Z Kataru zmiznú štadióny. Darujú ich chudobným

Katar musí postaviť deväť nových štadiónov. Na každom by z nich mala byť regulovaná teplota na 27 stupňov.
Katar musí postaviť deväť nových štadiónov. Na každom by z nich mala byť regulovaná teplota na 27 stupňov. (Autor: QUATARLIVING.COM)
Miloslav Šebela|3. dec 2010 o 16:32

Po majstrovstvách sveta 2022 zmiznú z Kataru zrejme všetky moderné štadióny, na ktorých sa šampionát bude hrať.

BRATISLAVA. Katar nikdy nepatril medzi futbalovo silné krajiny. O to viac prekvapilo jeho zvolenie za dejisko futbalových majstrovstiev sveta 2022.

Spomedzi kandidátov označila inšpekcia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) práve emirát na Blízkom východe označený ako „vysoko rizikový". Aj tak získal najviac hlasov.

Zvíťazili petrodoláre

Lídri neúspešných kandidátov proti korupcii nenamietali, i keď sa v posledných mesiacoch prípady podplácania v súvislosti s voľbami objavili.

„Katar zvíťazil, pretože išlo o niečo úplne nové," myslí si prezident Americkej futbalovej federácie Sunil Gulati.

Americký magazín Sports Illustrated otvorene píše, že vo voľbách zvíťazili petrodoláre. „Pre inštitúciu, ktorá sa bije do pŕs a tvrdí, že nie je skorumpovaná, je voľba dvoch krajín bohatých na ropu najjasnejšou možnou správou o tom, že FIFA potrebuje kompletnú zmenu vedenia," píše Sports Illustrated.

Američania sa taktiež uchádzali o usporiadanie MS 2022. Vypadli až v poslednom kole, keď získali osem hlasov, Katar 14.

Lego

Jedným z najsilnejších argumentov pre voľbu Kataru boli moderné štadióny. Emirát ich síce postaví, ale nenechá si ich pre seba.

Budú totiž ako z lega. Katar pri kandidatúre sľúbil, že po skončení turnaja ich daruje rozvojovým krajinám. Štadióny stačí rozobrať a odviezť. Na turnaj potrebuje Katar postaviť deväť nových štadiónov, tri bude rekonštruovať.

Celkové náklady na usporiadanie najväčšieho športového podujatia na svete odhadujú organizátori na 50 miliárd dolárov. Najväčšiu časť pohltí infraštruktúra, ktorú FIFA označila pri hodnotení kandidatúry za rizikovú.

Anglicko zúri

Z Anglicka sa valí vlna rozhorčenia, lebo krajine nepridelili svetový futbalový šampionát 2018.

BRATISLAVA. Britské médiá obviňujú z neúspechu zlý hlasovací systém i možnú korupciu v exekutíve svetovej futbalovej federácie (FIFA).

Ešte pred voľbami dejísk MS nedeľník Sunday Times usvedčil tahitského a nigérijského člena výkonného výboru federácie z brania úplatku. O treťom písal aj brazílsky denník Lance. O svojom. Prvých dvoch FIFA suspendovala, Juhoameričana nechala na pokoji.

Slávny anglický útočník minulosti Gary Lineker, jeden z ťahúňov kandidatúry, hovoril, že noviny „zarezali" šance Anglicka. Vraj mali s obvineniami počkať.

Šéf európskej futbalovej federácie Francúz Michel Platini v televíznej debate pre BBC pripustil, že „dlhodobé komplikované vzťahy britských médií a FIFA môžu šance ovplyvniť".

Najväčšie futbalové autority, nielen ostrovné, logicky tvrdili: ak by mala rozhodovať iba kvalita kandidatúry, musí Anglicko vyhrať na celej čiare. Má dokonalé štadióny, tradíciu i veľký ekonomický potenciál. Krajina, kde sa futbal narodil, však dostala od 22 členov exekutívy iba dva hlasy, jeden bol takmer iste anglický. Majstrovstvá sveta boli v Anglicku iba raz (1966, usporiadateľ ich vyhral).

Šéf kandidatúry Anglicka Andy Anson žiada, aby sa zmenil systém hlasovania. „Ľudia, ktorí rozhodujú, majú veľký vplyv. Budem apelovať, aby sme sa neuchádzali o šampionát, pokiaľ sa systém hlasovania nezmení z tajného na verejný," povedal.

Peter Fukatsch

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Z Kataru zmiznú štadióny. Darujú ich chudobným