Grékov poslal do štvrťfinále kapitán, Rusko vypadlo

Sportnet|16. jún 2012 o 20:40

Grécko oživuje spomienky na rozprávku z roku 2004, do štvrťfinále Eura postúpilo po víťazstve 1:0 nad Ruskom.

Grécko oživuje spomienky na rozprávku z roku 2004. Jeho futbalisti postúpili do štvrťfinále majstrovstiev Európy, hoci ani v jednom zápase základnej skupiny neboli lepším mužstvom.

info
EURO 2012
Sobota 16.6.

20.45: Grécko - Rusko 1:0
20.45: Česko - Poľsko 1:0

Po remíze s Poľskom (1:1) a prehre s Českom (1:2) Grékom v rozhodujúcom zápase proti Rusku stačil jediný gól zo záveru prvého polčasu.

Jeho strelcom sa stal kapitán Karagunis. Rusko v tom čase na trávniku dominovalo, malo 17 striel, zatiaľ čo Grécko iba 3, ale nepremieňalo šance tak úspešne ako v dueloch proti Česku (4:1) a Poľsku (1:1).

Rusi boli po väčšinu zápasu aktívnejší, väčšina ich príležitostí však prichádzala spoza šestnástky. Strelám Keržakova, Žirkova a Denisova chýbali centimetre.

Ruský hrdinom sa mohol v závere stať Dzagojev, strelec troch gólov na šampionáte, ale hlavičku poslal tesne vedľa gréckej brány.

Spolu s Gréckom postupujú do vyraďovacej časti turnaja Česi, ktorí v súbežne hranom stretnutí porazili Poľsko 1:0.

Gréci obsadili v tabuľke druhé miesto so štyrmi bodmi, Rusi s rovnakým bodovým ziskom skončili tretí pre horší vzájomný zápas. Skupinu vyhrali Česi.

Gréci sa o postup do semifinále pobijú 22. júna v Gdansku s víťazom B-skupiny, Čechov čaká vo štvrťfinále o deň skôr vo Varšave druhý tím "béčka".

ico

Grécko - Rusko 1:0

Gól: 45.+2 Karagounis. Rozhodcovia: Eriksson - Wittberg, Klasenius (všetci Švéd.), ŽK: Karagounis, Holebas - Aňukov, Žirkov, Dzagojev, Pogrebňak, 52.000 divákov.

Grécko: Sifakis - Torossidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavellas - Katsouranis, Maniatis - Salpingidis (83. Ninis), Karagounis (67. Makos), Samaras - Gekas (64. Holebas)

Rusko: Malafejev - Aňukov (81. Izmailov), Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Širokov, Denisov, Glušakov (72. Pogrebňak) - Dzagojev, Keržakov (46. Pavľučenko), Aršavin

Tabuľka A-skupiny:

1. Česko 3 2 0 1 4:5 6
2. Grécko 3 1 1 1 3:3 4
3. Rusko 3 1 1 1 5:3 4
4. Poľsko 3 0 2 1 2:3 2

Aktéri hodnotia:

Fernando Santos (tréner Grécka): "Dnešné víťazstvo je pre nás veľmi cenné. Chceli sme uspieť a urobili sme pre postup všetko. Po prehre v zápase s Českom sme sa sústredili na tento duel a ukázali sme, že vieme zdolať aj silný tím. Ukázali sme naše kvality a charakter mužstva. Urobili sme grécky národ opäť veľmi hrdým. V dnešnom stretnutí nám veľmi dobre fungovala obrana."

Giorgos Karagunis (stredopoliar Grécka): "Tieto chvíle sú pre nás magické. Toto víťazstvo je dôležité pre celé Grécko, pre všetkých Grékov. Chceli sme zdolať Rusov a postúpiť bez ohľadu na všetky reči pred zápasom. Dal som v závere prvého polčasu dôležitý gól, ktorý nás ešte viac nabudil. Teraz prišiel čas na oslavy."

Online prenos:

90+4 min. Koniec zápasu, Grécko víťazí 1:0 a je vo štvrťfinále.

90. min. Rusi majú štyri minúty nadstaveného času, aby s výsledkom ešte niečo urobili.

85. min. Gréci začínajú naťahovať hru; Katsuranis, ktorý prevzal kapitánsku pásku, zostáva po súboji na trávniku, ale hneď ako ho na nosítkach vezmu za autovú čiaru, sa pýta späť do hry.

84. min. Hrdina prvých dvoch zápasov Dzagojev mohol Rusov posunúť do štvrťfinále. Skvelý center od Aršavina, dobrá hlavička od Dzagojeva, chýbali centimetre.

Dzagojev vo veľkej príležitosti.

FOTO - SITA

75. min. Rusi hrajú na turnaji výborný futbal, napriek tomu sú teraz 15 minút od vypadnutia. Advocaat nasadzuje ďalšieho útočníka, prichádza Pogrebňak.

70. min. Rusi tlačia, ale šance majú Gréci. Priamy kop Tzavellasa končí na tyči.

69. min. Česi v paralelne hranom zápase otvárajú skóre a dostávajú sa na postupovú pozíciu. Spolu s nimi aktuálne postupujú Gréci.

66. min. Deväť gréckych hráčov v okolí vlastnej 16-tke čaká na to, čo Rusi vymyslia - tí sú v druhom polčase ďaleko menej nebezpeční ako v prvom. Kapitán Karagunis strieda.

3 - Gréci strelili na Eure 3 góly z 5 striel na bránu, a jedna z tých zvyšných striel bola nepremenená penalta.

61. min. Karagunis padá v 16-tke. Chce penaltu, ale rozhodca mu ukazuje žltú kartu.

8 - Giorgios Karagunis bol potrestatný žltou kartou v 8 z 10 zápasov, v ktorých na európskych šampionátoch nastúpil.

Karagunis prepadáva cez ruského obrancu.

59. min. Gréci takmer udreli po druhý raz! Stipľavý center do päťky od Torosidisa, Malafejev ho nezasiahol, Aňukov ale áno. Rohový kop.

55. min. Rusi sa zatiaľ bez 100-percentnej šance prebíjajú druhou 45-minútovkou. Netrpezlivo opäť strieľajú spoza 16-tky. Denisovova strela, tak ako pred tým Žirkovova a Keržakovova, len tesne minula bránu.

46. min. Druhý polčas sa začal. Tréner Advocaat sa snaží oživiť útok, Roman Pavľjučenko strieda na hrote Keržakova.

Polčas. Nespravodlivý polčasový výsledok. Rusko malo 17 striel, Grécko iba 3, ale jedna z nich skončila v sieti.

Gréci sa po góle v nadstavenom čase prvého polčasu dostali na postupovú pozíciu. Prečo?

Ak by priebežné výsledky z Wroclawi a Varšavi zostali v platnosti až do konca, Rusko, Grécko i Česko by skončili so 4 bodmi, v takom prípade by rozhodli vzájomné zápasy tejto trojice. Všetky tímy by mali z týchto stretnutí 3 body; skóre by však hralo v prospech Rusov (+2) a Grékov (0). Česi (-2) by na turnaji skončili.

FOTO - SITA

45+2 min. Gól z ničoho pre Grékov! Karagunis po chybe Žirkova uniká po pravej strane a nebránený prestreľuje brankára Malafejeva. "Ani sa ešte nesnažili skórovať a už vedú," píše Guardian.

43. min. Rusi dominujú na trávniku i v hľadisku. Grécki fanúšikovia, prekvapení priebehom zápasu, sú potichu.

40. min. Žirkovovi chýbali centimetre, aby otvoril skóre! Rusi zahrali skrátený roh, Žirkov vystrelil z podobnej pozície ako Blaszczykowski v predchádzajúcom zápase, ale jeho strela ľavačkou končí tesne nad brvnom.

32. min. Rusi strelami nešetria. Za polhodinu vystrelili 9-krát, z toho 4-krát na bránu. Gréci so skromnými 2 strelami.

29. min. Gréci držali v úvodnej štvrťhodine loptu častejšie ako Rusi, teraz sa však iba sporadicky dostávajú za polovicu. Širokov posiela ďalší center do päťky, v poslednej chvíli zachraňuje Papadopoulos.

16. min. Prevaha Grékov z úvodu sa rýchlo vytratila a mužstvo z juhu Európy začína mať veľké problémy v obrane. "Videl som všetky zápasy tejto skupiny a grécka obrana je veľmi slabá. Rusko zvíťazí," myslí si pre BBC bývalý welšský reprezentant Robbie Savage.

Žirkov po ľavom krídle poľahky uniká Torosidisovi a posiela prihrávku do druhej vlny; než ju zachytia jeho spoluhráči, Papastathopoulos loptu upratuje na roh.

russ2_res.JPEG

FOTO - SITA

13. min. Ani jeden tím príliš netaktizuje, oba nechávajú vzadu diery. Priepustná obrana Grékov nechala na hranici 16-tky Keržakova, jeho strela tesne míňa ľavú tyč Sifakisovej brány.

10. min. Veľká šanca Rusov. Kapitán Aršavin vložil na hranici päťky nohu do centra od Keržakova, Sifakis reflexívne vyráža.

5. min. Grékom patria úvodné minúty. Sériou rohových kopov zatlačili Rusov; po jednom zasahoval Malafejev, po druhom strelu zblokovali obrancovia.

1. min. zápas sa začal.

20:30 Situácia v skupine je jasná. Rusi majú 4 body, Česi 3, Poliaci 2 a Gréci jeden. Postúpiť tak môže stále každý.