Futbalisti remizovali v Macedónsku 1:1

(Autor: SITA/AP)
TASR|11. okt 2011 o 23:07

Slovensku sa nepodarilo vyhrať ani na záver kvalifikačného cyklu. Z Macedónska si odnáša bod, čo nič nemení na tom, že v B-skupine skončilo na 4. mieste.

info
B-skupina
výsledky, utorok
19.45 h: Rusko - Andorra 6:0 - viac
19.45 h: Macedónsko - Slovensko 1:1
19.45 h: Írsko - Arménsko 2:1 - viac
Tabuľka (aktualizovaná už počas zápasov)

SKOPJE. Weissovmu tímu sa síce podarilo po troch zápasoch bez gólu konečne skórovať, na tri body to však nestačilo.

Skóre zápasu otvoril po chybe Šikova s gólmanom Bogatinovom nedorozumení brankára v 54. minúte Piroska, v 79. vyrovnal Noveski.

Slováci končia kvalifikáciu s bilanciou 4 víťazstvá, 3 remízy, 3 prehry, v desiatich zápasoch dali len sedem gólov, čo je po outsiderovi Andorre druhá najhoršia ofenzíva B-skupiny .

Na majstrovstvá Európy postupuje z 1. miesta Rusko, ktoré na záver rozdrvilo Andorru 6:0, do baráže idú Íri, ktorí si v domácom prostredí poradili s ďalším adeptom na postup Arménskom 2:1.

ico

Macedónsko - Slovensko 1:1 (0:0)

kvalifikácia o postup na ME 2012

Góly: 79. Noveski - 54. Piroska, ŽK: 9. Mojsov - 81. E. Jendrišek, rozhodovali: Chapron - Boisdenghien, Harchay (všetci Fr.)

Macedónsko: Bogatinov - Lazarevski, Mojsov, Šikov, Noveski, Lazevski (64. F. Ivanovski) - Demiri - Grozdanoski (46. R. Petrov), Gjurovski, Tričkovski - Fazli (84. Trajkovski)

Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Ľ. Michalík, Saláta, Hubočan (46. M. Čech) - Kucka - Jež (88. Grajciar), Hamšík - Piroska (87. Hološko), Jendrišek, V. Weiss ml.

6. Andorra 10 0 0 10 1:25 0

Obidvaja tréneri John Toshack a Vladimír Weiss st. urobili v porovnaní s piatkovými kvalifikačnými vystúpeniami proti Arménsku, resp. Rusku z rôznych príčin viaceré zmeny v zostave, Macedónčania nastúpili so šiestimi a Slováci až s piatimi "novými" hráčmi.

Nezáživný úvod stretnutia na nekvalitnom teréne v Skopje sa snažil zmeniť Jendrišek, ktorý v 13. min pekne manévroval v šestnástke domácich, prihral Weissovi ml., ale ten z uhla mieril veľmi nepresne.

Onedlho zahrávali slovenskí futbalisti štandardku, Kuckovu strelu zastavil múr. Domáci vystrčili rožky až v 26. min: Fazli vysunul Gjurovského, jeho ľavačka však nešla do priestoru bránky. Na konci prvej polhodiny kapitán hostí Hamšík vtipne, no na "dlhú nohu" prestrčil na Pirosku. Najnebezpečnejším hráčom Macedónska bol Tričkovski, jeho priamy kop priamy kop v 32. min vyrazil Mucha.

Bezgólový stav po prvom dejstve sa zmenil v 54. min - a tešili sa zverenci trénera Vladimíra Weissa st. Stredopoliar Jež odcentroval do macedónskej šestnástky, obranca Šikov si nerozumel s vybiehajúcim brankárom Bogatinovom a Piroska poľahky hlavičkoval do prázdnej bránky - 0:1.

Útočník FK Senica strelil v treťom dueli svoj premiérový gól v najcennejšom drese. Slovenská radosť mohla byť onedlho aj väčšia, ale Hamšík a Piroska neprestrelili Bogatinova. Domáci brankár sa vyznamenal aj v 63. min, keď nohou vyrazil strelu Salátu a vzápätí dorážku Kucku zblokovala macedónska obrana na roh. Macedónčania potom predsa len zvýšili obrátky, Lazarevského dva pokusy likvidoval Mucha.

V 79. min sa domáci dočkali vyrovnávajúceho gólu. Rohový kop Tričkovského predĺžil hlavou striedajúci obranca hostí Čech, Saláta už nestačil pokryť Noveského a kapitán macedónskeho tímu hlavou skóroval - 1:1. Nerozhodný stav mohol v závere ešte zmeniť Jendrišek, no jeho prudký pokus neskončil v sieti.

((anketa))

Aktéri hodnotia:

John Toshack (tréner Macedónska): "Hrali sme približne tak, ako som si to predstavoval. Najmä v strede poľa to nebolo z našej strany zlé. Darilo sa nám počas prvého polčasu držať krok s kvalitným súperom. Tento zápas však bol pre nás náročný, pretože mi chýbalo množstvo zranených a vykartovaných hráčov. Napriek tomu sme uhrali dobrý výsledok so silným protivníkom. Inkasovali sme síce ako prví, ale dokázali sme odpovedať na gól a vyrovnali sme. Slováci tam mali ešte pár dobrých príležitostí, ale kvalitnou defenzívou sme im už nedovolili pridať ďalší presný zásah."

Vladimír Weiss st. (tréner Slovenska): "Prišli sme do Macedónska s tým, že sme chceli zvíťaziť. Do zápasu sme vstupovali po prehre s Ruskom a vedeli sme, že už nemáme šancu prebojovať sa na budúcoročné majstrovstvá Európy. Bolo to na chlapcoch cítiť. Skórovali sme ako prví a za stavu 1:0 sme mali premeniť jednu z dvoch šancí. Inkasovali sme po zbytočnej chybe, ktorú nepochopím, ale nebudem z toho robiť tragédiu, keďže to bol posledný zápas. Toto stretnutie ovplyvnil katastrofálny terén, na ktorom sa nedal hrať lepší futbal. To nie je výhovorka. S výkonom novej stopérskej dvojice som spokojný, aj keď v podstate nemali veľa roboty. Paradoxne, inkasovali sme po štandardnej situácii, napriek tomu, že máme dvoch vysokých stopérov. Nebudem teraz hodnotiť celú kvalifikáciu. Lepšie to bude s triezvou hlavou, keď sa na to vyspím a vychladnú emócie, v priebehu nasledujúcich troch - štyroch dní. Poviem však, že kvalifikáciu sme si pokazili v dueloch proti Arménom."

Erik Jendrišek (útočník Slovenska): "Chceli sme v tomto zápase zvíťaziť. Škoda, že sa nám to nepodarilo. Bolo trochu ťažké motivovať sa, keďže sme vedeli, že nám už prakticky o nič nejde a nemôžeme postúpiť na budúcoročný európsky šampionát. Nedarí sa nám strieľať góly, mohli ste to vidieť aj dnes. Nedokázali sme skórovať ani z vyložených príležitostí. Vlieklo sa to s nami už dlhší čas, proste je to zakliate. Neviem, v čom to je."

Juraj Piroska (útočník a autor jediného gólu Slovenska): "Gól ma samozrejme teší, ale bol by som spokojnejší, keby sme získali tri body. Každý štart v reprezentácii je dobrý, dúfam, že ich budem mať čo najviac. Na takúto slabú divácku kulisu, aká bola v Skopje, som zvyknutý z Corgoň ligy."

Marek Hamšík (stredopoliar a kapitán Slovenska): "Terén bol dnes katastrofálny. Nechcem sa však na to vyhovárať, lebo podmienky boli rovnaké pre obidve mužstvá. Mrzí ma, že sme sa s týmto kvalifikačným cyklom nerozlúčili víťazstvom, v tej nasledujúcej to musí byť lepšie. Proti Macedónsku sme mali šance, škoda, že sme zaváhali pri ich premieňaní."

ico
Pozrite si niekoľko záberov zo zápasu.
ico

Zaujímavosti

Slovenskí a macedónski futbalisti sa stretli šiesty raz vo vzájomnom súboji. Doterajšia bilancia hovorí jasne pre Slovákov, ktorí zvíťazili v štyroch prípadoch, dvakrát remizovali a ani raz neprehrali.

Slováci natiahli šnúru bez víťazstva na štyri zápasy. Hamšík a spol. prehrali s Rusmi 0:1 a s Arménmi 0:4, s Írmi remizovali 0:0. Slováci naposledy triumfovali 10. augusta v Klagenfurte, keď v medzištátnom priateľskom zápase zdolali domácich Rakúšanov

Zverenci Vladimíra Weissa st. prerušili nepriaznivú štatistiku bez streleného gólu, keď sa im podarilo skórovať po 384 minútach. Pred utorňajším meraním síl v Skopje dal naposledy gól Róbert Jež v Rakúsku.

Jubilejný dvadsiaty štart v najcennejšom drese si pripísal stredopoliar Juraj Kucka.

Juraj Piroska pri svojom treťom štarte za A-tím SR skóroval v reprezentácii prvý raz.

ico

Ďalšie zápasy B-skupiny

MOSKVA

Rusko - Andorra 6:0 (4:0)

Góly: 5. a 44. Dzagojev, 26. Ignaševič, 30. Pavľučenko, 59. Glušakov, 78. Biľaletdinov.

Rusko: Malafejev - A. Berezuckij, V. Berezuckij, Ignaševič, Šiškin - Dzagojev, Semšov (72. Biľaletdinov), Denisov, Glušakov (80. Samedov) - Aršavin, Pavľučenko (73. Pogrebňak)

Andorra: J. Gomes - Bernaus, Garcia, Lima, Pujol (85. Sanchez) - Vieira, Moreno, Peppe (80. Lorenzo), S. Gomez (70. S. Garcia), Vales - Guttierez

/rozhodoval Eli Hacmon (Izr.)/

Nervózny scenár posledného ruského duelu v kvalifikácii s Andorrou spred štyroch rokov sa nezopakoval. Už v 5. minúte otvoril skóre "slovenský kat" Dzagojev a z domácich spadla akákoľvek nervozita.

Do prestávky ešte pridali ďalšie tri góly a suverénny triumf nad pyrenejským trpaslíkom zavŕšili v druhom dejstve ďalšími dvoma gólmi.

DUBLÍN

Írsko - Arménsko 2:1 (1:0)

Góly: 43. V. Aleksanjan vlastný, 59. Dunne - 62. Mchitarjan. ČK: 81. Doyle - 26. Berezovski

Írsko: Given - O'Shea, St. Ledger, Dunne, Kelly - Duff, Andrews, Whelan (76. Whelan), McGeady (67. Hunt) - Cox (80. Walters), Doyle

Arménsko: Berezovskij - Hovsepjan, Aleksanjan, Mkojan, Hajrapetjan - Mkrtčjan, Malakjan (28. Petrosjan) - Mchitarjan, Pizzelli (53. Minasjan), Ghazarjan (63. Sarkisov) - Movsisjan

/rozhodoval Eduardo Iturralde González (Šp.)/

Podstatne dramatickejší náboj mal súboj v Dubline. Arméni už v 26. minúte prišli o brankára Berezovského, ktorý hasil hroziaci únik Coxa odboxovaním lopty za hranicou pokutového územia a automaticky dostal červenú.

Náhradnému brankárovi Petrosjanovi musel uvoľniť miesto na trávniku stredopoliar Malakjan. Smola Arménov v prvom dejstve pokračovala a dve minúty pred prestávkou Petrosjana prekonal vlastným gólom Aleksanjan, ktorý nechtiac za bránkovú čiaru doklepol nevydarenú pätičku Kevina Doyla.

V 59. minúte Petrosjan kapituloval po dorážke Dunneho, no už o tri minúty neskôr Arméni znížili a keď v 82. minúte španielsky rozhodca vylúčil Doyla, mali šancu aj na vyrovnanie, no domáci odolali.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Futbalisti remizovali v Macedónsku 1:1