Futbalisti Slovana Bratislava postúpili do baráže Európskej ligy

(Autor: SME - Tibor Somogyi)
TASR|5. aug 2010 o 19:00

Futbalový Slovan Bratislava si zahrá baráž o základnú skupinu Európskej ligy. V dvojzápase vyradili zverenci trénera Jozefa Jankecha Crvenu Zvezdu Belehrad.

V prvom stretnutí vyhrali v Belehrade 2:1 a vo štvrtkovej odvete uhrali na Pasienkoch postupovú remízu 1:1.

BRATISLAVA. Slovan nemohol začať lepšie. Prvé náznaky útočnej snahy Belehradčanov domáci ľahko zastavili. Úvodnú útočnú akciu Bratislavčanov začal na pravej strane Grendel. Našiel Ivanu, ktorého center naprieč šestnástkou hlavičkoval Guédé, Djordjevič zmenil smer lopty do vlastnej brány. Po 97 sekundách mal Slovan z oboch zápasov sľubný dvojgólový náskok 3:1.

Po chvíli sa prestal hrať na dlhé minúty futbal. Doslova, vypadol prúd, zhasli reflektory. Po desiatich minútach poslal švédsky rozhodca Strombergsson súperov do šatní.

Podľa hlásateľa na štadióne na Pasienkoch bola chyba v okolí dejiska zápasu, prúd vypadol aj jednému z mobilných operátorov.

Vynútená prestávka na opravu trvala 48 minút. Nepríjemnosť všal priniesla jedno nečakané pozitívum. Fanúšikovia oboch táborov stratili agresivitu. Sprvoti lietali na tmavú plochu delobuchy a svetlice. Po upozornení (aj v srbčine) zavládol pokoj, až komorný či unudený. Prekvapujúco skôr sa prebudilo niečo vyše dvetisíc fanúšikov „crvenej", hoci po strele Guédého mali bližšie ku gólu Bratislavčania.

V 20. minúte dostal Slovan dve rýchle žlté karty, iniciatívu začal preberať slávny klub z Belehradu. Protiútoky slovenského vicemajstra však hrozili gólom. Vietor mala obrana Srbov najmä z vysunutého Sylvestra i výborného Grendela. V prvom polčase zahrali mladíci v belasom (vekový priemer 23,5 roka) špičkovo takticky, s veľkým prehľadom.

V 55. mnúte vylúčil rozhodca po šarvátke oboch kapitánov. Z domácej strany Dosoudila a z hosťujúcej Djordjeviča. V 73. minúte sa podarilo hráčom Crvenej Zvezdy vyrovnať na 1:1, keď pekne trafil spoza šestnástky od tyčky Brazílčan Cadú. Na konci zápasu, ale mladý tím Slovana dokázal potrebnú remízu ubrániť a mohol oslavovať postup.

Slovan postúpilo do poslednej vyraďovacej fázy systémom doma - vonku. Po ďalšom postupe by už hral v skupine Európskej ligy. Súpera mu vyžrebujú v piatok.

Slovan - CZ Belehrad 1:1 (1:0)

Góly: 2. Djordjevič (vlastný) - 72. Cadú, ŽK: Grendel, Bozič, Sylvestr, Had, Kiss - Milovanovič, Isah, ČK: 56. Dosoudil - 56. Djordjevič, rozhodoval: Strömbergsson (Švéd.), 8500 divákov.

Slovan: Putnocký - Jánošík, Saláta, Dosoudil, Had - Božič (88. Kolčák) - Bagayoko, Guédé, Grendel (66. Kiss), Ivana (73. Kuzma) - Sylvestr

CZ: Stamenkovič - Ninkov, Djordjevič, Vilotič, Tošič - Isah, Milovanovič (80. Subošič), Cadú, Koroman (87. Jevtič) - Vešovič (61. Jeremič), Trifunovič

Jozef Jankech (tréner Slovana): "Splnilo sa, čo sme očakávali. Hrali sme proti náročnému súperovi. Veľmi skoro sme sa ujali vedenia a mohli sme ho aj zvýšiť, ale nepodarilo sa nám to. Srbský tím okrem jednej situácie v závere prvého polčasu nemal žiadnu výraznejšiu šancu. V druhom polčase sme museli čeliť ešte väčšiemu tlaku Belehradčanov a inkasovali sme, ale verili sme, že už to udržíme. Som rád, že sa nám to napokon aj podarilo. Neplánované prerušenie určite prišlo viac vhod súperovi, ktorý v tom čase už prehrával 0:1 a mohol sa v šatni skonsolidovať."

Ratko Dostanič (tréner CZ Belehrad): "Musím pogratulovať Slovanu k postupu. Ja som aj napriek výsledku spokojný s výkonom mojich zverencov, takto by sa malo hrať v pohárovej Európe. V Bratislave sme dokázali, že máme svoju kvalitu. O to viac nás mrzí, že sme doma prehrali. Len športové šťastie nám dnes chýbalo k tomu, aby sme strelili víťazný gól a vynútili si aspoň predĺženie. Viem niesť zodpovednosť a prijmem ju aj za naše neúspešné účinkovanie v Európskej lige UEFA 2010/2011. Ja som sa už rozhodol, ale oznámim svoje úmysly najprv ľuďom, ktorí ma postavili do funkcie."

Srbi vyháňali v priebehu dňa ľudí z centra Bratislavy

V centre Bratislavy nebola v priebehu štvrtka pokojná atmosféra. Dym, svetlice, chorály a stovky srbských fanúšikov plašili turistov i domácich.

BRATISLAVA. „Šámpióne, šampióne," skandovali v centre hlavného mesta belehradskí chuligáni.

Obávaní futbaloví fanúšikovia dali o sebe v Bratislave vedieť už v utorok v noci. Celý deň pred zápasom Crvenej zvezdy Belehrad proti Slovanu.

((video))

Veľká asi dvestočlenná skupina okolo polnoci na štvrtok strieľala svetlice a spievala pred budovou Národného divadla.

V Starom Meste musela polícia riešiť dve potýčky. V oboch prípadoch išlo o futbalových chuligánov. Dvaja útočníci použili teleskopické kovové tyče. Oboch polícia zadržala. Mužom hrozí obvinenie z prečinu výtržníctva a ublíženia na zdraví.

Obávaní chuligáni

„Vpred Zvezda, ja som delija. Vpred Zvezda, ja som pravý chuligán," spievali včera futbaloví fanúšikovia v centre mesta.

Priaznivcov Crvenej zvezdy prezývajú delije. Vyvolávajú strach a majú povesť obávaných bitkárov. Pred políciou nemajú rešpekt. Sami vyvolávajú potýčky a útočia.

Pred rokom sa bili a rabovali v Prahe. Zranili dvanásť českých policajtov.

V Bratislave bol vo štvrtok doobeda pokoj. Od rána boli ťažkoodenci na pešej zóne na každej križovatke ulíc. Hliadkovali aj v okolí štadióna na Pasiekoch, na letisku a na železničnej stanici.

Autami sprevádzali väčšie skupiny delije. V jednom prípade išli aj za trolejbusom, ktorý viezol asi stovku spievajúcich Srbov.

Aj Česi drukujú Zvezde

Medzi priaznivcami boli aj Česi. „My sme prišli z Pardubíc. Chodíme na zápasy Zvezdy, ak sú niekde v dosahu. Vlani sme boli aj v Prahe," hovoril 18­ročný Radek opásaný srbskou vlajkou. Veril, že Belehrad zvíťazí 2:1 a postúpi do ďalšieho predkola Európskej ligy.

Aj on spieval vedno s tristočlennou skupinou, ktorá prišla do Bratislavy hlavne autobusmi. V sprievode piatich policajných áut šli až do centra.

((video2))

Na Primaciálnom námestí zapálili niekoľko svetlíc a vyplašili skupinku turistov. Dym na chvíľu úplne zahalil celé námestie. Následne sa rozpŕchli do barov a krčiem. Do centra smerovali ďalšie početné skupiny.

Domáci a turisti sa im radšej vyhýbali. Balili sa aj niektorí pouliční muzikanti.

Fanúšikovia boli hluční a opití. Do 18. hodiny však polícia nehlásila žiadne incidenty.

Do Bratislavy by malo prísť až štyritisíc priaznivcov Belehradu.

Srbskí fanúšikovia vyrazili na štadión

Viac ako tisícka fanúšikov srbského futbalového klubu Crvena zvezda Belehrad vyrazila za sprievodu polície z bratislavského Hviezdoslavovho námestia smerom na futbalový štadión na Pasienkoch.

Trasa vedie z Hviezdoslavovho námestia, cez Kamenné a Americké námestie, po Záhradníckej a Miletičovej ulici smerom na štadión. Krátko po 18 hod sa srbskí fanúšikovia zhromaždili pred budovou SND na Hviezdoslavovom námestí. Prostredníctvom diktafónu si dohodli spoločný postup.

((video3))

Hladký priechod mestom im zabezpečuje polícia, ktorá na trase na štadión odkláňa dopravu. Fanúšikovia na ceste pália dymovnice, spievajú a pokrikujú rôzne heslá. Jedno z nich bolo:

"Kosovo is Serbia - Kosovo je Srbsko." Situácia sa zatiaľ zaobišla bez vážnejších incidentov či stretov s políciou. Futbalový štadión je pre fanúšikov otvorený od 18:30 do 20:00, pre Srbov usporiadatelia pripravili 2 400 lístkov. Predpokladá sa, že na futbal sa však prišlo pozrieť okolo 3 000 fanúšikov klubu Crvena zvezda.