United zdolali v manchesterskom derby City 3:2

Wayne Rooney.
Wayne Rooney. (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál, SITA|8. jan 2012 o 15:58

Skóre otvoril v 10. minúte Rooney a už o dve minúty neskôr prišli City po červenej karte o kapitána Vincenta Kompanyho.

Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom SME

MANCHESTER. Futbalisti Manchestru United vyradili v prestížnom derby 3. kola Pohára FA obhajcu trofeje Manchester City, keď sa pod ich triumf 3:2 podpísal dvoma gólmi Wayne Rooney.

Senzáciou bol návrat Paula Scholesa do kádra United. Scholes na konci minulej sezóny ukončil kariéru, v derby sa však nečakane objavil na lavičke a do hry zasiahol v 59. minúte.

United mali skvelý vstup do zápasu a už po prvom polčase viedli o tri góly. Skóre otvoril v 10. minúte Rooney a už o dve minúty neskôr po nepeknom zákroku na Naniho prišli City po červenej karte o kapitána Vincenta Kompanyho.

Danny Welbeck potom skvelým gólom zvýšil náskok hostí a ešte pred prestávkou Rooneymu síce brankár Costel Pantilimon zneškodnil penaltu, ale na dorážku neúspešného exekútora bol už prikrátky.

Domáci v druhom polčase vrhli všetky sily do útoku a napriek oslabeniu zdramatizovali vývoj zápasu. Najskôr sa presadil Alexander Kolarov z priameho kopu v 48. minúte a Sergio Agüero v 65. minúte znížil dokonca na rozdiel jediného gólu.

Napriek tlaku a šanciam v závere sa ale už City vyrovnať nepodarilo a United tak odplatili rivalovi vlaňajšiu prehru zo semifinále tejto súťaže.

Rooney sa revanšoval

Útočník Rooney vyvrátil spory s trénerom a opäť bol hlavným hrdinom. Z dôchodku sa nečakane vrátil do United legendárny Paul Scholes.

BRATISLAVA. Vystrel frajersky hruď a na drese pyšne pobozkal klubový znak Manchestru United.
Wayne Rooney oslavoval parádny gól hlavou, ktorým pokoril mestského rivala z City - na jeho pôde.
United triumfoval v 3. kole anglického pohára (FA cup) 3:2 a postúpil. Rooney bol hlavný hrdina, dal dva góly.

Pre United bolo víťazstvo satisfakciou – v októbri prehral doma v Premier League práve s City potupne 1:6. Domáci boli v úvode aktívnejší, hostia však boli efektívnejší. Zápas ovplyvnilo prísne vylúčenie Kompanyho (City) – už v 12. minúte. „Podáme odvolanie. Som si istý, že uspejeme," reagoval na červenú kartu tréner City Roberto Mancini. Kompanymu hrozí trest až na štyri zápasy.

Nechce odísť

Rooney mal nedávno spor s trénerom United Fergusonom potom, čo počas Vianoc spolu s ďalšími dvoma spoluhráčmi flámoval a na druhý deň nebol na tréningu schopný podať štandardný výkon. Kouč ho potrestal pokutou vo výške týždenného platu (okolo 200-tisíc libier). Britský Telegraph vyšiel s tvrdením, že Ferguson chce najväčšie eso klubu predať.

„Je to absolútna hlúposť. Môžeme uistiť všetkých fanúšikov, že tréner i hráč sa vzájomne rešpektujú a tešia sa na vzájomnú spoluprácu,“ vyhlásil hovorca klubu z United.

„Nezainteresovaní sa bavia o úplných hlúpostiach. S trénerom nemám žiadne problémy. V klube chcem zostať ešte veľa rokov,“ citujú Sky Sports Rooneyho. Podľa anglických médií za neho City núkali šesťdesiat miliónov libier.

Scholes sa vrátil

V dueli proti Citizens sa nečakane objavil legendárny stredopoliar Paul Scholes, ktorý v lete ukončil kariéru. „Bol to príjemný šok, keď sme ho krátko pred zápasom uvideli v šatni. Netušili sme to,“ tvrdil Rooney.

Scholes zasiahol do hry v druhom polčase – po jeho chybe dali City druhý gól. Tridsaťsedemročný veterán si udržiaval kondíciu trénovaním za béčko United, ktorého je zároveň koučom.

Prvému tímu sa rozhodol vypomôcť potom, čo klub postihla rozsiahla maródka. S Manchestrom podpísal kontrakt do konca sezóny.

„Moje rozhodnutie bolo jednoduché, futbal mi chýba. Som rád, že tréner má pocit, že môžem mužstvu pomôcť. Verím v úspech tohto vynikajúceho klubu,“ povedal Scholes.

Pavol Spál
ico

Výsledky 3. kola Anglického pohára vo futbale - FA Cupu:

Manchester City - Manchester United 2:3 (0:3) (FA Cup sa hrá na jedno stretnutie, v prípade remízy sa zápas opakuje na ihrisku tímu, ktorý nemal v prvom dueli výhodu domáceho prostredia)

Góly: 48. Kolarov, 64. Agüero - 10. a 39. Rooney, 30. Welbeck, ČK: 12. Kompany (Manchester City)

Chelsea - Portsmouth 4:0 (0:0)

Góly: 85. a 87. Ramires, 48. Mata, 90.+ Lampard

Sheffield Wednesday - West Ham United 1:0 (0:0)

Gól: 88. O'Grady

Peterborough - Sunderland 0:2 (0:0)

Góly: 48. S. Larsson, 58. McClean

Domov»Futbal»Anglicko»FA Cup»United zdolali v manchesterskom derby City 3:2