Futbalisti si ME nezahrajú, s Ruskom prehrali 0:1

(Autor: SITA)
SITA|7. okt 2011 o 17:31

Slovenskí futbalisti sa premiérovo na európskom šampionáte nepredstavia. Kolo pred koncom kvalifikácie už nemôžu dobehnúť stratu na postupové miesta.

ŽILINA. Kombinačne vyspelý tím Ruska vedený Holanďanom Advocaatom dokázal v Žiline oplatiť Slovákom prehru z prvého zápasu a po trojbodovom zápise je blízko priamemu postupu na ME 2012.

info
B-skupina
piatok, 7.10.:
17.00, Arménsko - Macedónsko 4:1 - viac
20.15, Slovensko - Rusko 0:1
21.30, Andorra - Írsko 0:2 - viac

V utorok hostia outsidera Andorru, ktorý ešte nezískal ani bod a tak by sa musel stať zázrak, aby im prvenstvo v B-skupine ušlo.

Slovákom, ktorí neskórovali už 303 minút pre zmenu definitívne patrí priečka číslo štyri.

Piatkový duel rozhodla 71. minúta, konkrétne Ďuricom tečovaná strela Dzagojeva, ktorá skončila v bráne a tiež aj Advocaatova taktika, ktorej jedným z hlavných bodov bolo eliminovanie Hamšíka.

"Mali sme dosť šancí, ale aj Rusi, ktorí vyhrali zaslúžene," vyjadril sa bezprostredne po zápase Martin Škrtel, ktorý sa čerstvo stal otcom.

"Tím hral zle a tým pádom aj jednotlivci hrali zle," hodnotil Vratislav Greško. "Štvrté miesto nie je bohviečo. Rusi boli na tento zápas lepšie pripravení," dodal.

Weissov tím sa s aktuálnym kvalifikačným cyklom rozlúči v utorok 11. októbra zápasom v Macedónsku, ktorý sa začína o 19.45 h.

ico

Slovensko - Rusko 0:1 (0:0)

kvalifikácia o postup na ME 2012

Gól: 71. Dzagojev, ŽK: Stoch, Škrtel - Zyrjanov, Aňukov, rozhodoval: Eriksson (Švéd.), 10.087 divákov.

SR: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Kucka (74. Guédé), Karhan (86. Šebo) - Stoch, Hamšík, Jendrišek - Hološko (74. Weiss ml.)

Rusko: Malafejev - Aňukov, V. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov (94. A. Berezuckij) - Denisov, Širokov, Dzagojev (93. Samedov), Zyrjanov - Aršavin, Pavľučenko (88. Pogrebňak)

Zaujímavosti

Slováci prišli prehrou o čo i len matematickú šancu kvalifikovať sa na budúcoročný šampionát do Poľska a na Ukrajinu. Naopak, Rusi si zabezpečili prinajmenšom účasť v play-off, na víťazstvo v skupine a priamy postup na ME 2012 im stačí získať už len bod.

• Futbalistom spod Tatier sa nepodarilo zlomiť "prekliatie" žilinského štadióna, na ktorom naposledy uspeli 19. novembra 2008, keď zdolali Lichtenštajnsko 4:0.

• Zverenci Vladimíra Weissa st. sa naďalej trápia v koncovke, súperovho brankára neprekonali už 330 minút.

• Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík zasiahol do všetkých ôsmich tohtoročných oficiálnych dueloch registrovaných FIFA.

• Stredopoliar Marek Hamšík a útočník Filip Hološko odohrali všetkých deväť doterajších duelov kvalifikácie o postup na ME 2012.

• Pre Hamšíka bolo meranie síl s Ruskom jubilejným 50. duelom v najcennejšom drese.

• Ruský stredopoliar Igor Denisov zaokrúhlil počet svojich reprezentačných štartov na 20, kapitán "zbornej" Andrej Aršavin odohral na medzinárodnom fóre už 65 stretnutí a v historickej tabuľke svojho národného tímu mu patrí piata priečka.

• Záložník ruského tímu Alexander Samedov z Dinama Moskva, ktorý naskočil do duelu v nadstavenom čase, zaznamenal vo veku 27 rokov seniorskú reprezentačnú premiéru.

• Stopérovi Martinovi Škrtelovi sa niekoľko hodín pred úvodným výkopom narodil prvý potomok, jeho priateľka Barbora v Liverpoole priviedla na svet syna Mattea.

• Rusi na záver kvalifikačných bojov privítajú v utorok v Moskve Andorru, Slováci sa predstavia v Skopje proti domácemu Macedónsku.

• Bilancia slovenskej futbalovej reprezentácie v kalendárnom roku 2011 je pasívna 8 zápasov - 3 víťazstvá, 1 remíza, 4 prehry, skóre 6:10.

• Rusko vyrovnalo víťazstvom so Slovenskom bilanciu vzájomných zápasov na 2 víťazstvá, 3 remízy, 2 prehry a skóre 6:6.

• V kvalifikácii ME 2012 má SR stále priaznivú bilanciu: 8 zápasov - 4 víťazstvá, 2 remízy, 3 prehry, skóre: 6:9.

Aktéri hodnotia:

Dick Advocaat (tréner Ruska): "Dnes sme si utvorili niekoľko veľmi dobrých šancí, ktoré sme však mali premeniť na gól oveľa skôr. Zvíťazili sme zaslúžene a gratulujem mojim hráčom. V prvom dejstve sme mali hru pod kontrolou, preto som neuvažoval nad personálnymi zmenami. Kľúčové bolo, že sa nám podarilo eliminovať Hamšíka."

Vladimír Weiss (tréner SR): "Gratulujem ruskému tímu pravdepodobne k postupu na ME. Postúpi tam najlepšie mužstvo v skupine. My sme sa dnes snažili, podali sme obetavý výkon, ale zaslúžene vyhralo lepšie mužstvo. Majú lepších, technickejších hráčov, väčšie individuality. Gól sme dostali, keď nás bolo deväť na ihrisku. Samozrejme, Rusi mali šance, mohli rozhodnúť skôr, ale zlomili nás gólom po teči. Potom sa už proti takému tímu hrá ťažko, nepožičajú nám loptu. Nám nezostáva len pracovať ďalej a snívať o niečom takom, ako sa nám podarilo minulý rok, teda hrať na vrcholovom turnaji."

Miroslav Stoch (stredopoliar SR): "Mali sme to dobre rozohrané. Vedeli sme, že Rusi na nás vybehnú, väčšinu zápasu sme to ustáli, ale potom sme inkasovali. Opäť sme nedali gól a teda sme ani nemohli vyhrať. V predchádzajúcej kvalifikácii nám to oveľa viac padalo, azda to tak bude aj v tej ďalšej."

Martin Škrtel (stopér SR): "Utvorili sme si dosť šancí, no nepodarilo sa nám skórovať. Súper využil jednu zo svojich príležitostí. Myšlienkami som bol v Anglicku, priateľka tam bola celú noc v pôrodnici, som rád, že to dobre dopadlo. Na zápas som však bol stopercentne koncentrovaný. Chceme dohrať kvalifikáciu so cťou, neprehrali sme si ju s Ruskom, ale v predchádzajúcich zápasoch. Tento tím má perspektívu. Je tu veľa mladých chalanov a ak sa udržíme pokope, môžeme to ešte niekam dotiahnuť."

Juraj Kucka (stredopoliar SR): "Rusi hrali lepšie ako my, dali šťastný gól, vďaka ktorému vyhrali. Padol vo chvíli, keď ma rozhodca nechcel pustiť do hry spoza postrannej čiary. Oni boli vtedy na svojej polovici, rozohrali akciu a keď už išli na bránu, až vtedy ma pustil... Sklamanie je obrovské, lebo sme chceli bojovať až do konca kvalifikácie."

Erik Jendrišek (stredopoliar SR): "Rozhodol jeden gól, Rusi ho strelili a my sme opäť strelecky zlyhali. V prvom polčase to bolo vyrovnané, bežecky sme na nich stačili, ale po zmene strán nám vznikali v obrane medzery. Rusi sú svetová špička a je náročné s nimi držať krok. Mali sme smolu v koncovke, v minulej kvalifikácii sme dali gól kolenom, uchom, hocičím a teraz nám nepadali dnu ani najväčšie šance. Ťažko sa hľadajú slová. Podľa mňa sme si kvalifikáciu neprehrali dnes, ale už v dvojzápase s Arménskom. Ak nedáme góly, nemôžeme čakať, že vyhráme."

Peter Pekarík (obranca SR): "Zasa to bolo o prvom góle. V prvom polčase sme nejaké šance mali, ale opäť nám to tam nepadlo. Chýbal nám pokoj v koncovke. Dnes sme Rusku boli vyrovnaným súperom a mohli sme uhrať lepší výsledok, ale boli sme neefektívni v zakončení a to je náš hlavný problém."

Ján Ďurica (obranca SR): "Rusi boli trpezlivejší, počkali si na svoju šancu a dali z odrazenej strely gól. Bol to z našej strany opatrný, taktický výkon, dali sme do toho srdce. Sme však nešťastní, lebo je po všetkom, nepostúpili sme ..."

Marek Hamšík (stredopoliar a kapitán SR): "Toto stretnutie bolo o jednom góle, Rusi ho dali, my nie. Preto zvíťazili. Viac ako hodinu sme s nimi dokázali držať krok. Aj my sme vedeli zamestnať ich obranu, ale kto nedá v takomto dôležitom zápase gól, nemôže zvíťaziť. My sme ich zdolali pred rokom v Moskve, oni nás teraz doma. Aj to svedčí o vyrovnanosti mužstiev, hoci Rusi majú oveľa väčšiu základňu a aj lepších hráčov. Mrzí ma, že sa nedokážeme v takýchto zápasoch strelecky presadiť."

Ján Mucha (brankár SR): "Samozrejme, že gólová strela bola tečovaná. Tečoval ju Ján Ďurica, ale to je normálne, stopér musí ísť v ústrety strieľajúcemu protihráčovi. Žiaľ, padlo to do bránky. Som z toho nešťastný, ale čo sa už dá robiť. Bola to pološanca, pologól, ale znamenal víťazstvo Ruska."

Roman Širokov (stredopoliar Ruska): "Zatiaľ nemôžeme oslavovať. Vyhrali sme síce ťažký zápas, ale ešte sme nepostúpili na ME. Čaká nás ešte jeden duel proti Andorre, na ktorý sa musíme sústrediť a oslavy zatiaľ odložiť. Potrebujeme ešte raz bodovať."

Viačeslav Koloskov (čestný prezident Ruskej futbalovej federácie): "V niektorých momentoch hral tím fanúšikom poriadne na nervy. Celkovo to však bol veľmi dobrý výkon nášho mužstva. Oba tímy sa na duel veľmi dobre pripravili. Našťastie, v druhom polčase všetko dobre dopadlo. Treba však povedať, že Slováci si nevypracovali veľkú gólovú možnosť."

Andrej Aršavin (útočník Ruska): "Dnes sme hrali ako Taliani. Ďakujeme fanúšikom. Prosím, zoberte v utorok Lužniki útokom."

Alan Dzagojev (stredopoliar Ruska, autor víťazného gólu): "Môžem povedať jediné: Víťazstvo sme si zaslúžili. Som o tom stopercentne presvedčený. Všetci, ktorí boli na ihrisku, sa bili o výsledok od prvej do poslednej minúty. Dnešné víťazstvo je zásluha celého tímu. Hrali sme výborne."

Dmitrij Medvedev (prezident Ruskej federácie) reagoval na sociálnej sieti Twitter: "Naši futbalisti sú chlapíci, dosiahli dôležité víťazstvo. Budem im ďalej držať palce."

((vid))

ico

Ohlasy médií:

Gazeta.ru (Rus.): "Zborná Ruska zdolala tím Slovenska v kľúčovom zápase kvalifikácie na Euro 2012. Na prvé miesto v skupine potrebuje ruské mužstvo neprehrať v utorok doma s Andorrou."

Sovietsky šport (Rus.): "Zbornej Ruska stačí na triumf v B-skupine neprehrať s Andorrou."

Sport-Express (Rus.): "Blahoslavená 71. minúta."

Championat.ru (Rus.): "Ruský tím vrátil Slovákom požičané a prehru z prvého vzájomného zápasu v Moskve. Rusko sa už prakticky kvalifikovalo na záverečný turnaj majstrovstiev Európy."

UEFA.com: "Rusko bližšie k ME, Slovensko mimo hry. Gól Dzagojeva ukončil nádeje domácich a priblížil tím Dicka Advocaata na rozdiel jedného bodu k účasti na záverečnom turnaji ME 2012."

iDnes.cz (ČR): "Slováci prehrali s Ruskom a už majú istotu, že nepostúpia na šampionát. Vlani na majstrovstvách sveta postúpili do osemfinále, ale budúci rok sa na ME nedostanú. Slovenskí futbalisti nezvládli domáci zápas s Ruskom a prehrali v ňom 0:1."

ico

Miroslav Karhan ukončil reprezentačnú kariéru

Rekordér v počte štartov v slovenskej futbalovej reprezentácii Miroslav Krahan ukončil svoju medzinárodnú kariéru po piatkovom zápase proti Rusku (0:1) v kvalifikačnej B-skupine o postup na ME 2012 do Poľska a na Ukrajinu.

Na tlačovej konferencii to oznámil kormidelník SR Vladimír Weiss st., ktorý povedal: "Miro sa mi poďakoval za pozvánky do národného tímu a skončil."

Tridsaťpäťročný futbalista pochádzajúci zo Šulekova debutoval v najcennejšom drese v roku 1995, celkovo odohral 107 duelov, v ktorých zaznamenal 14 gólov. Najlepší slovenský futbalista za rok 2002 sa pre zranenie nepredstavil na minuloročných majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike.

V utorňajšom záverečnom vystúpení SR v končiacej sa eliminácii nebude Weissovi st. k dispozícii ani stopér FC Liverpool Martin Škrtel, ktorému sa v piatok narodil prvý potomok - syn Matteo. "Martin chcel ísť domov, rozhodol som sa ho uvoľniť."

Pozrite si niekoľko záberov zo zápasu, ktorý urobil definitívu za postupovými šancami Slovenska
ico

LIVE KOMENTÁR

KONIEC ZÁPASU

96. min - Jendriškova strela mimo

94. min, STRIEDANIE - Dole Žirkov, hore A. Berezuckij

93. min, STRIEDANIE - Samedov nahradil Dzagojeva

90. min - Dobrý obranný zákrok Guédého

89. min - Aršavinove kľučky v 16-ke, napokon Mucha

Ofsajdy 5:4 pre Rusov

88. min, STRIEDANIE - Pogrebňak nahrádza Pavľučenka

86. min, STRIEDANIE - Šebo na trávniku, zišiel Karhan

86. min - Jendriškova hlavička tesne nad

Tlak Slovákov

Íri vedú v Andorre po 22 minútach už 2:0

84. min - Pavľučenko dlhú loptu nepsracoval

83. min, ŽLTÁ KARTA - Škrtel skosil Pavľučenka, ruský útočník ošetrovaný

80. min - Rýchla akcia Rusov, Pavľučenko sa nepresadil

9:9 na fauly

78. min - Hamšík fauloval Aršavina

Dymovnicové eldorádo ruských fanúšikov. Tak okomentoval komentátor verejnoprávnej STV Marcel Merčiak fakt, že na trávnik dopadli dymovnice

76. min - Pavľučenko faulovaný Škrtelom

76. min - Žirkovov nebezpečný center zľava do 5-ky, Hubočan dobre pokryl Pavľučenka

74. min, STRIEDANIE - Hneď dvojité. Kucka a Hološko dole, do hry Weiss ml. a Guédé

72. min - Gól Pavľučenka po kombinácii na 16.ke, neplatí pre ofsajd

72. min - Rusi v brejku, obrana si poradila

71. min, GÓL - Kombinácia Rusov, Žirkov do stredu na Dzagojeva a jeho strelu zrazil za Muchu Ján Ďurica - 0:1

69. min - Stoch fauloval Žirkova, na trávniku leží Kucka, ktorého následne ošetrujú

68. min - Žirkov vnikol zľava do 16-ky, jeho spätnú prihrávku do gólovej šance vystihol skvelým obranným zákrokom Ďurica

65. min - Širokov mal po prihrávke Dzagojeva výbornú šancu, z 8 metrov netrafil bránu, Weissov tím mal šťastie

64. min - Aršavinov prienik po ľavej strane, zastavil ho Škrtel

62. min - Brejk Slovenska, Hamšíkova prihrávka nabiehajúceho Hološka bola dlhá

Poďme chlapci, poďme do toho, znie žilinským štadiónom

61. min - Pekaríka fauloval Širokov

60. min, ŽLTÁ KARTA - Aňukov fauloval Stocha

56. min, ŽLTÁ KARTA - Hološko faulovaný pri brejku. Zyrjanovovi nevyšiel sklz, ktorým zasiahol protihráča a vidí žltú kartu

56. min - Jendriškova bojovnosť

56. min - Aršavin si pýtal faul v 16-ke, švédsky rozhodca Eriksson správne púšťa hru

Weiss ml. Guédé a Šebo sa rozcvičujú

53. min - Ďurica vyviezol loptu, jeho prihrávku vystihol Berezuckij

52. min, ŽLTÁ KARTA - Stoch nafilmoval pád

50. min - Aršavinova prudká strela spoza 16-ky, Mucha výborne vyrazil Rusi majú roh

49. min - Kucka fauloval Širokova, priamy kop z pravej strany 25 metrov od brány. Žirkovov center odvrátila slovenská obrana

47. min - Brejk SLovákov, Hamšík na Hološka a jeho strelu vyrazil Malafejevna roh

ZAČAL SA II. POLČAS

KONIEC I. POLČASU

nastavuje sna 1 minúta

45. min - Strata Hamšíka, Denisov uvoľnil Pavľučenka, ktorého fauloval Škrtel. Rusi hneď rozohrali, Dzagojev mieril vedľa Muchovej brány

strely na do priestoru brány 4:3 pre Rusov, mimo brány 4:2

43. min - Stoch sa uvoľnil kľučkou doprava, jeho strelu chytá Malafejev

42. min - Hubočanov prienik z ľavej strany, roh. Signál Slovákov, Jendrišek z blokovaný, ďalší roh

42. min - Hološko faulovaný

40. min - Kombinácia na 16-ke Kucka - Hamšík, slovenský kapitán ešte posúval loptu za obranu na Jendriška, súper situáciu zvládol

39. min - Žirkov ošetrovaný

37. min - Kombinácia Slovákov, Hamšik dostal prihrávku na hranicu 16-ky, preváhal strelu, ale prihrávkou našiel za obranou Stocha, Malafejev dobre vybehol, ešte možnosť, Rusi si poradili

34. min - Brejk Weissovcov, Hamšík narazil Karhanovi, mten sa kvôli kvalitnému obrannému zákroku Ignaševiča do zakončenia nedostal. Akcii predchádzal faul Denisova na Pekaríka

32. min - Širokov stratil loptu, Hološko na Hamšíka, ofsajd

32. min - Protiútok Slovákov, Rusi sa po Jendriškovej spätnej prihrávke do 16-ky ubránili

31. min - Dobrý defenzívny zákrok Ďuricu

30. min - Ukážková kolmica Aršavina, na Aňukova bola prihrávka pridlhá

27. min - Hamšíkova snaha, netrafil bránu

26. min - Brejk Ruska, Zyrjanov zľava center do stredu 16-ky, obrana SVK to vyriešila

26. min - Stochova aktivita, zakončenie a roh, s ktorým si súper poradil

25. min - Stochov prienik končí pádom, rozhodca fakt, že sa slovenský futbalista ocitol na zemi, ako faul ani ako filmovanie neposúdil

23. min - Aršavinovo sólo, ofenzívny futbalista Arsenalu sa dostal cez Hubočana a Karhana až k zakončeniu, výborný zákrok Muchu - roh

22. min - Aršavinov dlhý center z rohu, kope sa od slovenskej brány

21. min - Zyrjanov a Aršavin v ofenzívnej snahe, roh Ruska, krátko na to ďalší

19. min - Hološko sa predieral do 16-ky, nepresadil sa

18. min - Ignaševičova hlavička po rohu, Širokov sa našťastie cez Hubočana k zakončeniu nedostal

16. min - Ruská snaha v ofenzívnej fáze, naši si poradili

12. min - Žirkov na Pavľučenka, ten v ofsajde nestál. Blafák na Muchu, z uhla ale netrafil bránu

11. min - Kucka sa snažil prekvapiť Malafejeva, ten jeho tvrdú strelu vyráža na roh

10. min - Ruský roh, Mucha Zyrjanovov pas v pohode chytá

9. min - Na opačnej strane Hubočanov center zľava, Malafejev vyboxoval pred Hološkom

9. min - Ruská šanca, na hranici 16-ky prenechal Širokov Pavľučenkovi a ten svoj 20. reprezentačný gól našťastie pre Slovákov nedal

8. min - Pavľučenko sa pokúšal prekvapiť Muchu, ten jeho pokus z 25 m chytá

7. min - Jendriškovo zakončenie zblokované

6. min - Žirkov nedovolil Stochovi vniknúť do ruskej 16-ky

5. min - Žirkovov center z ľavej strany odvrátil Škrtel

3. min - Jendriškov sklz, po ňom ošetrovaný Aňukov

3. min - Stoch sa nepresadil

zápas sa začal

Arménsko aj írsko vyhrali. Oba tímy myslia na postup

Futbalisti Arménska potvrdili úlohu favoritov a v piatkovom zápase B-skupiny kvalifikácie EURO 2012 zvíťazili v Jerevane nad Macedónskom pomerne jednoznačne 4:1.

Zverenci trénera Vardana Minasjana rozhodli o svojom triumfe už v prvom polčase, ktorý vyhrali rozdielom dvoch gólov. V 69. minúte zvýšil Ghazarjan na 3:0 a hoci Šikov znížil, posledné slovo patrilo opäť Arménom.

Tí potvrdili, že majú najproduktívnejší útok v "slovenskej" skupine, v ktorej nastrieľali už 21 gólov a až do konca budú bojovať o postup na šampionát. Momentálne im spolu s Rusmi patrí vedúca pozícia v tabuľke so ziskom 17 bodov, ale "zbornú" ako aj Írov čakali ešte v piatok večer zápasy v Žiline, resp. v Andorre.

V utorok 11. októbra sa Arméni predstavia v Dubline proti Írom. Macedónsko, ktoré už naisto skončí na 5. mieste, čaká domáci duel so Slovenskom (19.45 h v Skopje).

Aj futbalisti Írska zostávajú v hre o konečné prvé miesto v B-skupine kvalifikácie EURO 2012, keď v piatok zvíťazili v Andorre 2:0. Zverenci Giovanni Trapattoniho však strácajú pred posledným kolom na Rusko, ktoré vyhralo v Žiline nad Slovákmi 1:0, dva body.

ico

Arménsko - Macedónsko 4:1 (2:0)

B-skupina, Jerevan

Góly: 28. Pizzelli, 34. Mchitarjan, 69. Ghazarjan, 90.+1 Sarkisov - 86. Šikov. Rozhodoval: Schörgenhofer (Rak.), ŽK: Mkrtčjan - Popov, Ivanovski, Šumulikoski, ČK: 54. Šumulikoski (Macedónsko)

Andorra - Írsko 0:2 (0:2)