Košice a Prešov v Corgoň lige víťazne, Slovan len remizoval

Košice doma zdolali Senicu.
Košice doma zdolali Senicu. (Autor: SITA)
Sportnet|13. nov 2010 o 17:40

V 16. kolo Corgoň ligy sa darilo tímom zo samého konca priebežného poradia. Tri body si na konto pripísali Prešov aj Košice. Naopak Dubnica klesla na predposledné miesto.

Dukla zvíťazila v Zlatých Moravciach

Hostia začali stretnutie aktívne. Ako prvý mieril medzi žrde Hlinka, Kuciak však jeho strelu kryl. Vzápätí po chybe domácej obrany sa v dobrej pozícii ocitol Pančík, ale nezakončil presne. Domáci odpovedali Babicovou nepresnou strelou z 20 metrov.

V 25. min Kuračka rozohral štandardnú situáciu, Pavelka hlavou mieril tesne vedľa. V 28. min Pich vycvičil domácu obranu, zoči-voči Kuciakovi však neuspel. Úvodný gól stretnutia priniesla 30. min, keď na Pichov rohový kop si vyskočil Hučko a hlavou k žrdi prekonal bezmocného Kuciaka - 0:1.

Skóre sa opäť menilo už o dve minúty, keď agilný Pich využil zmätky v obrane Zlatých Moraviec a zblízka upravil na 2:é pre Duklu. V 40. min sa k veľkému sólu nadýchol Janečka, ale jeho prudká strela skončila tesne mimo. V závere prvého dejstva sa ocitol sám pred Borošom Tomášek, v koncovke však zlyhal.

Po zmene strán sa domáci futbalisti snažili vrátiť do stretnutia, ale v koncovke sa neuveriteľne trápili. V 51. min sa odhodlal k strele Babic, gólman hostí Boroš jeho strelu s prehľadom kryl. O dve minúty Orávik šikovnou prihrávkou našiel Kuračku, ale ani kapitán FC ViOn nemieril presne. Po hodine hry pohrozila Dukla, Hučkova prudká strela však Kuciaka neprekvapila.

V 67. min sa Pich šikovne obtočil okolo obrancu, no z 5 m mieril iba do brankára. Prebiehala 75. min, do Tomášekovho centra sa položil Orávik, ani on však nedokázal prekonať Boroša.

Hostia umnou hrou bránili pohodlný dvojgólový náskok. Domáci pokúšali "šťastenu" až do poslednej minúty, ale gólu sa nedočkali ani po strelách Babica, Pavelku či hlavičke Kuračku. A tak sa napokon zrodilo zaslúžené víťazstvo Banskej Bystrice a úspešná premiéra trénera Štefana Zaťka.

FC ViOn Zlaté Moravce - FK Dukla Banská Bystrica 0:2 (0:2)

Góly: 30. T. Hučko, 32. Pich, ŽK: 23. Pečovský (B. Bystrica), rozhodovali: Valášek - T. Somoláni, Lieskovský, 1421 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník (74. Pavlovič), Chren - A. Candrák (46. Orávik), M. Babic, Kuračka, Tomášek - Stojanovič (71. R. Tomko), Pavelka

Banská Bystrica: Boroš - Poljovka, Marek Hlinka, Vajda, T. Hučko - M. Pančík (80. Laksík), Pleva, Pečovský, Brašeň - A. Hesek (87. Uškovič), Pich (90. Ľ. Chmelík)

Hodnotenie trénerov:

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Ťažko sa mi hodnotí dnešné stretnutie, pretože sme nepodali zlý výkon. Porazili sme sa sami, pretože po našich chybách sme dostali dva zlepené góly. Trápime sa v koncovke, nedávame góly, ale verím, že sa to otočí."

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): "Dnes sme podali disciplinovaný výkon. Zápas sa na našu stranu naklonil dvoma zlepenými gólmi. Potom sme už vývoj stretnutia kontrolovali až do konca. Toto víťazstvo je cenné."

Prešov berie z Dubnice dôležité body

Dubnica musela už v 6. min vystriedať zraneného Šuleka. Ten po strete s Piterom-Bučkom skončil s tržnou ranou na ľavom stehne. Na trávnik nastúpil Kolčák, ktorému sa darilo dobre plniť úlohy. Dubničania chceli zmazať nepríjemnú prehru v Trnave, ale ani s Prešovom sa nevyvarovali chýb.

V 18. min po rohu Papaja vyskočil Farbák a Bajza ani nezareagoval - 0:1. Vývoj nahrával hosťom, získali na istote, kým domáci nevedeli prekonať nielen dôraz súpera, ale kopili nepresnosti. Na vyrovnanie sa hotovali Vavrík, Gorelka aj Porázik, zostalo len pri zámere. Naproti tomu zvýšiť mohol Katona a v poslednej minúte zachraňoval pred Vršajevičom Nosek.

V druhom polčase sa snaha domácich obrátila proti nim. Vďaka ich nepresnostiam získavali futbalisti Tatrana priestor. Hoci sa do striel nehrnuli, minúty, vedúce k víťazstvu, im plynuli. Obaja tréneri tri razy striedali. Zmeny viac prospeli Prešovu, najmä Belejík sa snažil rozprúdiť ofenzívu a v 81. min mal sľubný pokus.

V 87. min domáci Bruško vyskúšal pozornosť Diviša. Následne na Ižvoltov center dobre zareagoval hosťujúci brankár a Tatran sa mohol tešiť z cenného trojbodového zisku.

MFK Dubnica - 1. FC Tatran Prešov 0:1 (0:1)

Gól: 18. Farbák, ŽK: 59. Porázik - 60. M. Baran, 64. P. Petráš, 87. Jakub Diviš, rozhodovali: Pavlík - Kubačka, Borsányi, 1240 divákov

Dubnica: P. Bajza - M. Ižvolt, Klabník (46. Augustíni), Nosek, Duga - Šulek (6. Kolčák) - J. Vavrík, Bruško, Grabež (71. Ulrich) - Gorelka, Porázik

Prešov: Jakub Diviš - P. Petráš, Farbák, Bašista, Kica - M. Baran, Piter-Bučko (69. Krajník) - Papaj (77. Belejík), Vršajevič (64. Pribula) - P. Katona, Ľ. Meszároš

Peter Gergely, tréner Dubnice: "V treťom zápase sme nedali gól a nemôžeme bez toho uhrať výsledok. Bruško mal šancu pred gólom hostí, potom mohol Nosek vyrovnať. Nepresnosti a chyby vyplývali z dôležitosti zápasu. Máme mladé mužstvo, ktoré keď dá gól, minimálne zremizuje, ale tažko náskok súpera doháňa. Na to mu chýba väčšia kvalita a hráčske skúsenosti."

Ladislav Pecko, tréner Prešova: "Prišli sme do Dubnice po tri body a to sme splnili. Mužstvu sa chcem poďakovať. Pokiaľ ide o výkon, ten ovlpyvnilo naše postavenie v tabuľke. Boli sme jednoducho pod tlakom. Teraz sa môžeme pozerať na ďalší zápas."

Košice si poradili so Senicou

V Čermeli sa začalo veľmi opatrne a za úvodnú štvrťhodinu diváci videli iba boj o stred poľa. Až potom v 15. min sa Smetana presadil proti Djokovičovi, na jeho spätnú prihrávku si nabehol Piroska a jeho strelu odvrátil spred bránkovej čiary Čonka.

Hostí šanca nabudila, boli aktívnejší a hralo sa zväčša na košickej polovici ihriska. V 20. min Smetana z otočky vystrelil, Tofiloski jeho strelu kryl. O dve minúty Divišov pokus preletel vedľa bránky MFK. V 25. min zahrali Košičania rohový kop nakrátko a po osi Kolbas - Milinkovič - Karaš dokopával Djokovič prakticky z bránkovej čiary loptu do siete - 1:0.

Domácim narástli krídla, naďalej nebezpečne hrozili a druhý gól visel vo vzduchu. Po polhodine hry Milinkovičovu strelu v poslednom okamihu zblokovali Seničania na roh. V 31. min Škutka tesne pred Bolekom len slabo trafil center Jurča. V 42. min však hostia mohli vyrovnať, no Kóňovu strelu Tofiloski s námahou vyrazil.

Po zmene strán boli pre zmenu aktívnejší hostia. Piroskovu strelu ešte Tofiloski kryl, no v 64. min O. Smetana od bránkovej čiary odcentroval a nabiehajúci Jaroslav Diviš zblízka pomedzi nohy košického brankára vyrovnal. V 68. min mohol ten istý hráč streliť druhý gól, keď už prekonal Tofiloského, ale loptu smerujúcu do bránky šprintujúci I. Djokovič v páde odkopol na roh.

V 71. min unikol domáci K. Kuzma ofsajdovej pasci, prihral voľnému Viazankovi, ktorý vo vyloženej šanci strelil iba do brankára Boleka. O šesť minút neskôr Škutka preloboval brankára Senice, lopta však skončila na žrdi. Košická snaha napokon priniesla vytúžený druhý gól, keď Karašovu strelu ešte Bolek vyrazil, no iba pred Viazanka, ktorý v 83. min zblízka rozhodol o osude stretnutia.

MFK Košice - FK Senica 2:1 (1:0)

Gól: 25. I. Djokovič, 83. Viazanko - 64. Jaroslav Diviš, ŽK: 44. Milinkovič, 69. K. Kuzma - 8. Jaroslav Diviš, 28. Križko, 75. Strnad, 85. Piroska, rozhodovali: Šipoš - R. Sluk, Košecký, 750 divákov

Košice: Tofiloski - Kolbas, I. Djokovič, R. Cicman, Čonka - K. Kuzma (87. Dobias), Šinglár - Milinkovič, Karaš (90.+ U. Matič), Pavol Jurčo (64. Viazanko) - Škutka

Senica: Bolek - Petrán, R. Pillár, Križko, Lukšík - Strnad - Jaroslav Diviš, Wijlaars, T. Kóňa, Piroska - O. Smetana

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): "Videli sme kvalitný zápas. Obidve mužstvá chceli vyhrať a do konca stretnutia bojovali o tri body. Úvod duelu vyšiel lepšie hosťom, no po strelenom góle sme prevzali iniciatívu. Po prestávke Seničania potvrdili, že majú dobré mužstvo, vypracovali si šance, no napokon sme my strelili šťastný a zaslúžený víťazný gól."

Stanislav Griga (tréner Senice): "Videli sme veľmi dobrý zápas s množstvom šancí. Vyhrať mohlo ktorékoľvek mužstvo. V prvom polčase sme mali štyri - päť výborných príležitostí, no paradoxne sme prehrali po vtipnej a veľmi dobre zahranej štandardke. Po vyrovnávajúcom góle sme mali ďalšie možnosti na strelenie druhého gólu, ale nevyhli sme sa chybe v defenzíve a napokon sme prehrali."

Žilinská šnúra pokračuje

Žilinskí futbalisti ťahali obdivuhodnú šnúru 15 neprehratých zápasov a nemal ju pretrhnúť ani derby zápas s Ružomberkom.

V 27. minúte však prišiel kiks domácej obrany, aký sa len tak nevidí. Dúbravka vybehol v šestnástke k lopte, ktorú mu chcel Angelovič prihrať, tá však popri brankárovi MŠK putovala do siete. Autorom gólu bol Chovanec, ktorý kontroloval loptu a tesne pred čiarou ju kopol medzi tri žrde. Už o minútu však bolo vyrovnané, Jež odcentroval do ohňa, kde sa najlepšie zorientoval Oravec.

V druhom polčase udreli znenazdajky Žilinčania. Po autovom vhadzovaní sa vo veľkom vápne dostal k lopte Vladavič a z pomerne veľkého uhla bombou pod brvno dostal majstra do vedenia. Penksa si na loptu siahol, ale druhému gólu MŠK nezabránil. Hneď vzápätí unikol po ľavej strane Gergel, jeho center poslal Oravec hlavičkou tesne nad bránu. Majster bol na koni, tretí gól a svoj druhý v zápase pridal Oravec, ktorý vyskočil najvyššie na center z pravej strany a hlavičkou pod brvno nedal Penksovi šancu. Žilina si už potom víťazstvo nenechala ujsť a natiahla šnúru bez prehry na 16 zápasov.

Žilina - Ružomberok 3:1 (1:1)

Góly: 28., 74. Oravec, 56. Vladavič 27. Chovanec. Rozhodovali Hrčka Balko, Petríček, ŽK: 65. Vladavič, 65. Jež - 61. Sivčevič, 3012 divákov.

ŽILINA: Dúbravka - Angelovič, Piaček, Pečalka, Guldan - Rilke, Gergel, Jež, Zošák (90. Šourek), Vladavič (82. Fótyik) Oravec (87. Ceesay)

RUŽOMBEROK: Penksa P. Maslo, J. Maslo, Kostelný, Gallo - Sloboda, Bielák, Sivčevič, Chovanec (86. Saqiri) Ďubek (76. Lovás) Kroupa.

Pavel Hapal (tréner MŠK Žilina): "Som spokojný s výsledkom, miestami aj s predvedenou hrou. Chceli sme v tomto zápase zvíťaziť, bolo to cítiť vo vzduchu. Bol to ťažký duel, dostali sme nešťastný gól, ale hráči zabojovali a dokázali otočiť nepriaznivý stav."

Goran Milojevič (tréner MFK Ružomberok): "V prvom polčase sme hrali dobre, mali sme dve alebo tri šance a dali sme gól. Potom Žilina vyrovnala. Mysleli sme si, že sa nám podarí udržať nerozhodný výsledok, ale urobili sme dve chyby a to domácim stačilo na strelenie ďalších dvoch gólov."

Nitrania sa prezliekli

Stretnutie na Pasienkoch sa začalo s pätnásťminútovým sklzom, pretože mužstvá prichádzali na trávnik v identických dresoch, takže ich hlavný rozhodca Chmura poslal prezliecť sa. "Vynovení" prišli futbalisti Nitry. Prvú vážnejšiu gólovú situáciu si vypracoval v 6. min hosťujúci Hodúr, ale svoje nádejné sólo zakončil iba strelou do bočnej siete.

O dve minúty neskôr Guédé z diaľky vyskúšal pozornosť hosťujúceho brankára Hrošša, ktorý jeho strelu pod brvno vytlačil na rohový kop. Brankár Nitry si poradil aj s krížnou strelou Ivanu v 20. min, ktorú nohou vyrazil do autu. O šesť minút neskôr Saláta hlavou netrafil bránku hostí. Glendovej strele z 25 m v 41. min chýbala razancia, Putnocký ju bez problémov chytil. To isté platilo aj o Šebovom streleckom pokuse v 45. min, aj preto sa prvé dejstvo slabého stretnutia skončilo bez gólov.

Po zmene strán v 49. min Grendel svoje sólo poslal do rúk Hrošša. O minútu neskôr Pečnikova strela z 18 m tesne minula bránku Nitry. Slovan bol najbližšie ku gólu v 54. min, keď Ivana zvnútra pokutového územia trafil žrď hosťujúcej bránky a Grendel odrazenú loptu z bezprostrednej blízkosti poslal vedľa bránky Nitry. Hroššo bol v tom okamihu už bezmocný.

O tri minúty neskôr Grendel strelou z 15 metrov neprekvapil pozorného Hrošša. Domácich od prehry zachránil v 83. min Putnocký, ktorý nohou vyrazil iedálnu šancu hostí na skórovanie na rohový kop. V súboji s ním sa nepresadil R. Valenta. Keď v 87. min Saláta z päťky netrafil bránku Nitry, stretnutie sa skončilo deľbou bodov, lebo pozorní hostia všetky ďalšie pokusy Slovana aj v nadstavenom čase odvrátili do bezpečia.

Slovan Bratislava - Nitra 0:0

ŽK: 51. Dosoudil, 90. Pečnik - 33. Martin Tóth, 53. I. Hodúr, 61. Hroššo, rozhodovali: Chmura - Brendza, M. Cuninka, 2150 divákov

SLOVAN: Putnocký - Bagayoko, Saláta, Dosoudil, Pečnik - Guédé - I. Žofčák, Grendel (87. M. Kuzma), J. Králík (71. F. Kiss) - Šebo (64. Kordič), Ivana

NITRA: Hroššo - Igor Kotora, Martin Tóth, Harbuľák, Áč - Štetina - Kaspřák, Šimončič, I. Hodúr, Glenda (67. R. Valenta) - M. Košút (74. J. Leško)

Karel Jarolím, tréner Slovana: "Do zápasu sme nevstúpili dobre. Z prvých akcií sme mohli vyťažiť viac. V našej hre bolo veľa nepresností, boli sme splašení. V druhom polčase sme to trochu preskupili, boli sme nebezpečnejší, no nie sme schopní presadiť sa gólovo. Chýba nám šťastie aj väčší pokoj v zakončení. Bez streleného gólu sa nedá zvíťaziť."

Ivan Galád, tréner Nitry: "My sme sa po nešťastných výsledkoch chceli rehabilitovať a ukázať nitrianske srdce. V rámci svojich možností sme sa pokúsili dosiahnuť dobrý výsledok. Mohlo to dopadnúť ešte lepšie, no myslím si, že aj so šťastím sme uhrali remízu. Chlapci sa presvedčili, že s poctivým futbalom sa dá hrať aj proti takému silnému súperovi, akým je Slovan."