Futbalista Boltonu skolaboval na ihrisku. Bojuje o život

Fabrice Muamba (v čiernom)
Fabrice Muamba (v čiernom) (Autor: SITA/AP)
Peter Klimko, TASR|17. mar 2012 o 15:55

23-ročný Fabrice Muamba je v kritickom stave. Počas duelu Tottenham - Bolton ho po kolapse šesť minút oživovali priamo na ihrisku. Mladý futbalista stále bojuje o svoj život.

BRATISLAVA. Mal to byť zápas ako každý iný. Možno pár gólov, kariet, nervozita v tradičných medziach, možno pár šancí a po zápase radosť jedného a smútok druhého. Možno by sa nerozhodlo a tak by sa zápas musel opakovať, lebo také sú pravidlá FA Cupu. A možno by to bola pravá futbalová dráma.

Namiesto futbalového boja je tu ten o ľudský život

Krátko pred polčasovým hvizdom súboja Tottenhamu s Boltonom sa však možná futbalová dráma zmenila na reálny boj o mladý život. Záložník Wanderers Fabrice Muamba spadol neďaleko stredového kruhu, dostal infarkt.

Šesť minút ho lekársky tím oživoval, z úst do úst, aj za pomoci defibrilátora. 23-ročný konžský rodák však svoj životný zápas ešte nevyhral. Podľa vyhlásení klubu je v kritickom stave hospitalizovaný v londýnskej nemocnici Chest.

"Najbližších 24 hodín bude absolútne rozhodujúcich," informoval manažér Boltonu Owen Coyle. Ďalšie informácie na žiadosť jeho rodiny neprišli.

"Každý, kto bol pri tom videl, že Fabrice bojuje o svoj život," odznelo na rádiu BBC na adresu futbalistu, ktorý mal mať problémy so srdcovým svalom.

Hlavný rozhodca Howard Webb v 43. minúte štvrťfinále FA Cupu za stavu 1:1 citlivo ukončil. V tom momente by nikomu nepadlo v zápase pokračovať. Na utorok plánovaný duel medzi Aston Villou a Boltonom Wanderers sa uskutoční v náhradnom, zatiaľ neznámom termíne.

Viera v pozitívne správy

"Dúfame v pozitívne správy," zhodli sa tak predstavitelia klubu z Reebok Stadium, fanúšikovia, súper Tottenham, ako aj predstavitelia FA a samozrejme Muambovi najbližší.

"Verím, že sa môj najlepší priateľ z toho dostane. Buď silný braček," zaslal niekdajšiemu spoluhráčovi z Arsenalu odkaz Justin Hoyte. Postupne sa pridali van Persie, van der Vart, Rooney a ďalší. "Modlíme sa za teba Fab, zvládneš to," doplnil spoluhráč Stuart Holden.

Po tejto udalosti mnohým v mysli zarezonovala jedna smutná štatistika. Futbalistov, ktorí zomreli počas, alebo krátko po zápase, je v histórii už vyše osemdesiat.

Medzi najznámejšie prípady patria Španieli Jarque (Espanyol) a Puerta (Sevilla), Maďar Fehér (Benfica) či reprezentant Kamerunu Foé.

Dúfajme, že niekdajší mládežnícky reprezentant Anglicka nebude ďalším z nich.

Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»Futbalista Boltonu skolaboval na ihrisku. Bojuje o život