 1968. Zhodou okolností sa nimi stali Taliani v Taliansku. Po semifinálovej remíze so Sovietským zväzom 0:0 ich posunulo do finále osudie. V ňom v prvom zápase remizovali aj po predĺžení s Juhosláviou 1:1. Penaltový rozstrel vtedy futbal ešte nepoznal. Stretnutie sa o dva dni opakovalo, domáci vyhrali 2:0. Penaltové rozhodnutie sa v šampionátoch organizovaných pod hlavičkou FIFA začalo praktizovať až od roku 1970.

Ak by sa aj finálový zápas skončil druhý raz remízou aj po predĺžení, aj v tom prípade by rozhodol žreb.