Ukrajine neuznali jasný gól. Chce to videotechnológiu

Peter Klimko|20. jún 2012 o 02:02

"Bojovali sme, ale rozhodcovia nám zobrali nádej," zhodli sa smutne niektoré ukrajinské médiá.

Po zápase proti Anglicku je na pretrase opäť téma zavedenia videotechnológie do futbalu.

BRATISLAVA. To, ako by sa zápas Anglicko - Ukrajina (1:0) vyvíjal, keby rozhodcovia regulárny gól Devića zo 62. minúty uznali (nepískal sa ani ofsajd), sa už samozrejme nedozvieme.

Pri sporných momentoch ako je tento sa veľa futbalových odborníkov aj fanúšikov pýta to staré otrepané - prečo tí, čo futbal riadia, doň nezavedú videotechnológiu.

Popravde, v Anglicku sa už istá forma bránkového kamerového systému na nižších úrovniach testovala a z času načas sa tak stále deje. V tomto ohľade prelomovou má byť sezóna 2013/14, vtedy sa technika objaví aj v Premier League.

Ukrajinci sa cítia byť ukrivdení

Ak by kamerový systém mohol byť využitý v 3. kole D-skupiny ME 2012, tréner Blochin a vlastne celá futbalová Ukrajina by nehromžila.

"Rozhodca sa pomýlil, ukradol nám gól, pretože lopta bola meter za bránkovou čiarou," reagoval podráždene kouč ukrajinského tímu.

Zaujímavosťou je, že pred dvomi rokmi to boli práve Angličania, ktorých takto poškodili.

Počas osemfinále MS v Juhoafrickej republike proti Nemecku skóroval Frank Lampard. Aj napriek tomu, že lopta celým objemom prešla za bránkovú čiaru, sa v očiach rozhodcov o gól nejednalo. Albion tak na 2:2 nevyrovnal a s turnajom sa rozlúčil (napokon prehral 1:4).

Niekdajší skvelý útočník Alan Shearer vtedy otvorene kritizoval šéfa FIFA Blattera. "Súčasné hviezdy, bývalí hráči, proste všetci vo futbale chcú, aby sa videotechnika zaviedla. Nechce to len jeden muž, naozaj to nechápem," komentoval rozhorčene.

Pre aj proti

Pohľad na zavedenie videotechniky do futbalu by však nemal byť obmedzený len na bránkovisko. Aj mimo neho sa takmer v každom zápase udeje množstvo situácií, ktorým by práve opakovaný záber rozhodne prospel.

Jednoducho povedané, minimalizovali by sa chyby, ktoré sa v každej lige či súťaži pravidelne opakujú, zlepšili podmienky pre posudzovanie trestov hráčov a pod.

Mnohí za vhodný príklad ako narábať s dostupnou technikou považujú rugby, tenis, hokej a tiež aj atletiku. "Prečo si nepomôcť, keď je to v dnešnej dobe také jednoduché," pýtal sa pred časom glosátor BBC Alan Hansen.

Skeptici naproti tomu hovoria, že by hra stratila na plynulosti, tempe, zápasy boli neúmerne predlžované, videotechnológia by nebola dostupná pre všetky tímy, resp. súťaže, navyše by tu bola možnosť zneužiť ju k naplneniu svojich taktických zámerov a zápasových cieľov.

Toto všetko sa však dá postupe riešiť, narozdiel od prítomnosti ľudského faktoru, ktorý jednoducho bude omylný vždy. "Je 21. storočie a urobiť futbal čistejším a spravodlivejším nie je ponuka, ale nutnosť," dodal Hansen.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Ukrajine neuznali jasný gól. Chce to videotechnológiu