Žilina vyhrala pohár na šiesty pokus

Žilinskí futbalisti si poradili so Senicou až po predĺžení.
Žilinskí futbalisti si poradili so Senicou až po predĺžení. (Autor: SITA)
SITA|8. máj 2012 o 15:04

Vo finále zdolala Senicu 3:2 po predĺžení, v 102. minúte rozhodol 18-ročný Peruánec Deza. Finále v Bardejove prekročilo úrovňou slovenský ligový priemer, diváci videli štyri krásne a jeden náhodný gól.

Agentúrny článok bol nahradený autorským textom SME

info

Prehľad víťazov slovenskej pohárovej súťaže od roku 1993:

5 - Slovan Bratislava (1994, 1997, 1999, 2010, 2011)

3 - Inter Bratislava (1995, 2000, 2001)

2 - Artmedia Petržalka (2004, 2008)

1 - 1. FC Košice (1993), Chemlon Humenné (1996), Spartak Trnava (1998), VTJ Koba Senec (2002), Matador Púchov (2003), Dukla Banská Bystrica (2005), MFK Ružomberok (2006), FC ViOn Zlaté Moravce (2007), MFK Košice (2009), MŠK Žilina (2012).

BRATISLAVA. Líder Corgoň ligy a päťnásobný majster Slovenska MŠK Žilina sa stal víťazom 43. ročníka Slovenského pohára Slovnaft cupu v Bardejove.

Vo finále zdolal FK Senica 3:2 po predĺžení, keď rozhodujúci gól dal v 102. min 18-ročný Peruánec Jean Deza.

Finále prinieslo futbal, ktorý prekročil úrovňou slovenský ligový priemer. Diváci videli štyri krásne a jeden náhodný gól. Peknými zásahmi Majtána a Barčíka sa Žilinčania ujali vedenia 1:0 a 2:1, dvomi super strelami vyrovnával Tomáš Kóňa.

Paradoxné je, že práve víťazný gól bol z radu náhodných. Pokus Peruánca Dezu tečoval kostarický obranca Senice Pedro Leal tak nešťastne, že lobom prekonal českého brankára Boleka.

Mierne favorizovaná Žilina nedokázala vyhrať v riadnom hracom čase, ale aj v predĺžení mal neskorší víťaz viac šancí. Podľa trénera Adelaara premárnil Majtán „tristopercentnú šancu,“ keď netrafil do prázdnej brány, potom trafil do žrde Bolekovej brány Ricardo Nunez, ale aj hlavička Jaroslava Diviša sa dotkla spojnice žrde a brvna žilinskej brány.

Žilina sa dočkala

Pohár bol pre Žilinu akoby zakliaty. Hoci má vo vitríne päť majstrovských titulov, pri rovnakom počte pokusov v pohárovom finále nikdy nevyhrala. Až teraz.

V 43. ročníkoch tejto súťaže bolo už 20 rôznych víťazov, ale v poradí dvadsiate prvé meno klubu, konečne Žiliny, pribudlo až teraz.

Doterajšie účinkovanie Žiliny pod vedením nového trénera Holanďana Fransa Adelaara nebolo presvedčivé. Adelaar mal zatraktívniť hru tímu. Klub vedie necelý mesiac. Teraz získal prvú trofej.

Podľa Adelaara pomohla k lepšiemu výkonu aj zmena v rozostavení na ihrisku, ale aj ohromná chuť rozhodnúť finále bez pokutových kopov. V nich doteraz Žilina vo finále nemala šťastie, aj posledné vlaňajšie finále so Slovanom prehrala v rozstrele.

Túžba po double

Podľa kouča Stanislava Grigu, ktorý odchádza k reprezentácii, Senica prispela k vysokej kvalite finále. „Odohrali sme dobrý zápas, podali dobrý výkon,“ hodnotil kouč, ktorý doviedol Senicu do historicky prvého finále, keď vyradila aj Slovan.

Senickí hráči uznali kvality Žiliny a blahoželali jej k zaslúženej výhre, Petra Boleka len mrzelo, že o nej rozhodol hlúpy gól.

Kapitán Žiliny Miroslav Barčík zdvihol nad hlavu trofej so zvolaním: Konečne. „Toto nám vo vitríne chýbalo, teraz už môžeme pokojne hrať v ligovom finiši.“

Barčík verí, že sa dočkajú aj prvého double v histórii klubu.

ico

FK Senica - MŠK Žilina 2:3 po predĺžení (2:2, 1:1),

futbalisti Žiliny sa stali víťazmi domácej pohárovej klubovej súťaže v sezóne 2011/2012

Slovnaft Cup 2011/2012 - finále (Bardejov):

Góly: 10. a 72. T. Kóňa - 6. T. Majtán, 48. Barčík, 102. Deza, ŽK: 44. M. Ďurica - 53. V. Leitner, 112. Barčík, rozhodovali: Samotný - E. Weiss, Benko

Senica: P. Bolek - Wijlaars, P. Pavlík (112. Bolinha), Gorosito, Pedro Leal - Križko, T. Strnad - Jaroslav Diviš, T. Kóňa, M. Ďurica (101. Jaroslav Černý) - R. Blackburn (71. Diarrassouba)

Žilina: Krnáč - Mabouka (46. S. Angelovič), Piaček, V. Leitner, Ricardo Nunes - Pečovský - Barčík, Šulek (77. Gergel), Pich - Ján Novák (81. Deza), T. Majtán

Na klzkom bardejovskom trávniku začali aktívnejšie futbalisti Žiliny. Pokus Šuleka vyrazil Bolek na rohový kop a po jeho zahratí mieril Piaček vedľa senickej bránky. Už v 6. min sa však "žlto-zelení" ujali vedenia: Šulek vybojoval loptu v súboji s Pedrom Lealom, odcentroval a Majtán hlavou nezaváhal - 0:1.

Hráčov tímu zo Záhoria nedeprimoval inkasovaný gól, naopak skôr ich povzbudil do vyšších obrátok. Po dlhom aute Strnada mal na kopačke vyrovnanie Jaroslav Divič, v poslednom momente však jeho pokus zblokoval Pich.

Seničania sa dočkali v 10. min: priamy kop približne z 20 metrov výborne zakrútil špílmacher Kóňa a brankár MŠK Krnáč sa už iba smutne pozeral, ako sa mu lopta zatrepotala v pravom hornom rohu jeho svätyne - 1:1. Divákom sa futbal páčil, pretože od oboch tímov videli ofenzívne predstavenie.

Po polhodine hry mohli nakloniť misky váh na svoju stranu v zápise uvedení ako domáci hráči Senice. Kóňa zahral opäť kvalitne štandardnú situáciu, v skrumáži hlavičkoval Panamčan Blackburn a Krnáč zachránil na čiare. O odpoveď sa snažil individuálnym prienikom Šulek, v poslednom okamihu "hasil" Gorosito. V 40. min to ešte skúšal Žilinčan Pich, na nerozhodnom stave prvého dejstve však už ani on nič nezmenil.

Začiatok druhého polčasu mal rovnaký aspekt ako úvod prvej časti - rýchly gól a opäť v podaní Žiliny. V 48. min agilný Šulek našiel Barčíka, kapitán MŠK si za hranicou šestnástky "zasekol" argentínskeho stopéra Gorosita a nádhernou strelou ľavačkou do šibenice nedal Bolekovi šancu - 1:2. Zverenci trénera Stanislava Grigu však nezložili zbrane a zvýšenou aktivitou sa usilovali opäť vyrovnať. Kóňov priamy kop vyboxoval v 54. min Krnáč iba pred seba, ale Križko zblízka z dorážky prestrelil.

O dve minúty neskôr žilinský kanonier Majtán pekne vystrelil a Bolek vyrazil na rohový kop. Onedlho stroskotali na senickom brankárovi obaja útočníci "šošonov" J. Novák i Majtán. Známe pravidelo "nedáš - dostaneš" platilo aj tentoraz.

V 72. min center Križka do pokutového územia Piaček odvrátil iba pred Kóňu a v utorok mimoriadne strelecky disponovaný stredopoliar Senice bombou skóroval. Lopta sa po jeho tvrdom projektile odrazila od brvna za bránkovú čiaru - 2:2. V riadnom hracom čase už ďalší gól nepadol, a tak sa ofenzívne ladený zápas posunul do predĺženia.

V jeho prvej pätnásťminútovej časti najskôr dva razy "zazvonila" konštrukcia bránky. V 93. min namieril do Bolekovej žrde Ricardo Nunez, o päť minút neskôr po centri M. Ďuricu sa hlavička Jaroslava Diviša dotkla spojnice žrde a brvna. Mierne favorizovaný líder corgoňligovej tabuľky však napokon predsa len strelil tretí gól.

V 102. min prenikol striedajúci iba osemnásťročný peruánsky legionár MŠK popri Pedrovi Lealovi, spomenutý kostarický zadák Senice jeho pokus nešťastne tečoval a tým preloboval brankára Boleka - 2:3. Seničania naďalej bojovali, ale tretíkrát sa im už nepodarilo vyrovnať.

Naopak, v 116. min postupoval hrdina duelu Deza sám na Boleka, trafil však iba do neho a nerozhodol zápletku už v predstihu. Žilinčanom to však nevadilo, zverenci holandského trénera Fransa Adelaara napokon nedopustili jedenástkovú "lotériu", po 120 minútach zdvihli ruky nad hlavy a tešili sa z cennej trofeje, ktorá im ešte chýbala v zbierke.

Pozápasové hodnotenia:

Frans Adelaar, tréner Žiliny: "Myslím sme vstúpili do zápasu veľmi dobre a dali pekný gól. Potom sme začali hrať veľmi vzadu a súper vyrovnal na 1:1. Proti Senici sa hralo ťažko, mali dobré rohy. Druhý polčas sme opäť odštartovali dobre a dali gól, potom sme však prenechali iniciatívu súperovi, ktorý vyrovnal na 2:2. Zmenili sme organizáciu hry zo 4-4-2 na 4-1-4-1 a myslím, že od tohto momentu sme dobre kontrolovali hru. V predĺžení sme mali tristopercentnú šancu, no nepremenili sme ju. Boli sme lepším tímom a zaslúžene sme zvíťazili."

Stanislav Griga, tréner Senice: "Chcem pogratulovať Žiline k víťazstvu v dnešnom zápase. Na druhej strane sa chcem poďakovať hráčom za to, čo tu dnes predviedli. Myslím si, že to bolo dobré finále SP, v ktorom sme odohrali dôstojnú úlohu. Dokázali sme dvakrát odpovedať na vedúce góly Žiliny a mali sme aj pološance vyrovnať po tretí raz, no nemali sme až toľko síl, keďže sme mali polozranených hráčov. Aj preto sme nedokázali v závere duelu vytvoriť nejaký sústavný tlak. Hráčom ďakujem za dnešný zápas, ale aj za celú sezónu."